استاندار فارس بر لزوم حفظ آثار و بافت تاریخی شیراز تاکید کرد و گفت: تا زمانی که در این استان مسئولیت دارم هرگز اجازه تخریب هیچ خانه میراثی و واجد ارزش تاریخی و حتی خانه‌های ارزشمند فرسوده و قابل احیاء را نخواهم داد.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی عصر کار به نقل از ایرنا، محمدهادی ایمانیه شامگاه چهارشنبه در نشست هم اندیشی با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات استان فارس با موضوع “فارس در قله؛ باید ها و نبایدهای رسانه‌ای” افزود: با رایزنی و پیگیری های زیاد موافقت شده که ۴۰ خانه تاریخی شیراز خریداری و به خانه هنرهای مختلف برای استفاده شهروندان و گردشگران تبدیل شود.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد بودجه‌ای که برای حرم‌های مطهر کشور درنظر گرفته شده با رایزنی‌های صورت گرفته امسال به شیراز و سومین حرم اهل بیت(ع) تعلق خواهد گرفت که اولویت این اعتبار برای خرید خانه‌های تاریخی بافت قدیمی شیراز اختصاص پیدا خواهد کرد که طی سالیان گذشته رها و به معتادخانه تبدیل شده است.

وی با تاکید بر لزوم انعکاس اخبار امیدبخش و تبیینی و با اشاره به سفر اخیر به شهر نجف و دیدار با والی این استان در کشور عراق گفت: داشته های شیراز و فارس در حوزه های مختلف ازجمله توسعه مترو،ظرفیت پزشکی،صنایع الکترونیک و … جاذبه منطقه‌ای و بین المللی نباید مغفول واقع شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر فروش نفت در کشور عراق حدود ۲ برابر ایران است و جمعیت این کشور نیز از نصف جمعیت کشور ما کمتر است اما توسعه و آبادانی ایران و استان فارس با استان های عراق قابل مقایسه نیست.

استاندار فارس توسعه فارس طی ۱۰ سال گذشته در زمینه صنایع الکترونیکی را شگفت انگیز عنوان و اضافه کرد: ایران در صنایع موشکی به یکی از بزرگترین قدرت های دنیا تبدیل شده و موشکی که روز گذشته از آن رونمایی شد از نظر تکنولوژی در جهان بی نظیر است و این نکته در خبرگزاری رویترز اعلام شد.

وی در ادامه تاکید کرد: در کنار نقاط قوت بسیار، نقاط ضعفی مانند صنعت خودروسازی نیز وجود دارد که نقش رسانه ها در رفع این نقاظ ضعف بسیار برجسته و مهم است.

ایمانیه گفت: رسانه ها باید راه حل رفع نقاط ضعف را نیز ارایه دهند و تا حصول نتیجه آن را پیگیری کنند که از تمام رسانه های استان فارس درخواست دارم این مهم را به جد پیگیری کنند.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها باید مدیران استان را ارزیابی و رتبه بندی و همچنین این مساله را اعلام کنند افزود: تجربه ستیزی نباید صورت گیرد و همچنین پیشکسوتان نیز قدردانسته و مطالبات مردم نیز به جد از سوی رسانه ها پیگیری و دنبال شود.

استاندار فارس در بخش دیگر سخنان خود برگزاری دوره های آموزشی ویژه اصحاب رسانه استان را امری مهم عنوان کرد و گفت: خبرنگاران فارس باید همواره با جدیدترین روش های اطلاع رسانی آشنا و تازه ترین فن و اصول این حرفه را بیاموزند.

وی در ادامه به موضوع رفع مشکل باغشهری های فارس اشاره کرد و افزود: هدف از مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس در این زمینه رفع مشکلات زیاد باغشهرهای این استان بوده که طی سالیان گذشته تلمبار شده و این موضوع با جدیت نیز دنبال خواهد شد.

ایمانیه در ادامه بر لزوم حمایت از سرمایه گذاران در سطح این استان تاکید کرد و گفت: این ظرفیت در فارس و شیراز وجود دارد که هر ماه یک همایش سرمایه گذاری در سطح این استان برگزار شود که باید در کنار آن بسته رسانه ای نیز با هدف حمایت از سرمایه‌گذار و همچنین حمایت از رسانه‌ها و مطبوعات فارس نیز تهیه و ارایه شود.

ایمانیه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره حاشیه‌های ایجاد شده در فضای مجازی طی روزهای اخیر درباره انتشار کلیپی غیرمتعارف از خاستگاری به شیوه غربی و بدون رعایت موازین اسلامی در کنار آرامگاه حافظ و در پی آن دستگیری مدیر حافظیه و جلوگیری از ورود مدیرکل میراث فرهنگی استان به محل کارش، گفت: این رخدادها ارتباطی با دستگاه اجرایی و استانداری فارس ندارد و تصمیمات در دستگاه قضایی گرفته شده و توجه به این مهم ضروری است که قوه قضائیه و مجریه جدای از یکدیگر اداره و مدیریت می شود.

وی ادامه داد: استاندار نمی تواند در دستگیری و بازداشت افراد و یا جلوگیری از ورود مدیری به محل کار تصمیم گیری کند و این مساله کاملا مشخص و روشنی است.

استاندار فارس اضافه کرد: زمانی که مطلع شدم مدیر حافظیه که خانم است بازداشت شده تا پاسی از بامداد آن روز بارها برای آزادی این فرد رایزنی و درخواست کردم که این فرد آزاد شود که خوشبختانه این مساله نیز محقق شد.

وی در ادامه بر لزوم حمایت مالکین از مستاجران در شرایط اقتصادی کنونی تاکید و از موجران درخواست کرد که در این وضعیت اقتصادی با مستاجران همراهی کنند.

ایمانیه افزود: بخشنامه ای به اتحادیه املاک استان فارس ارجاع شده که مشاورین املاک از انعقاد قرارداد با افزایش بیش از۲۵ درصد کرایه خودداری کرده و این افراد را برای بررسی بیشتر به شورایی که به همین منظور تشکیل شده ارجاع دهند.

خبرنگاران و اصحاب رسانه و مطبوعات در این نشست پیش از سخنان استاندار فارس مطالبات حرفه‌ای و صنفی خود را با هدف توسعه فارس و قرارگیری این استان در قله مطرح کردند که یک مساله در بین سخنان اصحاب رسانه بیشتر تکرار شد که آن تاکید بر تقویت کار رسانه ای حرفه ای و همچنین تقویت روحیه نقدپذیری در بین مدیران دستگاه‌های اجرایی و شناخت دقیق رسانه و اهمیت آن در دنیای کنونی توسط مسئولان بود.

توجه خبرنگاران به مطالبات مردم و همچنین امیدآفرینی در جامعه از دیگر مطالب مطرح شده در این نشست بود.

/پایان متن/