شهردار شیراز در حاشیه نشست هیأت‌مدیره انجمن کلانشهرهای جهان به میزبانی متروپلیس در بروکسل، بر ضرورت حضور اثرگذار و فعال در عرصه دیپلماسی شهری برای کلانشهرهای ایران تأکید کرد.

محمدحسن اسدی در حاشیه نشست هیأت‌مدیره انجمن کلانشهرهای جهان به میزبانی متروپلیس که در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار می‌شود، اظهار داشت: حضور اثرگذار و فعال در عرصه دیپلماسی شهری برای کلانشهرهای ایران یک تکلیف است.

این مقام ارشد مدیریت شهری کلان‌شهر شیراز خاطرنشان کرد: برای تحقق لزوم کنشگری فعال در عرصه دیپلماسی عمومی که در سیاست‌های کلی برنامه هفتم ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مورد اشاره قرار گرفته، شهرداری‌ها به‌عنوان بازیگران اصلی عرصه دیپلماسی شهری و سایر گونه‌های دیپلماسی عمومی نظیر دیپلماسی فرهنگی، باید برای حضور عزتمند و تأثیرگذار در مجامع جهانی برنامه داشته باشند.

وی تصریح کرد: حضور قدرتمند در چنین رویدادهایی علاوه بر فرصت یادگیری تجربیات و دستاوردهای نوین در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری، نقش بسزایی در افزایش قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت.

اسدی که به‌عنوان عضو هیأت مدیره متروپلیس سخن می‌گفت، در تشریح دستور کار این نشست افزود: هیأت‌مدیره با درخواست ۵ شهر برای عضویت در سازمان و لغو عضویت شهر زاراگوزا اسپانیا موافقت کرد.

شهردار کلان‌شهر شیراز بیان کرد: با احتساب تغییرات جدید تعداد اعضای متروپلیس به ۱۵۱ شهر می‌رسد و با توجه به عضویت ژنو و قونیه ضریب نفوذ و اثرگذاری سازمان بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به تصویب تغییرات  اساسنامه و تأیید برنامه راهبردی متروپلیس توسط هیأت‌مدیره گفت: از ماه‌ها پیش، دو کارگروه ویژه برای بازنگری اساسنامه و تدوین برنامه راهبردی متروپلیس (۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶) تشکیل شده که شهرداری شیراز نیز در کنار شهرهایی نظیر بروکسل، برلین، ژوهانسبورگ و سائوپائولو عضو کارگروه ویژه تدوین برنامه راهبردی بوده است.

عضو هیأت‌مدیره متروپلیس تصریح کرد: این موضوع، گواه اهمیت و جایگاه شیراز در متروپلیس به‌عنوان مهمترین تشکل غیردولتی تخصصی در حوزه مدیریت شهری است.

/پایان متن/