رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت بررسی طرح ساماندهی اجاره بهای مسکن در مجلس را تشریح کرد.

محمدرضا رضایی کوچی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت بررسی طرح ساماندهی اجاره بهای مسکن در مجلس، گفت: چندی پیش معاونت قوانین مجلس ایراداتی به طرح ساماندهی اجاره بهای مسکن وارد کرد و این طرح جهت رفع ایرادات به کمیسیون عمران مجلس ارجاع شد. ما مجدداً این طرح را بررسی و ایراداتش را رفع کردیم و الان این طرح آماده بررسی است و منتظریم تا در دستورکار صحن مجلس قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه ما در حوزه اجاره مسکن هیچ قانونی نداریم و نظارتی بر این موضوع انجام نمی‌شود، ادامه داد: تصویب طرح ساماندهی اجاره بهای مسکن تأثیر زیادی بر بازار اجاره مسکن دارد و باعث می‌شود نظارت و کنترل بهتری بر بازار اجاره مسکن شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متأسفانه الان هیچ شاخص و فرمولی برای اجاره بهای مسکن وجود ندارد و بعضاً می‌بینیم در بنگاه‌های املاک بدون هیچ شاخصی قیمت اجاره تعیین می‌شود. چون شاخصی برای تعیین اجاره بها وجود ندارد، امکان نظارت دقیق بر این بازار نیست و نابسامانی جدی در این حوزه وجود دارد، در حالی که باید بر عملکرد بنگاه‌های املاک نظارت کافی وجود داشته باشد.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هیچ گاه در زمینه اجاره بهای مسکن قانونی وجود نداشته است، متذکر شد: همیشه گفته می‌شد که بازار اجاره بهای مسکن خودش باید خودش را تنظیم کند اما چون تقاضا و عرضه مسکن تناسب ندارد، این آشفته بازار ایجاد شده است.

رضایی کوچی بیان کرد: ما باید برای اجاره بهای مسکن محدوده و سقفی داشته باشیم و برای مثال بگوییم قیمت اجاره مسکن نسبت به سال قبل باید حداکثر ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش پیدا کند که این کار در ساماندهی بازار اجاره مسکن اثر دارد. ما با تصویب طرح کنترل و ساماندهی اجاره‌بهای املاک مسکونی به دنبال آن هستیم که حوزه اجاره مسکن قانونمند شود و شاخص داشته باشد که این کار باعث می‌شود بتوانیم به خوبی بر این بازار نظارت کنیم.

/پایان متن/