نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس با تاکید بر اینکه اقتصاد تعاونی مردمی‌ترین بخش از اقتصاد کشور بوده که کمک‌کننده بخش دولتی است.

علیرضا پاک فطرت نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در هجدهمین جشنواره تعاونیهای برتر استان فارس که به مناسبت هفته تعاون در تالار اجتماعات جهاد دانشگاهی شیراز برگزارشد، ضمن قدردانی از تلاشهای مدیر کل و معاونین اداره کل تعاون استان،اتاق تعاون فارس،مدیران عامل و اعضای هیات مدیره ها و روسای اتحادیه های تعاونیهای فارس و تبریک هفته دولت و هفته تعاون اظهار داشت: خصوصی سازی باید با نگاه ویژه به بخش تعاون صورت گیرد اما در سنوات گذشته اینگونه نبود و کارخانجات بسیاری بصورت نیمه رایگان به افرادی واگذار شد که صلاحیت کافی و لازم را نداشتند و نتیجه آن هم تعطیلی بسیاری از این کارخانه ها بود.

پاک فطرت گفت: شهید رجایی رییس جمهوری از جنس مردم بود که دشمنان با وحشت از انقلاب مردم ایران این ترور شوم را رقم زدند. بخش تعاون مظلوم واقع شد و حداقل ۳۰ درصد اقتصاد استان فارس باید به حوزه تعاون واگذار شود زیرا اقتصاد تعاونی مردمی‌ترین بخش اقتصاد است.

وی افزود: در دهه اول انقلاب توجه نسبتا خوبی به بخش تعاون شد اما در دهه دوم نظام سرمایه داری بر اقتصاد ما حاکم و تعاون مورد بی مهری قرار گرفت.

پاک فطرت بیان داشت:خصوصی سازی باید با نگاه ویژه به بخش تعاون صورت گیرد اما در سنوات گذشته اینگونه نبود و کارخانجات بصورت نیمه رایگان به افرادی واگذار شد که صلاحیت کافی و لازم را نداشتند و نتیجه آن هم تعطیلی بسیاری از این کارخانه ها بود.

وی به شعار سال “مهار تورم، رشد تولید” اشاره کرد و خاطر نشان کرد: هنوز هم آنچنان که ایده آل است به بخش تعاون توجه نشده است.
نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی بر رفع مشکلات بخش تعاون و کاستن از موانع پیش روی تعاونگران این استان نیز تاکید کرده و در ادامه تصریح کرد: اگر می خواهیم مشکل کشور از نظر اشتغال و اقتصاد حل شود باید تعاون مورد توجه قرار گیرد، اقتصاد تعاونی اقتصاد حلال است و هزینه ای برای دولت هم ندارد و حتی کمک کننده بخش دولتی است.

علیرضا پاک فطرت عنوان کرد: اصل مترقی قانونی اساسی که بر زمین مانده باید اجرایی و حداقل ۳۰ درصد اقتصاد کشور به تعاون واگذار شود اما اکنون خوشبینانه ۷ تا ۸ درصد سهم اقتصاد به تعاون تعلق دارد که بسیار سهم اندکی است.

وی با بیان اینکه بخش‌ های مختلفی ازجمله واردات دارو، توزیع نهاده و سایر بخشهایی که مشکل وجود دارد را می‌توان به تعاونی‌ها واگذار کرد،یاد آور شد:تسهیل گری دولت در بخش تولید مسکن امری و کمک به تعاونیها در این رابطه ضروری است و باید به بخش تعاون در حوزه مسکن نیز کمک کرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مجلس آماده است که برای توسعه بخش تعاون همکاری کند زیرا مردم آمادگی مشارکت در اقتصاد تعاونی را دارند.

شهردار اسبق کلانشهر شیراز در پایان اظهار کرد: کارخانجات باید به بخش تعاونی بومی واگذار شود تا خصوصی سازی به بهترین وجه ممکن پیاده سازی و اجرایی شود.شرکتهای بزرگی مانند ایران خودرو و سایپا را هم می‌توان به بخش تعاون واگذار کرد به نحوی که بیش از ۵۰ درصد سهام این کارخانه‌ها به مردم و تعاونی‌ها واگذار شود.

گفتنیست هجدهمین جشنواره تعاونیهای برتر استان فارس با حضور، اقایان علیزاده و انصاری دوتن از نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی،استاندار فارس مدیر ارشد استان،مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی و تعاونگران این استان برگزار و از مدیران عامل تعاونیهای برتر استان تقدیر و تجلیل شد.
/پایان متن/