معاون استاندار فارس تاکید کرد: با توجه به وجود جاذبه‌های غنی گردشگری در بافت تاریخی و فرهنگی شهر شیراز، ایجاد اتحاد بین نگرشهای متفاوت معماران و مرمت گران و دوستداران درحفظ و احیا بافت تاریخی شیراز، ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، محمد فرخ زاده در دیدار با اعضا سازمان نظام مهندسی استان فارس بر لزوم پایه ریزی طرح جامع نگاهداشت و مرمت و سرعت بخشیدن به پیشرفت در احیا بافت تاکید کرد و خواهان پیگیری مداوم این موضوعات از سوی سازمان میراث فرهنگی و شهرداری منطقه هشت به عنوان متولی بافت تاریخی شیراز شد.

در این جلسه موضوعاتی همچون راه اندازی رشته تحصیلی مدیریت پروژه، تاسیس شورای سیاست‌گذاری و کمیته بافت تاریخی درسازمان نظام مهندسی، اختصاص بودجه برای آسیب شناسی و رعایت اصول مهندسی معماری درمرمت آثار تاریخی، برگزاری نشست‌های تخصصی با متولیان برای توسعه و احیا بافت تاریخی و حضور جهادی برای رفع معضلات درمیدان عمل مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

جانشین استاندارفارس در شورای توسعه گردشگری، بیان کرد: گفتگو با اشخاص حقوقی و حقیقی و رسیدن به ادبیاتی واحد درباره بافت تاریخی می‌تواند در اقناع مسئولان و تغییر نگرش‌ها و سیاست‌های نظارتی موثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: فعال شدن سازمان های مردم نهاد و سایر تشکل‌های غیر دولتی درحوزه مرمت و احیا بافت تاریخی و تدوین آیین نامه جامع مرمتی در سطح ملی و استانی برای ایجاد مدیریت یکپارچه در رسیدگی به مشکلات بافت اثرگذاری چشمگیری خواهد داشت.

معاون استاندار فارس همچنین با انتقاد از تغییر هویت سکونتی بافت تاریخی به‌عنوان محل زندگی اتباع خارجی اظهار کرد: تقویت فرهنگ شهروندی در این منطقه به شدت مغفول واقع شده است از این رو اقداماتی همچون سکونت مسئولان در بافت تاریخی می‌تواند قدمی موثری در بهبود وضعیت هویتی این بخش ارزشمند شهر شیراز باشد.

فرخ زاده یادآور شد: بی تردید عواملی همچون استفاده از تجارب گذشته، مدیریت سیاه نمایی های رسانه ای، جلوگیری از موازی کاری و مدیریت واحد بافت با هدف ایجاد نظم در فعالیت‌ها و تدوین دستورالعمل‌ها را بسیار موثری توصیف کرد.

/پایان متن/