رئیس کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی در جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی از استان کهگیلویه و بویراحمد از قول مساعد وزیر نیرو برای تکمیل سد تنگ سرخ تا سال ۱۴۰۲ و همچنین ضرورت مقاوم‌سازی و بهسازی کلاس‌های سنگی این استان خبر داد.

محمدرضا رضائی‌کوچی، رئیس کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیشرفت ۳۸ درصدی سد تنگ سرخ استان کهگیلویه و بویراحمد از قول مساعد وزیر نیرو درخصوص بهره برداری از این سد در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: در فرآیند نظارتی مجلس از پروژه‌های عمرانی این استان اولین بازدید ما از پروژه سد تنگ سرخ بود که این پروژه بالغ بر ۳۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای اتمام نیاز به ۱۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد. با تکمیل این پروژه به ۳۵۰ هزار نفر آب پایدار خواهد رسید.

وی یادآور شد: طی تماسی که با وزیر نیرو داشتم، ایشان عنوان کرد که از طرف بنده می توانید قول مساعد دهید که این سد ظرف ۶ ماه اول سال ۱۴۰۲، به بهره‌برداری می رسد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: پروژه بعدی، پروژه آبرسانی به دهدشت و ۳ شهر دیگر استان کهگیلویه و بویراحمد از سد کوثر بود که این پروژه نیز ۳۱ درصد پیشرفت فیزیکی در فاز اول داشت که به ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار در فاز اول و ۶۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل کامل آن نیاز است؛ می توان از ظرفیت ماده ۵۶ قانون بودجه برای تکمیل فاز اول این پروژه استفاده کرد تا ۴ شهر استان و روستاهای مجاور آن‌ها تامین آب شوند.

رضایی کوچی تصریح کرد: یکی دیگر از پروژه هایی که مورد بازدید قرار گرفت، فاضلاب شهر چرام بود که این پروژه نیز ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و وزارت نیرو در حال تلاش است تا در ۳ ماهه اول سال آینده این پروژه به اتمام برسد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: یکی از مشکلات اصلی استان کهگیلویه و بویراحمد عدم همخوانی دخل و خرج شهرداری‌ها به ویژه شهرداری یاسوج است که درآمدهای پایدار ندارند. شهرداری یاسوج اقدام به احداث پلی به طول ۱۰ کیلومتر کرده که نیازمند ایمن‌سازی و مقاوم‌سازی است، اما با درآمدهای فعلی به هیچ عنوان قادر به اتمام این پروژه نیست و نیاز به اخذ تسهیلات دارد.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از پروژه‌هایی که باید مورد توجه قرار گیرد، قطعه‌ای از مسیر کریم الرضا بوده که از یاسوج عبور می کند و زائران امام رضا (ع) از آن عبور خواهند کرد؛ این پروژه به طول ۳۷ کیلومتر است و ورودی آن در تقاطع شهر یاسوج است که یک تقاطع غیرهمسطح است و نیاز به تکمیل دارد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس یازدهم گفت: تونل دیل نیز یکی از پروژه‌هایی است که با توجه به اینکه در مسیر آن پیمانکار به مخازن گاز برخورده، ۳ سال است که متوقف شده و این پروژه از معاونت های وزارت راه و شهرسازی به یکدیگر دست به دست می شود که این پروژه نیز نیازمند تعیین تکلیف است.

رضایی کوچی، تکمیل محور یاسوج- شیراز را نیازمند منابع مالی دانست و با اشاره به بازدید خود از شهر سی سخت، عنوان کرد: این شهر که طی ۱۶ ماه گذشته ۳ مرتبه دچار زمین لرزه شده، با مشکلات عدیده ای مواجه بوده، اما بنیاد مسکن فعالیت های خوبی را در این منطقه آغاز کرده است.

وی با اشاره به ضرورت اجرای قانون جهش تولید مسکن در استان کهگیلویه و بویراحمد به ویژه شهر یاسوج گفت: ۵۷ هزار متقاضی برای این قانون ثبت نام کرده اند که متاسفانه فقط ۳ هزار نفر موفق به پرداخت اولیه برای این پروژه شدند. در شهر یاسوج یکی از مشکلات مهم نبود زمین است که باید از حاشیه شهر به بافت شهر الحاق صورت گیرد.

نماینده مردم جهرم و خفر، وجود ۷۶۶ کلاس درس سنگی در استان کهگیلویه و بویراحمد را موجب نگرانی دانست و تاکید کرد: این مدارس نیاز به مقاوم سازی و بهسازی دارند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: یکی از پدیده هایی که در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد وجود تونل های نیمه تمام و افتتاح نشده است که به دلیل نبود سیستم تهویه هوا و سایر موارد، این تونل ها به بهره برداری نرسیده است.

/پایان متن/