عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خطاب به دولت، گفت: «مردم آگاه و با سواد هستند و وقتی می گویید یک دهک از دریافت یارانه حذف شدند، یعنی معادل ۱۰ درصد جمعیت؛ اما بر اساس آمارها شاید نیمی از جمعیت این یارانه ۳۰۰ تومانی را هم دریافت نکردند که نشان می‌دهد صحبت و عمل شما با هم فرق می کند لذا اعتماد به مسئولین کاهش پیدا خواهد کرد.»

علیرضا پاک فطرت در گفت و گو با خبرنگار شفقنا در خصوص تأثیر افزایش قیمت کالاهای اساسی بر قیمت مسکن، اظهار کرد: مسکن تابعی از اقتصاد و تورم است و وقتی تورم ۴۰ درصد و بیشتر است و وقتی اقتصاد با قیمت دلار و اتومبیل نوسان پیدا می کند، مسکن هم همین وضعیت را پیدا خواهد کرد؛ مسکن، به عمل ساخته می شود نه شعار لذا باید اراده و امکانات ساخت آن هم وجود داشته باشد؛ امکانات ساخت مسکن، زمین، مصالح و نیروی انسانی است. زمین را که دولت تامین می کند، اما همه مسکن که قانون جهش تولید مسکن نیست که در حاشیه شهر ساخته شود؛ بلکه داخل شهر هم به مسکن نیاز داریم؛ اما مردم زمانی به این مساله ورود می کنند که شهرداری‌ها کارها را تسهیل و پروانه ساخت را سریع تر صادر کنند.

مسکن از نان شب واجب تر است

او افزود: اما شهرداری ها سخت گیری می‌کنند و قیمت مصالح هم تابع اقتصاد و تورم است و به شدت افزایش پیدا می کند و جای تاسف است که فکر ما فقط روی معیشت مردم متمرکز شده است غافل از اینکه مسکن از نان شب برای خانوارها واجب تر است زیرا بالای ۳۵ درصد درآمد خانوارها در حوزه مسکن هزینه می شود.

با آزاد کردن قیمت ها دستمزدها هم افزایش می یابد

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص نیروی کار در کشور گفت: به دلیل پایین بودن فرهنگ کار در کشور بیشتر نیروی کار بخش مسکن را اتباع خارجی تامین می کنند و وقتی یارانه کالاهای اساسی را حذف می کنیم مطمئنا دستمزها به شدت افزایش یافته و باعث بالا رفتن قیمت مسکن خواهد شد.

چرا می گویید فقط به دهک دهم یارانه ندادیم! نیمی از جمعیت کشور یارانه نگرفتند

پاک فطرت در خصوص یارانه معیشتی گفت: جراحی اقتصادی خوب است و باید ۸ سال پیش اتفاق می افتاد و اگر قرار است یارانه‌ها حذف شود باید دو اتفاق رخ دهد؛ اول اینکه یارانه ای که حذف می شود صرف زیرساخت های اقتصادی کشور مثل راه آهن، خطوط هوایی، مراکز آموزشی و … شود. همجنین وقتی یارانه حذف می شود باید آن را به همه دهک‌ها بدهند این چه داستانی است که به عده ای ۴۰۰ هزار تومان و به دهک‌های بالاتر نفری ۳۰۰ هزار تومان و به دهک دهم اصلا یارانه ای تعلق نمی گیرد. من خطاب به دولت می گویم که مردم آگاه و با سواد هستند و وقتی می گویید یک دهک از دریافت یارانه حذف شدند، یعنی معادل ۱۰ درصد جمعیت؛ اما بر اساس آمارها شاید نیمی از جمعیت این یارانه ۳۰۰ تومانی را هم دریافت نکردند که نشان می دهد صحبت و عمل شما با هم فرق می کند لذا اعتماد مردم به مسئولین کاهش پیدا خواهد کرد.

گردش حساب افراد را ملاک دهک بندی قرار ندهید/ بسیاری از این مبالغ به دلیل فروش خانه و اتومبیل است

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس تصریح کرد: دولت در بحث آمار و ارقام به روز نیست و اگر کسی خانه اش را فروخت و خانه دیگری را خریداری کرد و یا اگر اتومبیلی داشت و آن را فروخت و اتومبیل ارزان خرید، او را به دلیل اینکه پول به حسابش آمده است، در لیست سیاه قرار می دهد!

۵۰ درصد خانواده‌های فقیر را خیرینی پوشش می دهند که نام و نشانی از آنها نیست

پاک فطرت در پایان خاطرنشان کرد: باید به تمام ملت ایران به میزان دهک بندی، یارانه دهیم و به دهک دهم هم باید یارانه تعلق بگیرد؛ این افراد خودشان فرهنگ دارند که این پول را به محرومان بازگردانند؛ همانطور که می دانیم کسانی که در دهک بالا هستند بسیاری از مستمندان را تحت حمایت قرار دادند این همه یتیم خانه و خانواده های فقیر را که کمیته امداد و دولت پوشش نمی دهد بلکه ۵۰ درصد آنها را افرادی پوشش می دهند که نام و نشانی از آنها نیست؛ پس چه دلیلی دارد که یارانه این افراد قطع شود.

/پایان متن/