استاندار فارس گفت: صنایع لبنی فارس که دچار مشکلاتی هستند از جمله صنایعی که یا در تعطیلی کامل به سر می‌برند یا در پایین‌ترین حد توان کار می‌کنند باید شبکه‌ای به عنوان شبکه تولیدات لبنی استان تشکیل دهند.

محمدهادی ایمانیه در مراسم افتتاحیه چند پروژه در کارخانه رامک گفت: خوشبختانه روحیه کار و فعالیت در این مجموعه وجود دارد و نمادی از کار، فعالیت، شغل، زندگی و توجه به توسعه در این واحد تولیدی احساس می‌شود.

استاندار فارس بر ضرورت حل مشکل مسکن کارگران این واحد تولیدی تأکید کرد و گفت: آمادگی داریم در بحث زمین کمک کنیم و تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم در کارخانه‌های که اشتغال بالایی دارند مسکن هم در نزدیک کارخانه احداث شود تا وقت کارگران برای تردد و در ترافیک تلف نشود.

ایمانیه اضافه کرد: برای تحقق این امر نامه‌ای نوشته شود و متقاضیان مسکن در اطراف کارخانه مشخص و نزدیک‌ترین زمین برای احداث مسکن کارگران در این نامه آورده شود.

او با بیان اینکه باید تلاش شود تا صادرات کارخانه بر واردات آن پیشی بگیرد، گفت: اگرچه در حال حاضر هم بدون تجهیزات صادرات جلوتر از واردات است، اما باید تلاش شود تا با اتخاذ تدابیر لازم شرایطی فراهم شود تا صادرات افزایش یابد، البته در این زمینه هم از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنیم و استانداری از تلاش‌ها برای ارتقای جایگاه صادرات حمایت می‌کند.

استاندار فارس به ظرفیت این کارخانه در تولید شیرخشک و تمهیدات اندیشیده شده در این زمینه اشاره کرد و گفت: از آنجا که واردات شیر خشک در حال حاضر جزو مشکلات حوزه سلامت کشور است، قطعا در تولید شیر خشک با این واحد تولیدی همراهی خواهیم کرد.

او ادامه داد: در ارتباط با تسهیلات هم جلساتی با مدیران بانک‌ها از جمله بانک رفاه، پاسارگاد و ملی داشتیم و این بانک‌ها اعلام آمادگی کردند که این امر را تسهیل کنند.

ایمانیه یادآور شد: صنایع لبنی استان فارس که دچار مشکلاتی هستند از جمله صنایعی که یا در تعطیلی کامل به سر می‌برند یا در پایین‌ترین حد توان کار می‌کنند باید شبکه‌ای به عنوان شبکه تولیدات لبنی تشکیل دهند و از یک راه میان بر برای حل مشکلاتشان بهره بگیرند تا از استان‌های مجاور عقب نمانیم.

استاندار فارس برای حل مشکل برق این واحد تولیدی گفت: برای حل مشکل برق کارخانه در تابستان ۱۴۰۳ با مشخص کردن میزان برق مورد نیاز این واحد تولیدی، نامه‌ای به استانداری ارسال شود تا بتوانیم این مشکل را پیگیری کنیم؛ البته ما یک ظرفیت بدون استفاده در استان داریم و برخی واحد‌های تولیدی که با مشکل برق مواجه هستند می‌توانند از ژنراتور سایر مجموعه‌های استان در شهر‌های مختلف بهره ببرند.

ایمانیه اضافه کرد: این واحد تولیدی می‌تواند با کارخانه‌ها، بیمارستان‌ها و یا موسسه‌های دیگر که از ژنراتور‌های با ظرفیت‌های بالا بهره می‌برند، برای تأمین برق موردنیاز خود قراردادی منعقد کند.

او با تاکید بر اینکه رویکرد استانداری این است که صنایع غذایی دچار مشکل برق نشوند، گفت: تلاش می‌شود برای فعالیت بدون دغدغه کارخانه‌ها، این مشکل برای صنایع لبنی حل شود؛ البته همان‌گونه که گفتم بهتر است از ظرفیت سایر مجموعه‌ها نیز استفاده شود.

ایمانیه که معتقد است نگه داشتن آب در استان فارس نیاز به آبخیزداری دارد، گفت: نهضتی از خیرین برای آبخیزداری ایجاد شده که کلنگ ۱۴۰ تا از آن زده شده است و یک کلنگ‌زنی هم می‌تواند توسط این واحد تولیدی انجام شود.

استاندار فارس پیشنهاد داد: بهتر است زنجیره‌ای از تولید نهاده و دامپروری در استان فارس راه‌اندازی شود؛ استانداری هم کمک می‌کند که این زنجیره از صفر تا صد ایجاد شود، همچنین لازم است یک تفاهم‌نامه با دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه شیراز و اتاق فکر استانداری برای پیشبرد فعالیت‌های علمی و دانش‌بنیان منعقد و یک فضا در برج پارک علم و فناوری برای کارخانه رامک و انجام فعالیت‌های علمی و دانش‌بنیان این واحد تولیدی در نظر گرفته شود.

