گزارش عصر کار از توسعه اقتصاد بین‌المللی فارس در حالی منتشر می‌شود که مدیرکل گمرک فارس از رشد ۶۲ درصدی صادرات و رشد منفی ۸- درصدی واردات از گمرکات این استان در هفت‌ماهه نخست سال جاری خبر داد؛ روندی که در دولت‌های گذشته آغاز شده و در دولت سیزدهم شتاب گرفته و تداوم آن زمینه‌ساز افزایش توان رقابتی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی استان تحول‌خواه فارس خواهد بود.

ایوب زارعی، مدیرکل گمرک استان فارس با تاکید بر فرمایشات رهبری در رابطه با صادرات و واردات اشاره کرد که ایشان فرمودند: “انتظار این است که رشد صادرات غیرنفتی به گونه‌ای پیش رود که بخش صادرات بر واردات غلبه پیدا کند” به بیان عملکرد گمرکات استان فارس در هفت ماهه نخست سال ۱۴۰۲ پرداخت و بیان کرد: در هفت ماهه نخست سال جاری صادرات از طریق گمرکات استان به میزان ۵۳۷۱۱۴ تن کالا به ارزش ۴۲۵ میلیون و ۸۴۲ هزار دلار بوده که در مقایسه با هفت ماهه نخست سال ۱۴۰۱ از لحاظ وزنی ۶۲ درصد و از نظر ارزشی ۴ درصد افزایش داشته است.

وی همچنين به مراودات بین‌المللی فارس در حوزه اقتصاد با کشورهای مختلف دنیا اشاره کرد و ادامه داد: هفت ماهه نخست سال جاری ۲۸۵ نوع کالا به ۵۵ کشور جهان صادر شده که عمده کالاهای صادراتی از گمرکات استان فارس شامل شمش آلومینیوم، شمش فولادی، کود اوره، بستنی، شیرین‌بیان و سایر کالاها می‌باشد.

زارعی در رابطه با میزان صادرات محصولات فارس به کشورهای مختلف در جهان، افزود: همچنین عمده‌ترین کشورهای هدف صادرات از گمرکات استان فارس به ترتیب ۴۰ درصد به ترکیه، ۳۰ درصد اندونزی، ۱۰ درصد چین، ۶ درصد عراق، ۲ درصد افغانستان و ۱۲ درصد به سایر کشورهای هدف بوده است.

مدیرکل گمرک فارس میزان درآمد گمرکات استان فارس را بیش از شش هزار میلیارد ریال اعلام کرد و اظهار داشت: در هفت ماهه نخست سال ۱۴۰۲ درآمد گمرکات استان فارس نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۷ درصد رشد داشته است.

این مقام مسئول دولتی در حوزه اقتصاد با ارائه وضعیت واردات کالاها از طریق گمرکات فارس، بیان کرد: در هفت ماهه نخست سال جاری ۱۰۲ هزار ۷۲۱ تن کالا به ارزش ۱۷۳ میلیون و ۲۴۵ هزار دلار از طریق گمرکات استان به کشور وارد شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ از نظر وزنی رشد ۸- درصد و از نظر ارزشی رشد ۴- درصدی را داشته است.

وی با ارائه میزان‌ واردات کالاها از کشورهای خارجی، اعلام کرد: عمده‌ترین کشورهای مبدا واردات به گمرکات استان فارس به ترتیب چین با ۴۹ درصد، هند ۲۳ درصد، ترکیه ۶ درصد، ایتالیا ۴ درصد، آلمان ۳ درصد و سایر کشورها ۱۵ درصد می‌باشند.

زارعی در پایان افزود: تلاش ما در مجموعه گمرکات فارس بر این موضوع استوار بود که بتوانیم گام‌های مؤثری در جهت بیانات مقام معظم رهبری برداشته و اینک شاهد این موضوع هستیم که میزان صادرات کالا از گمرکات استان فارس از واردات پیشی گرفته و واردات استان چه از نظر وزنی و چه از نظر ارزشی رشد منفی داشته است.

به گزارش عصر کار این متن خبری در حالی از سوی روابط‌عمومی اداره‌کل گمرکات فارس منتشر می‌شود که در چند سال اخیر مقام معظم رهبری در رابطه با اهمیت صادرات غیرنفتی و ضرورت پویایی اقتصاد ملی در حوزه تجارت بین‌الملل و افزایش تراز اینگونه فعالیت‌ها، تاکید و سخنرانی مفصل داشته‌اند.

خوشبختانه بر اساس آخرین گزارش عملکرد گمرک فارس شاهد روند مثبت و توسعه‌گرایانه در پیشبرد اهداف و سیاست‌های ملی و منطقه‌ای در جغرافیای سیاسی ایران و فارس در حوزه اقتصاد هستیم و تداوم این رویه می‌تواند بهار اقتصادی را برای تولیدکنندگان و مردم فارس به ارمغان بیاورد که یک دستاورد ارزشمند در سطح ملی و جنوب کشور است.

/پایان متن/