سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در واکنش به شایعه تخریب یک خانه در بافت تاریخی شیراز، گفت: هیچگونه تخریبی انجام نشده و دیوارکشی برای حفاظت از این واحد بوده است.

به گزارش عصر کار به نقل از ایرنا، روز های گذشته برخی از پایگاه‌های خبری استان فارس با انتشار تصاویری از دیوارکشی مقابل یکی از خانه‌های واقع در بافت تاریخی شیراز، مدعی شدند که تخریب دستی خانه‌های بافت تاریخی این شهر آغاز شده و جلو خانه‌های تخریب شده دیوارکشی می‌شود.

محمدتقی قلعه نوعی، سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس روز سه‌شنبه ضمن تکذیب این خبر، به خبرنگار ایرنا گفت: روز جمعه مطلع شدیم که در یکی از خانه‌های بافت تاریخی آتش‌زده شده است که همانروز هم با حضور نیروهای پلیس ۱۱۰ موضوع صورت جلسه شد.

وی ادامه داد: به دنبال این اتفاق و به منظور پیشگیری از وقوع سرقت در این خانه، با همکاری شهرداری منطقه هشت جلو در آن خانه دیوارکشی شد.

قلعه‌نوعی با بیان اینکه به دلیل نبود دوربین در این محل هنوز عامل یا عوامل این آتش‌سوری مشخص نشده است، بیان کرد: با اینکه این پلاک در اختیار راه وشهرسازی است اما به دلیل مسئولیت در برابر حفظ این بافت تاریخی ارزشمند، اداره‌کل میراث فرهنگی نسبت به حفاظت از آن اقدام کرده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس اظهار کرد: به طورکلی پلاک‌های بافت تاریخی یا دارای مالک خصوصی و زیر نظر این اداره‌کل هستند که در هر صورت نیز با گشت‌زنی مداوم ۲ مامور نگهبان مورد حفاظت قرار می‌گیرند.

وی یادآور شد: در زمان حاضر ۲۹ پلاک در بافت تاریخی شهر شیراز در اختیار اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس است.

شایعه تخریب بافت تاریخی شیراز در اطراف حرم حضرت احمدبن‌موسی شاهچراغ (ع) پیشتر نیز در بهمن ماه گذشته در فضای رسانه‌ای و مجازی استان فارس منتشر شد و واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت.

به گزراش عصر کار این مطالب در حالی رسانه ای می شود که موضوع مذکور به دلیل نبود سیست های درست و برنامه های مشخص منجر به تخریب تدریجی این بافت تاریخی فرهنگی ارزشمند به ویژه در اطراف حرم مطهر شاهچراغ (ع) شده است که نیاز است به صورت مفصل در این باره گزارشی جامع تهیه و ارائه گردد.

/پایان متن/