در دیدار معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس با رییس مرکز مشاوره در امور بازرگانی و سرمایه‌گذاری کشور عراق، بر لزوم توسعه روابط فارس با کشور عراق در زمینه گردشگری سلامت تاکید شد.

عبدالعالم یاسری رییس مرکز مشاوره در امور بازرگانی و سرمایه‌گذاری کشور عراق در این دیدار، توسعه روابط عراق با استان فارس را دارای اهمیت ویژه‌ دانست و گفت: عدم آشنایی کافی مردم عراق با استان فارس و شهر شیراز و ضعف تبلیغات در این حوزه از جمله دلایلی است که باعث می‌شود شهروندان و مسافران عراقی به دیگر شهرهای ایران از جمله مشهد و همدان سفر کنند.
وی ادامه داد: همچنین محدود بودن تعداد پروازها از عراق به شیراز و گران بودن بلیت از دیگر مواردی است که مانع از سفر شهروندان عراقی به استان فارس و شهر شیراز می شود.
یاسری گفت: آمادگی داریم که تمام راهکارها و عواملی که می تواند به توسعه روابط با استان های مختلف کشورعراق کمک کند را دنبال کنیم.
وی، اقتدار ایران در منطقه و جهان را یک افتخار دانست و افزود: استان فارس از ظرفیت ها و پتانسیل های بسیاری برخوردار است که جا دارد این ظرفیت ها توسط بخش خصوصی در سطح گسترده تری تبلیغ و معرفی شود.

آمادگی استان فارس برای خدمات دهی به شهروندان عراقی
معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس هم در این دیدار گفت: استان فارس در این زمینه و به منظور تامین خدمات مورد نیاز شهروندان عراقی در شهر شیراز آمادگی کامل دارد.
محمد فرخ‌زاده، با اشاره به ظرفیت‌های بی‌شمار فارس در حوزه‌های مختلف پزشکی، درمانی، گردشگری، صنعت، کشاورزی و انرژی افزود: مجموعه مدیریت ارشد فارس برای برقراری روابط در حوزه‌های مختلف با استان‌های کشور عراق آمادگی کرد.
وی ادامه داد: شیراز از گذشته دور تاکنون قطب پزشکی ایران بوده و اکنون نیز خدمات ویژه پزشکی در این کلانشهر انجام می‌شود.
او اظهار داشت: هم اینک بیمارستان پیوند اعضا ابن سینا بالاترین رتبه را در انجام جراحی پیوند کبد موفق در جهان به خود اختصاص داده است.
وی افزود: به رغم نزدیکی فارس به خوزستان و امکان دسترسی شهروندان عراقی به استان فارس از مسیر خوزستان، اما روابط فارس با عراق در حوزه گردشگری سلامت چندان مطلوب نیست و لذا آمادگی داریم که این روابط را گسترش داده و تقویت کنیم.
معاون استاندار فارس، بر لزوم توجه به روابط تجاری این استان و کشور عراق نیز تاکید کرد و گفت: فارس با دارا بودن ظرفیت‌های فرآوری محصولات نفت، گاز، پتروشیمی، گیاهان دارویی، صنایع غذایی و سایر نیازهای احتمالی همسایه غربی خود، آماده توسعه روابط اقتصادی با کشور عراق است.
فرخ زاده، با اشاره به جایگاه علمی و آموزشی دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: فارس آمادگی دارد روابطی دو سویه در حوزه آموزش و تربیت دانشجویان و پزشکان کارآزموده با عراق برقرار کند.
وی، اولین مقدمه برای توسعه روابط را شناخت مناسب مردم از کشورهای مقصد و توانمندی های این کشورها دانست و ادامه داد: این آمادگی وجود دارد که گروه‌های موثر در تبلیغات حرفه ای (بلاگرهای سرشناس عراق) از استان فارس به کشور عراق سفر کنند و فارس نیز پذیرای گروه های از عراق باشد که ضمن آشنایی، به تبلیغ درباره ظرفیت های دو جانبه بپردازند.
او افزود: کشورهای منطقه خاورمیانه باید با اتکا به توانایی های خود و حرکت بر مدار وحدت و همدلی، امور منطقه را پیش ببرند چرا که هیچ کشوری خارج از منطقه دلسوز ما نخواهد بود.

/پایان متن/