شهردار شیراز با اشاره به اینکه طرح جامع ترافیک به تصویب شورای ترافیک کشور رسیده است، گفت: به زودی یک هزار دستگاه تاکسی به شهر شیراز اضافه می‌شود که با مشارکت شهرداری این خودرو‌ها به افراد متقاضی به صورت اقساطی واگذار می‌شود.

محمدحسن اسدی در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه با موضوع “شیراز سومین حرم اهل بیت (ع) باید‌ها و نباید‌های رسانه” با اشاره به اینکه طرح جامع ترافیک به تصویب شورای ترافیک کشور رسیده است، گفت: به زودی یک هزار دستگاه تاکسی به شهر شیراز اضافه می‌شود که با مشارکت شهرداری این خودرو‌ها به افراد متقاضی به صورت اقساطی واگذار می‌شود و در این راستا ۷۵ دستگاه مینی بوس و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس نیز خریداری می‌شود که امسال ۱۰۰ دستگاه اتوبوس آن وارد شهر شیراز می‌شود.

اسدی با اشاره به اینکه فعالیت دوچرخه‌های اشتراکی بی‌دود در شیراز در حال طی مراحل دادگاهی است، زیرا طرف مقابل همکاری نمی‌کند، افزود: ۳۵۰ نیروی شهرداری طی ۹ ماه گذشته بازنشسته شدند و طی این مدت حتی یک نفر نیروی جدید تحت هر شرایطی از جمله مامور به خدمت نیز وارد شهرداری نشده است.

او با تاکید بر اینکه به پسماند به عنوان طلای کثیف اشاره می‌شود، یادآور شد: شیراز امروز جز پاکیزه‌ترین شهر‌های ایران است.

شهردار شیراز گفت: سه هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان به عنوان درآمد پایدار امسال در بودجه شهرداری دیده شده که امیدوارم محقق شود.

او در پاسخ به سوالی درخصوص مشکلات کمربندی جنوب این کلانشهر گفت: اعتقاد دارم کسی وارد کمربندی می‌شود وارد قتلگاه شده است، شهرداری در این زمینه مسئولیتی نداشته، اما به خاطر شهروندان کار ساماندهی ۱۸ کیلومتر این مسیر توسط شهرداری انجام خواهد شد.

اسدی با بیان اینکه از بافت تاریخی شیراز حراست شده است، افزود: در مشهد و تهران بافت تاریخی به کل از بین رفته است، اما در شیراز اینگونه نبوده است.

او در مورد کمرنگ بودن فضاسازی جشن در شهر شیراز، این انتقاد را صحیح عنوان کرد و گفت: شامگاه فردا سه شنبه جشن ۱۵ هزار نفره در ورزشگاه حافظیه را خواهیم داشت و ۶۷ جشن محله‌ای در سطح شیراز برگزار می‌شود و سازمان فرهنگی باید در مدت کوتاه باقیمانده تا عید سعید غدیرخم شکل شهر را به شکل جشن درآورد و رنگ و بوی غدیر در شهر باید ایجاد شود و در این خصوص به سازمان فرهنگی تذکر خواهم داد.

شهردار شیراز با اشاره به اینکه در سال گذشته و امسال ۱۴ مرحله جهش عمرانی برگزار شده است، بیان کرد: جای شهربازی در شیراز خالی است و در کوه نور و بالای دروازه قرآن شهربازی متوسط مقیاس شکل می‌گیرد و پارک هزار و ۱۰۰ هکتاری نیز برای این منظور پیش بینی می‌شود.

اسدی گفت: بازار پروتئین در خیابان کارگر راه اندازی شده است و تمام ماهی، میگو و سبزی فروشان به آن محل منتقل می‌شود.

او با اشاره به ترافیک شهر شیراز و گلایه‌های شهروندان در این خصوص گفت: برای کاستن از این دغدغه طرح زوج و فرد که در سایر شهر‌های کشور نیز تجربه شده به صورت آزمایشی در شیراز اجرا می‌شود.

شهردار شیراز گفت: خطوط سریع السیر نیز به زودی از شهرک گلستان به سمت معالی آباد راه اندازی خواهد شد.

او گفت: در خصوص معضل بار فروشان و سد معبر، از مردم عذرخواهی می‌کنم که سد معبر اتفاق می‌افتد، اما باید توجه داشت که برخورد خشک و خشن با این قشر نباید وجود داشته باشد چرا که برخی از این افراد برای کسب درآمد و تامین هزینه معیشت خود و خانواده این کار را انجام می‌دهند و کارکنان شهرداری نیز باید با رعایت اصول اخلاقی با مردم برخورد کنند.

اسدی همچنین به برنامه‌های توسعه‌ای مترو شیراز اشاره کرد و گفت: مترو شیراز در سال ۸۰ کلنگ زنی شد و طی سال‌های اخیر خط یک مترو شیراز به طول ۲۵ کیلومتر در سه فاز راه اندازی شد و روزانه ۱۲۰ هزار نفر از آن استفاده می‌کنند و برای افزایش حضور مردم در مترو باید خطوط قطار شهری توسعه پیدا کند که از این رو تکمیل خط ۲ مترو شیراز در ۲ شیفت کاری در حال انجام است.

او گفت: به زودی کار حفاری خط سه مترو شیراز نیز از پل معالی آباد به سمت شهرک گلستان آغاز می‌شود که دستگاه TBM برای حفاری این خط وارد شیراز شده و از اواخر تیرماه جاری عملا آغاز بکار می‌کند و به طور متوسط هر کیلومتر مترو ۲ هزار میلیارد تومان هزینه دربردارد و در دهه فجر امسال فاز دوم خط ۲ تا میدان آزادی آماده بهره برداری می‌شود و از تمام ایستگاه‌های آن می‌توان استفاده کرد و تا تابستان ۱۴۰۴ خط ۲ مترو شیراز به کلبه سعدی خواهد رسید.

/پایان متن/