مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: از نیمه دوم سال ۱۴۰۲ تا پایان اردیبهشت ماه امسال ۴۲ هزار و ۴۷۶ تن گوشت گرم گوسفندی و گوساله توسط ۱۶۳ شرکت تامین و وارد کشور شده است.

حسین شیرزاد در خصوص نقش تعادل بخشی نسبی و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌های مواد پروتئینی، افزود: در راستای حمایت از مصرف‌کنندگان و تنظیم بازار محصولات پروتئینی کشور، از ابتدای نیمه دوم سال ۱۴۰۲ تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری ۱۹۳ فقره تفاهم‌نامه سه جانبه واردات دام زنده و گوشت قرمز بین شرکت پشتیبانی امور دام کشور با بخش خصوصی با محوریت واردات گوشت گوسفندی و گوساله و دام زنده منعقد شده است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور اظهار داشت: تاکنون بخش عمده محموله‌های موردنظر با رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی وارد کشور شده و مابقی نیز در حال انجام است.

وی تصریح کرد: طی مدت زمان مذکور تاکنون ۴۲ هزار و ۴۷۶ تن گوشت گرم گوسفندی و گوساله در قالب تنظیم تفاهم‌نامه‌های سه جانبه با ۱۶۳ شرکت واردکننده، وارد کشور شده و ۳۰ شرکت واردکننده به میزان ۳۷ هزار و ۳۳۹ رأس دام زنده سبک و سنگین وارد کشور کرده‌اند و این حرکت به تثبیت و کاهش قیمت گوشت قرمز، جبران کسری گوشت قرمز و جلوگیری از اخلال در تنظیم بازار گوشت کمک شایانی داشته است.

شیرزاد اضافه کرد: به طوری که این تفاهم‌نامه‌ها عامل واردات مناسب گوشت گرم گوساله شده و بازار را به تعادل نسبی رسانده و سبب جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها شده است.

ذخیره‌سازی ۴۲ هزار تن گوشت مرغ توسط شرکت پشتیبانی امور دام

شیرزاد گفت: همچنین برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی گوشت مرغ با توجه به روند افزایش میزان جوجه‌ریزی و به دنبال کاهش قیمت مرغ زنده و گوشت مرغ، به استناد آیین‌نامه اجرایی تامین، ذخیره‌سازی، برداشت و عملیات گردش ذخایر راهبردی مصوب هیات وزیران، شرکت پشتیانی امور دام کشور با تدوین ضوابط و دستورالعمل‌های مربوطه در چهارچوب مقررات و مصوبات ابلاغی از ابتدای نیمه دوم سال ۱۴۰۲ تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به خرید و ذخیره‌سازی میزان ۴۲ هزار تن گوشت مرغ منجمد داخلی اقدام کرده است.

وی با اشاره به اینکه در هر مقطع زمانی از سال که تولید گوشت مرغ توسط واحدهای تولیدی از بیش بود برخوردار باشد انجام فرآیند خرید مازاد تولید در دستور کار شرکت قرار می‌گیرد افزود: در راستای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای گوشت مرغ، شرکت پشتیبانی امور دام کشور حسب وظیفه ذاتی خود در مقاطع زمانی که قیمت مرغ از روند افزایشی برخوردار است نیز توزیع کالای یاد شده را به استناد تکلیف و مصوبات ابلاغی از سوی مراجع ذی‌صلاح و مرتبط (کارگروه تنظیم بازار، قرارگاه امنیت غذایی و…) در دستور کار قرار می‌دهد.

/پایان متن/