در دیدار تشکل‌ها و انجمن‌ها و نمایندگان شرکت‌هاخی حمل و نقل جاده‌ای با کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نسبت به اهمیت اجرای دقیق قانون مرتبط با نظام حمل کالاها و ضرورت پیشگیری از فساد احتمالی در این حوزه تاکید شد.

محمدجواد عسکری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع‌طبیعی و محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی در دیدار با نمایندگان شرکت‌های حمل و نقل پس از شنیدن نقدها و نظرات مرتبط با بهبود و ساماندهی فعالیت‌های این بخش با تاکید بر ضرورت حمایت قانونی مجلس از این صنف، مطرح کرد: مجلس یازدهم در رابطه با مدیریت نظام حمل و نقل کشور آمادگی تصویب و یا اصلاح مواد قانونی ناکارآمد دارد تا بتواند با مشخص کردن چارچوب‌های قانونی نسبت به اعمال نظرهای سلیقه‌ای پیشگیری کند.

وی با تاکید بر اینکه بایستی نقش دلالان در حمل و نقل جاده‌ای کمرنگ شود، گفت: بر اساس گزارشات دریافت شده، برخی از مناقصه‌ها و مزایده‌ها به صورت غیرمنطقی در بین شرکت‌های حمل و نقل برگزار می‌شود که باید در این فرآیند بر اساس واقعیات و بر مبنای شفافیت نسبت به مسئله مورد نظر مدیریت کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس اضافه کرد: بایستی دست واسطه‌ها قطع شود و در این زمینه دولت مکلف به تدوین آیین‌نامه اجرایی کارآمد و بروز متناسب با ظرفیت‌ها است تا بتوانیم با فساد احتمالی مقابله کنیم.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه نسبت به نحوه برگزاری مناقصات ایراد وارد است، افزود: مناقصه حمل محصولات به ویژه کالاهای اساسی بر اساس استانداردهای لازم و با مدیریت یک مرجع قانونی انجام بشود.

عسکری در رابطه با اهمیت بکارگیری تدابیر لازم در مدیریت این مسئله اشاره داشت و خاطرنشان کرد: حمل و نقل کالاها به مؤلفه‌های متعددی مرتبط است که اگر در این زمینه بی‌تدبیری یا سهل‌انگاری بشود قطعا مشاغل این حوزه با چالش مواجه خواهد شد و امکان بیکاری افراد فعال بخش حمل و نقل کالاها وجود دارد.

وی در پایان گفت: مجلس در تدوین یا اصلاح قانون آمادگی دارد و از جایگاه نظارتی بر اجرای دقیق قانون موجود تاکید جدی دارد.

/پایان متن/