رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لامرد از آغاز فصل زایش حیات وحش تا پایان فروردین‌ماه در این شهرستان خبر داد.

حمزه برومندفر با اعلام این خبر گفت: با توجه به آب و هوای گرم و خشک جنوب استان و به‌خصوص شهرستان لامرد، فصل زادآوری هم به طبع سریع‌تر از سایر نقاط کشور و استان در این شهرستان شروع می‌شود که از اوایل اسفند ماه آغاز زادآوری حیات وحش شروع می‌شود و تا انتهای فروردین‌ماه ادامه دارد.

وی با ترسیم سیمای پراکندگی حیات وحش در این شهرستان گفت: بیشترین مراقبت‌ها در مناطق تحت حفاظت محیط زیست و انجمن‌ها که شامل کوه هوا، پاقلات و سادول است، صورت می‌گیرد و سعی شده است با ایجاد محیط امن و ایمن شرایط آرام و توأم با آرامش برای زاد و ولد حیات وحش ایجاد شود.

برومندفر اضافه کرد: هر چند حفاظت از حیات وحش در گفتمان عمومی جامعه امری پسندیده و به خطر انداختن جان حیوانات وحشی ناپسند است اما ضرورت دارد در عمل از این موجودات زیبا مراقبت کرده و مواظب آن‌ها باشیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لامرد ادامه داد: این روزها که فصل زادآوری حیوانات وحشی در طبیعت به ویژه مناطق گرمسیری شهرستان لامرد است فرصت مناسبی برای نشان دادن این مساله مهم یعنی اهمیت نگهداری از حیوانات در مناطق حفاظت شده و آزاد این شهرستان است.

وی بیان کرد: در فصل بهار و فصل زایش بسیاری از جوجه‌های پرندگان به دلیل تمرین پرواز خارج از لانه بوده، شماری از نوزادان حیوانات به دنبال یافتن تغذیه از سوی مادر از مخفیگاه خارج می‌شوند و یا برخی از آنان با مشاهده انسان، نوزاد خود را لا به‌لای علف‌ها مخفی می‌کنند به همین سبب امکان مشاهده آنان از سوی مردمی که دامن طبیعت رفته‌اند وجود دارد.

برومندفر از شهروندان و گردشگران خواست با مشاهده این صحنه‌ها با مهربانی و با عطوفت با حیات وحش برخورد کنند و از نزدیک شدن و لمس آن‌ها به جد خودداری کنند و آسیبی به آنان نزنند. در صورت مشاهده نوزاد حیات وحش و یا جوجه‌های پرندگان در مکانی که امکان آسیب دیدن به آن‌ها باشد، سریع به اولین پاسگاه محیط بانی و یا اداره محیط زیست اطلاع‌رسانی کنند.

/پایان متن/