مدير عامل شركت شهرك هاي صنعتي فارس از سهم بیش از ۹۰ درصدي صنايع كوچك در شهرک های صنعتی استان فارس خبر دادوگفت: صنايع كوچك نقش مهمي در ايجاد اشتغال پایدار، رشد توليد و توسعه صنعتی برعهده دارند.

سید مصطفی هاشمی با اشاره  ۲۱مرداد روز ملي حمايت از صنايع كوچك گفت:اهميت صنايع كوچك در رشد وتوسعه اقتصادی   و لزوم توجه همگاني به اين صنايع ،سبب شد تا ۲۱مرداد در تقويم رسمی كشور به نام روز حمايت از صنايع كوچك نامگذاري شود  .

وي افزود: صنایع کوچک ومتوسط آن هم باتوجه به مزایایي که دارند، محرک اصلی اشتغال و رشد اقتصادی هستند.

هاشمي با بیان اینکه صنايع كوچك به علت میزان سرمايه گذاري كمتر در مقايسه با صنايع بزرگ در زمان كمتري به توليد و بهره برداري و اشتغال مي رسند و با نوسانات اقتصادي  نيز زودتر دچار مشكل مي شوندگفت: از این منظر حمايت از آنها بعنوان اولويت مهم مطرح است و سیاست های حمایتی دولت و وزارت صمت نیز بر همین محور استوار است تا صنایع کوچک بتوانند درعرصه های تولیدی و صنعتی نقش مهم خود را ایفا کنند   .

مدير عامل شركت شهرك هاي صنعتي فارس در ادامه با بيان اينكه شهرك هاي صنعتي مهترين زيرساخت استقرارصنايع كوچك محسوب مي شوند از فراهم بودن بسترها براي جذب سرمايه گذار در ۶۳شهرك و ناحيه صنعتي در استان خبردادو گفت: تاكنون افزون بر ۸۴۰۰قرارداد در شهرك ها و نواحي صنعتي استان با متقاضيان منعقدشده كه از اين تعداد ۳۳۳۲واحد با اشتغالزايي افزون بر۳۹۷۰۰نفر در مرحله بهره برداري قرار گرفته اند.

هاشمی با بيان اينكه بيش از ۲۹۰۰طرح صنعتي كوچك و متوسط در استان در مراجل مختلف ساخت و ساز قراردارد  گفت:از اين تعداد ۵۴۴طرح داراي پيشرفت بالاي ۶۰درصد و نصب ماشين آلات است كه بخش زيادي از آن تا پايان امسال به بهره برداري خواهد رسيد.

وي اضافه كرد:امسال با رويكرد مهار تورم و رشد تولید  برنامه هاي ويژه اي براي تقويت و حمايت از صنايع كوچك در مرحله اجرا داريم که هدف اصلی رفع چالش ها و مشکلات و کمک به بهره برداری طرح های صنعتی درحال ساخت و ساز است.

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس از برنامه ریزی برای تسریع در واگذاری زمین در  شهرك صنعتي جديدالتاسیس  دارویی بیضا خبردادوگفت:عملیات توسعه و تکمیل زیرساخت ها در این شهرک صنعتی درحال انجام  است و بر اساس برنامه ريزي  از مهرماه  امسال فرآیند واگذاری را آغاز می کنیم.

هاشمی در ادامه با اشاره به ارائه خدمات متنوع  حمايتي به صنايع كوچك استان گفت:در بخش خوشه های صنعتی ، ۲۰ خوشه در استان شناسایی شده که مطالعات امكان سنجي ۱۳خوشه انجام و از اين تعداد   تاكنون خوشه هاي گلاب و عرقيات ميمند،سنگ شمال،شوريجات و ترشيجات و رب گوجه ،خرمای جنوب فارس و فرش دست بافت به مرحله  پياده سازي و اجرا و توسعه یافتگی رسيده اند و خاتمه يافته اند و خوشه گياهان دارويي نیز که امسال در روز صنعت و معدن بعنوان خوشه برتر کشور انتخاب شد  درمرحله نهایی توسعه یافتگی قراردارد و خوشه مسقطي لار نيز در مرحله اجرای برنامه های خوشه ای قراردارد.

وی با اشاره به انجام  مطالعات امكان سنجي خوشه هاي انجير استهبان و سنگ ني ريز نيز گفت:اجرای این خوشه ها نیز در اولویت برنامه های این شرکت قرارگرفته است.

هاشمی  حمايت از۵۰پايان نامه تحصيلات تكميلي،برگزاري۳۲۶تور صنعتي ،برگزاري ۲۱۰۰دوره آموزشي ويژه ۷۲هزار فعال و شاغل صنعتي را از مهمترين اقدامات حمايتي انجام شده از صنايع كوچك اعلام كرد.

مدير عامل شركت شهرك هاي صنعتي فارس در ادامه افزايش ظرفيت توليد واحدهاي صنعتي  را از اولويت هاي امسال بيان كرد و گفت:با برگزاري كلينيك صنعت و عارضه يابي واحد هاي صنعتي و نيز پيگيري مشكلات واحد هاي صنعتي با ساير دستگاه هاو استفاده از ظرفيت ستاد تسهيل و رفع موانع توليد امسال نيز احياي افزايش ظرفيت ۱۶۰واحد در برنامه قراردارد .

وی با اشاره به آغاز طرح آمارگیری و به روز رسانی اطلاعات واحدهای صنعتی گفت:در قالب این طرح که از ابتدای تیر امسال آغازشده ،بصورت میدانی وضعیت واحدهای تولیدی و صنعتی رصد و پایش آخرین اطلاعات آنها در سامانه ثبت می شود تا با بهره گیری از اطلاعات موجود بتوان برنامه ریزی دقیقی انجام داد.

/پایان متن/