رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: در ایام الله مبارک فجر 110 طرح عمرانی و اشتغالزا با مجموع سرمایه گذاری 8517 میلیارد ریال در زیر بخش های مختلف بخش کشاورزی این استان افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی در استان فارس، مجتبی دهقان پور ضمن تبریک فرا رسیدن ایام پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با بیان اینکه ۶۰ مورد از طرح ها در حوزه عمرانی با حجم سرمایه گذاری ۱۲۲۱ میلیارد ریال است و موجب تثبیت اشتغال ۷۱۱۵ نفر و منتفع شدن ۱۹ هزار و ۶۱۳ خانوار روستایی و عشایری می شود، تصریح کرد: تعداد ۵۰ طرح با سرمایه گذاری ۷۲۹۶ میلیارد ریال نیز در حوزه اشتغالزایی قرار دارد که ۴۵۸ فرصت شغلی جدید را ایجاد خواهند کرد.

 این مقام مسئول با اذعان به اینکه بیشترین حجم سرمایه گذاری ها برای طرح های قابل افتتاح در زیر بخش صنایع تبدیلی و غذایی به میزان ۴۵۳۲ میلیارد ریال انجام شده است، اظهار کرد: این حوزه سهم اشتغالزایی ۲۶۳ نفری در ۱۹ طرح را داراست.

به گفته وی؛ بسته بندی محصولات کشاورزی، تولید فرآورده های لبنی، سردخانه دو مداره، سردخانه بالای صفر، سردخانه زیر صفر، سردخانه و بسته بندی میوه، بسته بندی خشکبار، تولیدی آرد گندم، عمل آوری و بسته بندی گوشت و خدمات انبار داری و نگهداری محصولات کشاورزی از عناوین طرح های صنایع بخش کشاورزی است که به بهره برداری خواهد رسید.

او با بیان اینکه طرح های حوزه تولیدات گیاهی با توجه به هدف گذاری های انجام شده و به لحاظ ضرورت های موجود از اهمیت و جایگاه ویژه ای ای برخوردار است، ابراز کرد: تعداد ۲۲ طرح گلخانه ای به منظور تولید محصولات سبزی و صیفی و گل و گیاهان زینتی در سطح بالغ بر ۱۸ هکتار و با سرمایه گذاری ۲۲۳۲ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۶۵ نفر آغاز به کار خواهد کرد.

دهقان پور با اشاره به سهم ۵۳۲ میلیارد ریالی بخش تولیدات دامی از مجموع سرمایه گذاری های انجام شده برای طرح های این بخش افزود: تعداد ۹ طرح در زمینه پرورش گاو شیری، گوسفند داشتی و بره پرواری با اشتغالزایی ۳۰ نفر در ۶ شهرستان بیضا،مرودشت، خنج، پاسارگاد، فسا و کازرون فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

وی با بیان اینکه ۳۰ طرح زیر بنایی بخش کشاورزی با صرف اعتبار ۳۰۳ میلیارد ریال و تثبیت اشتغال برای ۲۸۴۰ نفر و انتفاع ۲۸۸۰ خانوار آماده بهره برداری است، افزود: این طرح ها در قالب احداث شبکه های آبیاری و زهکشی، کانال های آبرسانی، کانال انتقال آب، لایروبی کانال های آبرسانی، مرمت تغذیه مصنوعی، مرمت و لایروبی قنوات، احداث و مرمت جاده بین مزارع و بهسازی کانال آبیاری قنوات است.

به گفته دهقان پور؛ اجرای فاز پنجم از کانال پایاب سد سلمان فارسی به طول دو کیلومتر، اجرای شبکه آبیاری عمومی پایاب سد خسویه یه طول ۲۱۰۰ متر، بهسازی جاده بین مزارع روستای مائین در مرودشت به طول ۲۲۰۰ متر از جمله طرح های زیر بنایی انجام شده است.

او به اجرای دو طرح بزرگ سامانه های نوین آبیاری از نوع کلاسیک ثابت در شهرستان اقلید نیز اشاره کرد و گفت: این دو طرح در وسعتی به مساحت بیش از ۳۵۲ هکتار با سرمایه گذاری ۱۳۶ میلیارد ریال اجرا و به مرحله بهره برداری رسیده است که موجب انتفاع و تثبیت اشتغال ۲۰۸ خانوار می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به سهم ۷۸۲ میلیارد ریالی حوزه منابع طبیعی، امور عشایر و شبکه تعاونی روستایی از سرمایه گذاری های انجام شده نیز پرداخت و تشریح کرد: تعداد ۲۸ طرح مربوط به این سه دستگاه وابسته به بهره برداری خواهد رسید که بیش از ۱۷ هزار خانوار روستایی و عشایری را بهرهمند خواهند کرد.

وی به برنامه ریزی برای کلنگ زنی دو طرح احداث گلخانه در سطح ۴۳ هکتار در شهرستان های بیضا و گراش نیز اشاره کرد و افزود: عملیات اجرایی این دو طرح با حضور مسئولین استانی و شهرستانی در ایام دهه مبارک فجر آغاز خواهد شد.

/پایان متن/