معاون هماهنگی امور گردشگری و زیارت استانداری فارس از امضای تفاهم نامه با دستگاه های مختلف استان در راستای گسترش و معرفی داشته های ارزشمند شهر شیراز به شهروندان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی عصر کار به گفته محمد فرخ زاده این معاونت در ابتکاری جدید در این تفاهم‌نامه ها، هماهنگی برای برگزاری تورهای آشناسازی کارمندان ادارات با جاذبه های گردشگری شیراز را به عهده دارد.

آشناسازی مردم با ظرفیت های تاریخ، شعر و ادب شیراز، آموزش، حفظ و صیانت از اماکن ارزشمند تاریخی، توسعه زیرساخت ها و تشویق مردم و شاغلین به سرمایه گذاری در بافت های تاریخی، فرهنگی و سایر مجموعه های میراثی و آموزش والدین برای انتقال ادب، آداب و علم مردم این دیار به فرزندان و نسل های آینده از اهداف این تورها عنوان شده است.

معاون گردشگری استاندار معتقد است بسیاری از شهروندان غیر شیرازی با شیراز قدیم آشنا نیستند و معرفی جاذبه های گردشگری و مفاخر و بزرگان شهر به ایشان میتواند فرصتی برای تبدیل آنها به سفرای فرهنگی فارس در کشور باشد.

افزایش جاذبه های فرهنگی در سبد اوقات فراغت خانوار و رونق بخشی و مخاطب سازی برای اماکن تاریخی و فرهنگی در کنار ذائقه سازی های جدیدی که با ایجاد پاساژها، رستوران ها و فست فودها برای مردم به وجود آمده است از دیگر اهداف برگزاری این تورها عنوان شده است.

فرخ زاده در ادامه اشاره ای به برگزاری تور معرفی محله سنگ سیاه برای کارکنان بهزیستی استان داشت و گفت این تور که با همکاری معاونت فرهنگی شهرداری شیراز برگزار شد مورد استقبال کارکنان این اداره کل قرار گرفت.

گفتنی است محله سنگ سیاه، نام یکی از محله‌های شیراز قدیم است که از زمان کریم خان زند که محلات را کم‌تر و کوچک‌تر و حصار شهر را تنگ‌تر کردند، محله درب کازرون که خود محله‌ای جداگانه بود با این محله ادغام شد و روی هم رفته به هر دو، محله‌ سنگ سیاه می‌گفتند.

از بناهای شاخص محله می‌توان به امامزاده بی‌بی دختران، مسجد ایلخانی، حمام ایلخانی، مسجد مشیر، حسینیه مشیر، بازارچه ارامنه، کلیسای ارامنه، حسینیه کردها، خانه فروغ‌الملک، خانه سعادت، خانه ضیائیان، بازارچه حاج زینل و بقعه سید تاج‌الدین غریب اشاره کرد.

/پایان متن/