مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس با اشاره به اینکه تعیین تکلیف سد پارسیان که سال‌هاست معطل مانده، عنوان کرد: یکی از خواسته‌های ما در سفر دوم ریاست جمهوری به استان فارس از هیئت دولت تکمیل و تعیین تکلیف همین سد است که می‌توانیم گام‌های موثری در حوزه آبرسانی به منطقه برداریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار به نقل از پایگاه تحلیلی خبری شیرازه، سیاوش بدری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس در گفتگویی اختصاصی که به مناسبت هفته دولت و در آستانه سفر دوم رئیس جمهور به فارس صورت گرفت، در خصوص انتقال خط دوم  آبرسانی از سد درودزن به شهرستان شیراز اعلام کرد: آغاز این کار از سال ۱۳۹۱ از درودزن آغاز شد و در برهه‌ای طرح، متوقف و مجدد توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء ادامه یافت.

وی با بیان اینکه این طرح تا پشت دیوارهای شهر آمده و به خاطر کمبود مالی متوقف شده بود، اظهار کرد: ادامه کار و رسیدن آب تامخزن دوکوهک، معالی‌آباد، صدرا و‌ دیگر نقاط زمانی به سرانجام رسید که در اوج پیک مصرف بودیم و در بازه زمانی چهار ماهه اتمام و به بهره‌برداری رسید.

بدری اضافه کرد: قبل از تکمیل این خط اب‌رسانی ۳۰ درصد از آب شرب شهر شیراز از منابع سطحی بوده و ۷۰ درصد هم از چاه‌های اطراف تغذیه می‌شد که با تکمیل این خط مشکل آبی شهر مرتفع و این ظرفیت وجود دارد که ۱۵۰۰ لیتر دیگر افزایش داشته باشیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه بخشی از چاه‌های شرب، با اولویت چاه آبرفتی را پلمب کردیم،گفت: این منابع آب را به عنوان منابع استراتژیک نگهداری می‌کنیم تا به هر دلیلی مشکلی برای این خط آبرسانی پیش آمد از این منابع ذخیره شده استفاده کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار این رسانه در خصوص وضعیت پروژه‌های موجود در جدول سفر اول ریاست جمهوری به فارس که در مهرماه۱۴۰۰ صورت گرفت، گفت: در این سفر ۸ طرح برای آب منطقه‌ای مصوب و ابلاغ شد که شامل پنج پروژه آبرسانی و سه پروژه سدسازی است که شامل سد هایقر در شهرستان فیروزآباد، سد نرگسی در کازرون و سد شهید سلیمانی در شهر کوار است.

بدری، ادامه داد: طرح‌های آب‌رسانی هم شامل خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز، آب‌رسانی از پایین دست سد سیوند به شهرهای سعادت‌شهر و ارسنحان، آب‌رسانی به شهر قیر از سد سلمان فارسی، آب‌رسانی به جنت‌شهر، دبیران و بخشی از داراب و از سد رودبار آب‌رسانی به شهر فسا بود که در مجموع چهار پروژه به بهره‌برداری رسیده و آماده افتتاح در سفر دوم رئیس جمهور به فارس است.

این مقام مسئول حوزه آب با اشاره به اینکه سه پروژه آب‌رسانی هم تمام شده و مردم در حال استفاده هستند، گفت: آب‌رسانی به ارسنجان تمام و در مسیر بهره‌برداری قرار دارد، همچنین آب‌رسانی به قیر که در حال اجراست و چهار پروژه دیگر مانده که تکمیل شود و امید است تا بهمن ماه به سرانجام برسند.

مدیرعامل آب‌منطقه‌ای فارس در ادامه به طرح‌های قابل ارائه در سفر دوم ریاست جمهوری به استان هم اشاره کرد و گفت: کلنگ‌زنی رینگ آب‌رسانی به جهرم، کلنگ‌زنی آب‌رسانی به جنت‌شهر و دبیران در دست اقدام است و یک پروژه هم تامین آب به شیراز از سد تنگ سرخ بشار از کهکیلویه و بویراحمد است که پیگیری کردیم تا آب پایدار شهرستان شیراز انجام شود.

بدری با تاکید بر اینکه تمایل داریم در بخشی از کارها و پروژه‌های مهم استانی از وجود سرمایه‌گذار استفاده کنیم، گفت: به همین منظور در حال رایزنی با سرمایه‌گذاران هستیم.

وی با اشاره به اینکه تعیین تکلیف سد پارسیان که سالهاست معطل مانده بود نیز پیگیری و ۱۱۸ میلیون متر مکعب آب مصوب شده است، عنوان کرد: یکی از خواسته‌های ما در سفر دوم ریاست جمهوری به استان فارس از هیئت دولت تکمیل و تعیین تکلیف همین سد است که می‌توانیم گام‌های موثری در حوزه آبرسانی به منطقه برداریم.

بدری در پایان به اقدامات این شرکت در خصوص برنامه‌ریزی در حوزه آب هم اشاره و اظهار کرد: یک مرکز پایش آمار یا رصدخانه منابع آب در سطح استان در حال راه‌آندازی است که تمام چاه‌های هوشمند بررسی و رصد می‌شوند که این داده‌ها وقتی کنار هم قرار گیرند و تحلیل‌هایی با برنامه‌ریزی پشت ان باشد میتواند نقشه راه درست و درمانی برای استان ترسیم کند.

/پایان متن/