در دیدار محمدعلی رضایی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با مسئولان مرکز استاندارد طبیعی چین، بر وجود فرصت‌های همکاری و مشارکت ایران و چین در زمینه گیاهان دارویی تأکید شد.

محمدعلی رضایی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران در جریان سفر به چین با همراهی کاظم خاوازی، قائم‌مقام وزیر کشاورزی با برخی مقامات وزارت کشاورزی چین و فعالان بخش کشاورزی این کشور دیدار و گفتگو کرد.

در دیدار با مقامات وزارت کشاورزی چین، در درجه اول بر مشارکت آکادمی شیلات، پیشرفت در انجماد و نگهداری محصولات آبزی و فناوری‌های نوآورانه در تولید ماهی‌ها و آبزیان تجاری متمرکز بود و در آن بر فرصت‌های همکاری دوجانبه برای تقویت شیوه‌های آبزی‌پروری، به اشتراک گذاشتن پیشرفت‌های فناوری و تقویت سرمایه‌گذاری‌های مشترک تأکید شد.

ظرفیت پیشرفت‌های قابل‌توجه در بخش شیلات با تلاش‌های مشترک، یک نکته کلیدی بود و هر دو طرف در این دیدار نسبت به مشارکت‌های آتی ابراز خوش‌بینی کردند که می‌تواند برای زمینه‌های کشاورزی و دارویی در هر دو کشور مفید باشد.

در جریان این سفر، محمدعلی رضایی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با همراهی کاظم خاوازی، قائم‌مقام وزیر کشاورزی، از گلخانه‌های پیشرفته که با بودجه قابل‌توجه شرکت‌های چینی توسط کشور‌های اروپایی ازجمله هلند ساخته شده‌اند بازدید کردند.

در این بازدید شیوه‌های کشاورزی پیشرفته و فناوری‌های نوآورانه گلخانه‌ای و همچنین باغ‌های مدرن طراحی شده در محیط‌های گلخانه‌ای موردتوجه قرار گرفت که نشان‌دهنده تعهد به کشاورزی پایدار و کارآمد است.

در جریان این بازدید، در مورد تحقیقات و توسعه پیشرفته مرکز استاندارد طبیعی چین در زمینه کشت و فرآوری انواع گیاهان دارویی بحث شد و دو طرف فرصت‌های همکاری با تمرکز بر ادغام میراث غنی گیاهان دارویی ایران با تخصص علمی این مرکز را بررسی کردند.

به عقیده دو طرف، ایران و چین فرصت‌های زیادی برای همکاری در زمینه گیاهان دارویی دارند و این مشارکت با هدف پیشبرد تحقیقات، ارتقای کیفیت محصول، و گسترش دسترسی به بازار در بخش‌های کشاورزی و دارویی هر دو کشور، نوید رشد و نوآوری متقابل را می‌دهد.

/پایان متن/