مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: دولت باید با انواع بسته های بیمه ای، مالی، تامینی، نهاده ای و لجستیک، حمایت و توجه بیشتری به واحدهای کوچک و متوسط از خود نشان دهد.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی عصر کار به نقل از به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت پشتیبانی امور دام کشور، حسین شیرزاد  گفت: رکورد خرید ۱۰۰۰ تن مرغ از مرغداران کشور با وجود بی پولی و بحران نقدینگی شرکت نشان از تعهد بالای ما به مرغداران کشور دارد. این در حالی است که تا کنون منابع یا تسهیلات یا پولی بابت این عملیات مهم در صنعت مرغداری به شرکت پشتیبانی امور دام پرداخت نشده است. با این حال بالای ۷۶ درصد بهای مرغ خریداری شده نقدا به مرغداران پرداخت و بقیه مولدین زنجیره ها را با تهاتر کنجاله سویا یا ذرت راضی  کرده‌ایم  و این حرکت حمایتی همچنان ادامه دارد.

وی افزود: همکاران استانی با تمام قدرت مشغول جمع آوری مرغ مازاد هستند. در حال حاضر در نیمی از استانهای کشور ظرفیتهای خرید را افزایش داده ایم. چنانکه عمده کشتارگاه ها با شرکت همکاری می کنند، تقریبا ۹۵ درصد ظرفیت تونل های انجماد کشور در اجاره ما هستند.

مدیر عامل پشتیبانی امور دام کشور گفت: بانک مرکزی مداوماً در حال تهدید شرکت پشتیبانی امور دام به بستن حسابها و بانکهای عامل آن هم به تبعیت از بانک مرکزی بطور مداوم در حال فشار به شرکت بابت  رفع تعهدات ارزی و بدهی سنوات گذشته شرکت هستند. طی دو سال گذشته هیچ پولی بابت تامین ذخایر راهبردی به شرکت داده نشده است و نه تنها کمکی به شرکت نشده بلکه بانک مرکزی ۳ و نیم همت از منابع شرکت را بدون هماهنگی از حساب شرکت خارج کرده و تا کنون به شرکت پس نداده اند.

شیرزاد افزود: ۵ میلیون دلار هم ارز ترجیحی از سهم شرکت خارج کرده اند. با این برداشتهای ناگهانی، توان نقدینگی  و توازن جریان نقدینگی (cash  flow) شرکت به بدترین و بحرانی ترین شرایط سالهای اخیر رسیده است. سازمان برنامه و بودجه سقف جدید ذخایر راهبردی اعلام شده از سوی وزارتخانه را برای افزایش ذخایر راهبردی مرغ کشور به رسمیت نمی شناسد که چالشی عمده برای خرید مرغ توسط شرکت پشتیبانی برای افزایش جمع آوری مازاد مرغ از بازار تلقی می شود.

وی ادامه داد: بنابراین نه بانک مرکزی و نه سازمان برنامه همکاری لازم برای خرید مازاد مرغ از بازار را تا کنون نداشته اند ، سازمان برنامه و بودجه هم بر سر میزان و سقف تکالیف ذخایر راهبردی کشور و هم بر سر نحوه و میزان مداخلات تنظیم بازاری شرکت، مباحث و ادراک متفاوتی با ما دارد.

وی گفت: درک ضرورت جمع آوری مازاد مرغ در کشور و کمک به ارتقای صنعت مرغداری در گام جدید به موازات تحولات مثبت و سازنده شش ماهه اخیر در وزارت جهاد کشاورزی حرکت به سوی یک راهبرد ملی است. ما در بزنگاه تاریخی قرار داریم و سرانه مصرف مرغ کشور به همت و مرهون تلاش مرغداران کشور با افتخار در حال افزایش است. ما باید به توانایی بالای کالای جایگزینی گوشت سفید مرغ به گوشت قرمز هم در شرایط امروز بازار فرآورده های پروتئینی کشور توجه کنیم.

مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور یادآور شد: شرکت حتی مباشر گرفته است تا مرغ صنعتی را هم از بازار جمع کند تا تاثیری بر حجم عرضه مرغ گرم نگذارد. فعلاً همه استانها مشغول خرید مازاد مرغ هستند.البته صادرات و مذاکره با شرکتهای بزرگ تبدیلی و فرآوری برای جمع آوری و قطعه بندی و شنیسل راهکار موثر دیگری است. حتما باید از ظرفیت صنایع تبدیلی تکمیلی و فرآوری بخش خصوصی بهره برد.

وی افزود: در این میان در بین زنجیره ارزش صنعت، اتحادیه های مرغداران هم نیاز به تغییر نگاه و خانه تکانی دارند تا توان حمایت و اثرگذاری در بازار را بدست آورد. اتحادیه باید مرجع قیمت گذاری باشد. باید با اقتدار توان چانه زنی داشته باشد که در حال حاضر فاقد این موقعیت است.

