سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نظر ما در کمیسیون تلفیق این است که بودجه چند دوازدهم تصویب نشود، از تقدیم بودجه کل کشور تا پایان سال جاری خبر داد.

رحیم زارع در توضیح جلسه عصر عصر امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ گفت: در این جلسه اعضای کمیسیون تلفیق ضمن بررسی عملکرد بودجه ۱۴۰۱، آن را با لایحه بودجه سال آینده مقایسه کرده و در نهایت چارچوب‌های کلی بودجه و اثرات کلان اقتصادی آن مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه اعضای کمیسیون تلفیق سوالات جدی درباره منابع و مصارف بودجه، واگذاری دارایی‌های مالی و سرمایه‌ای و تبصره ۱۴ درباره هدفمندی یارانه‌ها داشتند، افزود: کمیسیون تلفیق فردا منابع بودجه را مورد بررسی قرار می‌دهد.

زارع مهمترین ابهام نمایندگان را منابع پیش بینی شده در تبصره ۱۴ عنوان و اظهار کرد: مجلس ۶۳۶ هزار میلیارد تومان برای تبصره ۱۴ پیش بینی کرد، اما عملکرد امسال دولت در اجرای این تبصره حدود ۴۸۰ هزار میلیارد تومان بود؛ سوال این است که چرا دولت نتوانست این میزان را محقق کند و در چنین شرایط برای سال آینده مبلغ بیشتری را در نظر گرفته است علاوه بر این همچنین موضوع قیمت و فروش نفت هم مورد بحث قرار گرفت.

وی در واکنش به انتشار برخی اخبار درباره نرخ ارز به میزان ۲۳ هزار تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: هیچ نرخ ارزی در بودجه محاسبه نمی‌شود؛ ۲۳ هزار تومان مبنای تعرفه ورودی کالای مورد نیاز مردم است و این مبلغ مبنای محاسبه برای دولت جهت تبدیل به ریال است.

زارع درباره زمان اتمام بررسی کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: کمیسیون ۵ روز زمان برای بررسی کلیات دارد و ان شاءالله سه شنبه کلیات بودجه را برای ارائه گزارش به صحن علنی رای گیری می‌شود منتها این احتمال هم وجود دارد که به روز چهارشنبه بکشد.

زارع در پایان درباره شیفت‌های کاری کیمسیون تلفیق گفت: برخی از جلسات کمیسیون همچون صحن علنی سه شیفته خواهد شد، چون نظر ما در تلفیق این است که بودجه چند دوازدهم تصویب نشود و ان شاءالله تا پایان سال جاری بودجه کل کشور را تقدیم دولت کنیم.

/پایان متن/