استاندار فارس در آیین تجلیل از فعالان بخش اقتصادی، علاج مشکلات بخش کشاورزی را پژوهش‌های کاربردی دانست و گفت: باید به پژوهش های کاربردی بها داده شود تا بتوانیم با روش‌های نوین از بحران‌های بخش کشاورزی عبور کنیم.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی عصر کار به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، محمدهادی ایمانیه در مراسم تجلیل از فعالان بخش کشاورزی، اظهار داشت: جامعه مدیون فعالین کشاورزی و دامداری است.

نماینده عالی دولت در فارس با اشاره به خشکسالی‌های اخیر و مقایسه روش‌های کشاورزی طی دهه‌های گذشته، بیان کرد: با سیری در تغییر الگوی کشت و وضعیت خشکسالی‌های موجود می‌توان دریافت که باید مسیرها تغییر پیدا کند.

استاندار فارس تصریح کرد: بودجه‌های سال آینده بخش کشاورزی در راستای اهدافی نظیر ایجاد گلخانه‌ها، آبخیزداری، کاهش مصرف آب، اصلاح بذر و ژنتیک گیاهان و حمایت از مراکز تحقیقاتی کشاورزی باشد تا بتوان از بحران آبی که دنیا را فراگرفته است به خوبی عبور کرد.

ایمانیه ضمن انتقاد از شیوه پژوهش‌ها در مراکز آموزش کشاورزی، گفت: اساتید در مراکز علمی کشاورزی به مسائل کاربردی کمتر می‌پردازند؛ در حالیکه باید به پژوهش‌های کاربردی اهمیت بیشتری بدهیم.

وی با تاکید بر تغییر الگوی کشت، افزود: با استفاده از روش‌های نوین در بخش کشاورزی، نیاز کشور به تامین برخی از محصولات خارجی کمتر می‌شود بنابراین باید مسیر کشاورزی تغییر پیدا کند.

نماینده عالی دولت در فارس با اشاره به استفاده از ماده ۵۶ بانک‌ها برای ایجاد تسهیلات در زمینه آبخیزداری، از نمایندگان مجلس خواست تا مسیر بودجه و قوانین و دستورالعمل‌های بانک‌ها تغییر پیدا کند.

استاندار فارس ادامه داد: وضعیت واگذاری تسهیلات بانک‌ها شایسته استان و کشور نیست و باید به سمت اشتغال و تولید هدایت شود.

ایمانیه اظهار داشت: اختیار بانک‌ها در استان‌ها محدود بوده و راهی جز تغییر قوانین نیست.

/پایان متن/