رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: مناطق عشایری پتانسیل بسیار بالائی برای کشت و توسعه گیاهان داروئی دارند و با حمایت و آموزش اقدامات خوبی در این زمینه می توان انجام داد.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی عصر کار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، شایان نادری در گردهمایی سراسری مدیران عامل اتحادیه‌ها و تعاونی‌های عشایری و مسئولین امور تعاونی‌ها عشایر کشور با بیان این مطلب اضافه کرد: تعاونی‌های عشایری باید با جدیت وارد جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها شوند و بیشترین استفاده و بهره‌برداری را از ظرفیت نمایشگاه‌ها برای عرضه تولیدات عشایر داشته باشند.

وی بر لزوم تلاش تعاونی‌های عشایر برای افزایش سرمایه و استفاده از ظرفیت‌های سازمان تعاون روستائی در این زمینه تاکید کرد و گفت: در جامعه عشایری کشور پتانسیل لازم برای جهش در تولید گوشت قرمز وجود دارد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به نام‌گذاری سال‌جاری از سوی مقام معظم رهبری به عنوان “سال جهش تولید با مشارکت مردم”، گفت: تولید در جایی که مردم در خط‌مقدم آن نباشند به نتیجه نخواهد رسید و امسال قصد داریم با اتکا به شعار سال کار بزرگی را در فتح قله‌های تولید با مشارکت عشایر انجام دهیم.

وی با اشاره به راهبردهای سازمان امور عشایر ایران برای تنوع‌بخشی به اشتغال در مناطق عشایری ادامه داد: چهار راهبرد به صورت ویژه برای تنوع‌بخش به اشتغال عشایر شامل توسعه زنجیره و تولید قرادادی گوشت قرمز، توسعه کشت و جمع‌آوری گیاهان داروئی، توسعه گردشگری و توسعه تولید صنایع دستی در مناطق عشایری در دستور کار سازمان قرار دارد که راهبرد اصلی سازمان در تولید گوشت قرمز است و سه راهبرد دیگر مکمل آن هستند و تعاونی‌های عشایری باید توجه ویژه به این برنامه‌ها و راهبردها داشته باشند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه با مساعدت وزیر محترم جهاد کشاورزی ۱۰۰هزار تن نهاده دامی در بین عشایر توزیع شده است، بر دقت تعاونی‌ها در توزیع نهاده‌های دامی در بین عشایر  واقعی تاکید کرد.

نادری با اشاره به اختلاف آمار جمعیت عشایری کشور بین مرکز آمار ایران و اعضای تعاونی‌های عشایری، ابراز داشت: تعاونی‌های عشایری باید جمعیت اعضای خود را پالایش و بروزرسانی کنند تا خدماتی که ارائه می‌دهند به‌دست عشایر واقعی برسد و این اختلاف در آمار یک ضعف و چالش است که باید هرچه سریع‌تر برطرف شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه جامعه عشایری هم در خط‌مقدم امنیت غذایی و هم در خط‌مقدم امنیت مرزی کشور هستند تصریح کرد: جامعه عشایری نه تنها باری را برای نظام و دولت ایجاد نکرده‌اند بلکه باری را از دوش نظام و دولت برداشته‌اند.

وی به ابلاغ دستورالعمل ویژه و طلایی ۱۰ بندی در سفر دوم ریاست محترم جمهور به کهگیلویه‌وبویراحمد در سال گذشته اشاره کرد و گفت: این دستورالعمل یک نقشه راه است که بخشی از آن مربوط به سازمان است و بخش دیگر آن را نیز باید با مطالبه‌گری از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دیگری که در این دستورالعمل تکلیف شده پیگیری کنیم.

نادری گفت: تعاونی‌ها امین جامعه عشایری کشور هستند و باید امانت‌دار خوبی باشند و بهترین خدمات را به جامعه عشایری ارائه دهند.

/پایان متن/