همزمان با استقرار دولت مردمی در نیمه دوم سال ۱۴۰۰، وضعیت کالا‌های اساسی و ذخایر آن مناسب نبود تاجایی که دولت سیزدهم طی دو سال فعالیت خود تمامی اهتمام خود را در تامین کالا‌های اساسی و حفظ ذخایر استراتژیک انجام داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار، تامین کالا‌های اساسی و ایجاد ثبات در قیمت این کالا‌ها راهبرد اصلی دولت سیزدهم در بخش تولید و بازار و تقویت امنیت غذایی کشور بوده است، در همین راستا عملکرد دولت در بخش تامین و ذخیره کالا‌های اساسی نشان می‌دهد ذخایر راهبردی گندم و نهاده‌های دامی و سایر کالا‌های اساسی مانند روغن، شکر و برنج افزایش یافته است.

به این ترتیب مدت زمان ذخیره کالا‌های اساسی از ۴۵ روز دولت دوازدهم به ۵ ماه در دولت سیزدهم افزایش یافته است که این امر نشان می‌دهد با شروع به کار دولت سیزدهم، روند تامین کالا‌های اساسی سرعت گرفته و میزان ذخایر کالا‌های اساسی وضع متعادلی پیدا کرده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در ۸ سال دولت گذشته قیمت مواد غذایی به طور متوسط ۵.۵ برابر شد، به عبارت دیگر سیاست‌های دولت گذشته در این ۸ سال تورم ۴۴۵ درصدی بر مواد غذایی و متعاقبا سفره مردم تحمیل کرده است.

طبق این آمار در ۸ سال دولت گذشته قیمت خوراکی‌ها به طور متوسط ۴۴۵ درصد، نان و غلات ۳۵۶ درصد، گوشت قرمز ۴۵۸ درصد، گوشت مرغ ۴۳۹ درصد، ماهی ۵۸۵ درصد، لبنیات و تخم مرغ ۴۸۸ درصد، روغن‌ها ۴۱۱ درصد، میوه و خشکبار ۴۲۶ درصد، سبزیجات ۶۰۰ درصد، قند و شکر ۴۷۴ درصد و آشامیدنی‌ها ۵۹۴ درصد افزایش یافته است.

این آمار رسمی به خوبی گویای افول جیب مردم در دولت گذشته بوده و بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در ۱۲ ماه منتهی به تیرماه ۱۴۰۰ که ماه پایانی عملکرد دولت دوازدهم محسوب می‌شود، قیمت ۵۰ قلم کالای خوراکی پرمصرف به طور میانگین ۶۲ درصد افزایش یافت.

با این حال دولت مردمی با عنایت به الزامات قانونی برای حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ و آغاز اصلاحات اقتصادی، موضوع تثبیت نسبی قیمت کالا‌های اساسی را در دستور کار خود قرار داد.

مهمترین اقدامات زیربنایی دولت برای تثبیت قیمت کالا‌های اساسی:

-حرکت در مسیر دلارزدایی از اقتصاد و کالا‌های اساسی

-اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی

-خرید تضمینی دولت با قیمت مناسب در حوزه کالا‌های اساسی

کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده برخی کالا‌های اساسی از ۹ درصد به یک درصد

-صفر محاسبه شدن سود بازرگانی کالا‌های اساسی

-فروش و توزیع اینترنتی کالا‌های اساسی با قیمت مصوب

راه اندازی سامانه مدیریت هوشمند توزیع کالا‌های اساسی

-ایجاد واحد رصد تورم

ایجاد آرامش در بازار کالا‌های اساسی با اجرای “طرح فجر تا فطر”  

طرح فجر تا فطر یکی از این طرح‌هایی است که از سال گذشته و با دستور رئیس جمهور آغاز شده و برای امسال نیز بیش از ۲۰۰ نمایشگاه عرضه مستقیم محصولات از تولید کننده تا مصرف کننده با در نظر گرفتن تخفیف‌های مناسب در فروش در تمام  نقاط کشور پیشبینی شده است. برخی از این نمایشگاه‌ها فعال شده اند و برخی طی روز‌های آتی فعال شده اند و تا عید فطر هم به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

علیرغم نوسات دلار و برخی تغییرات در قیمت کالا‌های اساسی، تلاش دولت این است که کالا‌ها و اجناس ارزانتر به دست مردم برسد. دولت سیزدهم تمرکز خود را بر روی اقلام پروتئینی مانند مرغ و گوشت ارزان‌تر گذشته تا به دست مردم برسد.

همچنین با تعاملات بین بخشی، به صورت دقیق به رصد بازار و بررسی قیمت‌ها می‌پردازد. ایجاد حمایت از تولیدکنندگان و واردکنندگان و کشاورزان و دامداران از یکسو و طراحی بسته‌های حمایتی برای مردم و اقشار گوناگون از دیگر اقدامات دولت است.

دولت مردمی در کنار جراحی اقتصادی، «حفظ و افزایش ذخائر استراتژیک کشور» و «کنترل قیمت کالا‌های اساسی» را به درستی راهبری کرده است.

/پایان متن/