مدیرکل راه و شهرساری فارس گفت: مشاورین املاک متخلف فاقد پروانه کسب در شهرستان شیراز پلمب شدند.

محمودرضا طالبان با اشاره به مصوبات مجلس، گفت: نظارت بر بازار مسکن و مشاورین املاک بر عهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شده است و از شنبه ۲۷ خردادماه با راه‌اندازی گشت‌های مشترک با کمک تعزیرات حکومتی، اماکن، اصناف و اتحادیه املاک مشاورین املاک متخلف شهر شیراز پلمب می‌شوند و این نظارت و بازرسی ادامه دارد.

او گفت: در شورای عالی مسکن کشور مصوب شده تمام قرارداد‌های اجاره سال گذشته به صورت اتوماتیک در تهران ۲۵ درصد و در شهرستان‌ها با ۲۰ درصد افزایش تمدید شود و اگر مشاور املاکی بیشتر از این رقم را قولنامه کند دچار تخلف شده است.

دبیر شورای مسکن استان فارس گفت: متاسفانه مسکن امروز از یک کالای مصرفی به سوداگری تبدیل شده و، چون در بازار بسیار درآمدزایی است علاقه‌مندی ایجاد می‌کند که افراد زیادی وارد این بازار شوند کنترل بازار مسکن مسیر دشواری است، اما مهم این است که در این مسیر گام بر می‌داریم و می‌خواهیم تاثیر مثبت خود را بگذاریم.

طالبان با اشاره به طرح کنترل و نظارت بر مشاورین املاک تصریح کرد: متاسفانه امروز شاهد این موضوع هستیم که بنگاه‌های املاک در مناطق قیمت را تعیین می‌کند به گونه که شاهد هستیم در معبری همه مشاورین املاک با تبانی با یکدیگر قیمت املاک آن منطقه چه در بحث اجاره و چه در بحث فروش را بالا می‌برند.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس با اشاره به مصوبه مجلس در خصوص قیمت‌گذاری املاک چه در بحث فروش و چه در بحث اجاره وزارت راه و شهرسازی موظف است که قیمت گذاری را انجام دهد و برنامه اجرایی این مهم در دست انجام است.

او با اشاره به مشاورین املاک متخلف بیان کرد: یک بحث جدی که جهت کنترل بازار اجاره و مسکن وجود دارد برخورد با مشاورین املاک متخلف با کمک قوه اجرایی اماکن و تعزیرات و اتاق اصناف و اتحادیه املاک انجام می‌پذیرد.

طالبان از شناسایی ۴۸۶ مشاور املاک بدون پروانه در سطح شهر شیراز خبر داد و عنوان کرد: تاکنون ۴۸۶ مشاور املاک بدون پروانه در سطح شیراز وجود دارد که قطعا با آن‌ها برخورد می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس گفت: در طرح برخورد با مشاورین املاک متخلف با ۶ مورد تخلف مشاورین برخورد می‌شود که نداشتن پروانه کسب و نداشتن برگه رسمی قولنامه و همچنین گرفتن مبلغ بیشتر از درصد قانونی کمیسیون از جمله این تخلفات هستند.

/پایان متن/