مدیرعامل کارخانه رامک نیز اظهار کرد: نزدیک به ۳۰ سال از فعالیت این برند محبوب و دوست‌داشتنی می‌گذرد و رامک با شعار «دوست بزرگ و کوچک» شهره بسیار خوبی در کشور به دست آورده و به عنوان پنج برند مطرح شناخته شده است؛ امسال برای نخستین بار در صنعت غذا و به ویژه لبنیات موفق به کسب لوح ملی در حوزه صادرات شد و به نوعی جهانی شد.

ناصر شجاعی افزود: مجموعه رامک بیش از سه هزار نفر اشتغالزایی به صورت مستقیم داشته و ۱۰ هزار شغل غیر مستقیم ایجاد کرده است.

او ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۷۵۰ تُن دریافت شیر خام مجموعه است، این کارخانه همچنین ۳۰ خط تولید و بیش از ۱۰۰ نوع محصول لبنی دارد.

مدیرعامل کارخانه رامک یکی از مشکلات این کارخانه را معضلات زیرساختی از جمله مشکل آب، برق و گاز عنوان کرد و گفت: چند کار هم در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی انجام داده‌ایم؛ در واقع دو مدرسه و دو درمانگاه در روستا‌های فارس بهسازی و یا افتتاح شده‌اند.

شجاعی به مشکلات تولید و تأمین شیر خشک در کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر بزرگترین و نخستین پروژه تولید پودر‌های پروتیینی که محصول و ماده اولیه کارخانجات شیر خشک نوزاد است با اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان آماده اجرای عملیات احداث است، در سال آتی بیش از هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در رابطه با توسعه مجموعه رامک در پیش داریم.

او با بیان اینکه صنعت به ویژه صنعت لبنیات چالش‌های خاص خود را دارد، گفت: حاشیه سود صنعت لبنیات در خوش‌بینانه‌ترین حالت سه درصد است و ما از نواری عبور می‌کنیم که هر لحظه امکان سقوط دارد؛ اگرچه برخی برند‌های بزرگ این شرایط را تحمل کردند، اما تاب آوری این شرایط برای بعضی کارخانه‌ها بسیار دشوار است.

شجاعی درخواست کرد: درخواستی که از استانداری داریم این است که برق رامک در سال ۱۴۰۳ قطع نشود و دستور حکومتی برای عدم قطع برق صادر شود چراکه محصولات لبنی از جمله شیر نیاز به فرآوری دارد و باید در آن واحد برای آن تصمیم گیری شود.

او با بیان اینکه بیش از ۵۰درصد سهم شیر فارس را این کارخانه دریافت می‌کند، گفت: اگر این شیر در همان لحظه فرآوری نشود فاسد خواهد شد؛ در حقیقت قطع برق مساوی با از بین رفتن صنعت لبنی است؛ لذا کارخانه رامک برای قطعی برق باید جدا از صنایع دیگر دیده شود و این باید جزو مصوبات کارگروه تسهیل باشد.

مدیرعامل رامک ادامه داد: با توجه به طرح‌های توسعه رامک نیاز به افزایش زیرساخت‌ها داریم؛ همچنین خواستار صدور مجوز یک پمپ گازوییل و بنزین برای خدمات‌رسانی و سرویس مناسب در این منطقه و صدور مجوز ساخت یک برج بسیار شکیل در پل گچی با هدف نمادسازی از فعالیت‌های تولیدی استان هستیم.

او با اعتقاد به اینکه صنعت دامپروری در استان فارس مقدمه سفره، نان و مقدمه صنعت لبنیات، شیر خام است گفت: در استان فارس با برخورداری از چهار برند لبنی روزانه هزار و ۲۰۰ تن شیر خام تولید می‌شود، این در حالیست که اصفهان با داشتن یک برند پگاه روزانه بیش از ۶هزار تن تولید شیر دارد؛ متأسفانه بخشی از شیرخام فارس از استان‌های اصفهان، یزد و کهگیلویه و بویراحمد تأمین می‌شود، لذا توسعه واحد‌های صنعتی دامپروری در فارس الزامی و ضروری است.

شجاعی اختصاص ارز نیمایی را از دیگر مشکلات این کارخانه دانست و گفت: رامک با اشتغال بیش از سه هزار نفر بزرگترین بنگاه صنعتی استان است پروژه‌هایی که سال آینده اجرا می‌شود می‌تواند حداقل ۴۰۰ نفر اشتغال ایجاد کند، لذا ضرورت دارد اختصاص ارز نیمایی برای مجموعه رامک حل شود.

در این مراسم افتتاح پروژه رختکن مرکزی با ظرفیت یک هزار و ۳۰۰نفر و سرمایه‌گذاری ۲۶۴ میلیارد ریال، افتتاح طرح تولید خط دوم انواع پودر‌های لبنی با ظرفیت سالانه چهار هزار و ۵۰۰تن و سرمایه‌گذاری هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی ۵۰نفر و افتتاح طرح خط تولید انواع کره پاستوریزه با ظرفیت سالانه سه هزار تن و سرمایه‌گذاری یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال با اشتغالزایی ۵۵نفر انجام شد.

کلنگ‌زنی احداث پروژه خط تولید محصولات پودری پروتیینی دانش‌بنیان با ظرفیت ۲۵۰ تن ورودی روزانه، سرمایه‌گذاری چهار هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال با اشتغالزایی ۱۰۵ نفر که از تفاهم‌نامه‌های سفر دوم رییس جمهور بود نیز در این مراسم انجام شد.

/پایان متن/