معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز از تداوم روند شناسایی و امحای محصولات کشاورزی که با آب‌های غیرمتعارف کاشته شده‌اند، خبر داد و گفت: ۶۰ هکتار مزرعه گندم در تنگ قره‌پیری که با آب‌های نامتعارف حاصل از فاضلاب صدرا آبیاری می‌شد، امحا شد.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی عصر کار به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، روح‌الله خوشبخت از تداوم روند شناسایی و امحای محصولات کشاورزی با آب‌های غیرمتعارف کاشته شده‌اند، خبر داد.

وی افزود: روند برخورد با کشت محصولات کشاورزی با آب‌های غیر متعارف و فاضلاب‌های شهری با همکاری گشت همپوشان، شهرداری شیراز، جهاد کشاورزی، علوم پزشکی و سازمان محیط زیست و … بیش از ۶۰ هکتار از این اراضی در منطقه تنگ قره پیری امحا شد.

وی با اعلام این خبر اظهار کرد: این زمین های کشاورزی با آب‌های نامتعارف حاصل از فاضلاب شهر صدرا آبیاری می‌شد و اقدام مذکور برای پیشگیری از رسیدن این محصولات به سفره غذایی مردم انجام شد.

معاون شهردار شیراز با استناد به آنچه سازمان غذا و دارو در خصوص تأثیر استفاده از آب‌های نامتعارف مصرفی در کاشت گیاهان بر سلامت انسان، خاطرنشان کرد: آب نامتعارف مورد استفاده در این موارد، حاوی فلزات سنگین و آلودگی­‌های بیولوژیک و شیمیایی خطرناک است و ماندگاری سموم در سبزیجاتی که ریشه غده­ای دارند، زمینه­‌ساز بروز بسیاری از بیماری­‌ها و سرطان­‌ها خواهد شد.

خوشبخت گفت: مشکلات بهداشتی آبیاری با آب‌های نامتعارف می تواند سلامت انسان ها را به خطر انداخته و تبعات نامطلوبی را برای بهداشت عمومی به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه اقدام به امحای این اراضی و محصولات بر اساس تصویب ستاد مدیریت بحران استان و تاکید و بیان کرد: حساسیت ویژه استاندار، دستگاه قضایی، شهردار شیراز، کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی و سایر نهادهای مربوطه در حال انجام است.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه تولید این محصولات و ورود آنها به سفره‌های مردم سلامت جامعه را با خطرات جدی مواجه می‌کند، خاطرنشان کرد: اداره کل پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری شیراز با همراهی سایر نهادهای ذکر شده در تلاش است اجازه ندهد این محصولات به مرحله برداشت و عرضه در بازار برسند.

خوشبخت یادآور شد: هفته گذشته نیز ۳۱۰ هکتار از محصولات کاشته شده در اراضی منطقه ۷ شهرداری شیراز با همکاری نهادهای یاد شده امحا شد.

معاون شهردار شیراز همچنین از شهروندان خواست در صورت مشاهده کشت هر نوع محصول کشاورزی با فاضلاب یا آب‌های غیر بهداشتی دیگر، این موارد را گزارش داده و با نهاد های مربوطه برای مقابله با این موضوع همکاری کنند.

/پایان متن/