شیرزاد ادامه داد: معتقدم دولت هر مجوزی که اتحادیه ها می خواهد باید به آنها بدهد تا با توانمندسازی شان ظرفیتهای جدیدی خلق شود. صنعت مرغداری و مرغداران عزیز پرتوان و پرهمت کشور نیازمند توجه و حمایتهای جدی تری برای تاب آوری و تولید پایدار هستند. باید همگان، هم سیاستگذاران و هم ذی نفعان و ذی مدخلان صنعت مرغداری بپذیرند که با عبور صنعت مرغداری کشور از ۱۳۰ میلیون قطعه به ۱۵۰ میلیون قطعه در کلاس جدیدی قرار داریم و نیازمند استانداردهای تازه در زنجیره تامین و ارزش صنعت مرغداری هستیم.

وب اضافه کرد: باید به این دگردیسی تکاملی در صنعت مرغداری کمک کنیم. باید بپذیریم که مرغداران کشور به حمایت و لجستیک بیشتری نیاز دارند.

شیرزاد افزود: صنعت مرغداری کشور وارد مدار جدیدی از تکامل زنجیره ارزش خود در طبقه بندی کلاس جهانی این صنعت شده است. طبیعی است این تحول، در امور متعارف و خو گرفته شده گذشته ناترازی و تعارض بوجود خواهد آورد و منافع بسیاری از گروداران دچار تزلزل خواهد شد.

وی اضافه کرد:  در علم مالی رابطه ریسک و بازده باهم نسبت مستقیم دارند. وقتی از ۱۳۰ میلیون قطعه داریم به سمت ۱۵۰ میلیون قطعه جوجه ریزی جهش تولیدی می کنیم. انتظار داریم با بازده و حاشیه سود مطلوبتری در کلیت این صنعت روبرو باشیم. بعنوان دولت باید ریسکهای سیستماتیک این صنعت را تعدیل کنیم و ریسکهای غیرسیستمیک را مهار کنیم تا حداقل تاثیر تورم بر هزینه های تولید در این صنعت را کم کنیم. نباید بگذاریم شوک های درونی و بیرونی اثرگذار بر این صنعت این موفقیت بین المللی را خدشه دار سازد. ثبات و پایداری در این کلاس جهانی، تلاش بیشتر و حداکثری را می طلبد، حتی مفاهیم رایج را تغییر خواهد داد.

شیرزاد ادامه داد: در این کلاس ما «واژه مرغ مازاد» نخواهیم داشت. بلکه بیش بود مرغ به منزله «مرغ صادراتی» خواهد بود.

مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: رشد زنجیره های تولید مرغ گوشتی و تخمگذار و ادغام واحدها و تملک و تصاحب واحدهای مرغداری و میل زنجیره ها به بزرگ شدن نشان از درستی سیاست های شش ماهه اخیر در این صنعت است. اما در کنار آن دولت باید با انواع بسته های بیمه ای، مالی، تامینی، نهاده ای و لجستیکی، حمایت و توجه بیشتری به واحدهای خرد و کوچک و متوسط از خود نشان دهد تا جامعه مولدین مرغ کشور پولاریزه، قطبی و دارای شکاف و گسست نشود.

وی افزود: به عبارت دیگر تعاملات، مناسبات و ارتباطات این دو فصل مجزا و منفک در تولید مرغ کشور در نهایت باید به یک بازی «برد- برد» ختم شود. دولت باید برخی از این تعارضات و شکاف ها را به بهانه بهبود بهره وری و کارایی این واحدها با انواع حمایتهای یارانه ای، دادن امتیاز های تجاری به اتحادیه های مرغداران و با حمایت مالی تسهیلاتی از مرغداران کوچک و متوسط پر کند. تشکل های مرغداران هم باید به توسعه، توانمندسازی و ظرفیت سازی جدید بپردازند و تنظیمات صنعت مرغداری را خود به عهده بگیرند.

مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور بیان کرد: طی ۷ ماه گذشته، وزارتخانه با اتخاذ سیاستهای درستی که مقوم این حضور در کلاس متفاوت جهانی است با موفقیت توانسته در روندهای سنتی و متعارف گذشته گسست بوجود آورده و محدودیتهای گذشته در تولید مرغ و جوجه ریزی را دیگر نمی پذیرد.

شیرزاد گفت: در این میان مافیای واردات مرغ هم در کمین نشسته اند. این مافیا بطور مداوم از این موفقیتها دلخور و سودهای کلان بادآورده خود را در آتیه نزدیک از دست رفته می بینند. نباید مرغداران عزیز کشور در زمین بازی که توسط مافیای واردات چی مرغ گرم و منجمد تدارک دیده شده، بازی کنند، صنعت مرغداری کشور در حال تکامل و پیشرفت است و همگان موظف هستیم تا از این دستاوردها صیانت کنیم.

/پایان متن/