با حضور و سخنرانی مدیرکل فرهنگی معاونت زیارتی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس همایش هم اندیشی فعالان گردشگری روستایی در منطقه دشمن‌زیاری نورآباد ممسنی برگزار شد.

یک فعال گردشگری روستایی از برگزاری سلسله جلسات آموزشی، مشاوره و هم اندیشی و آشنایی با گردشگری روستایی،باهدف بررسی موانع و ارائه راهکارهای سرمایه‌گذاری در گردشگری روستایی و طرح احیا مهمان خانه های سنتی فارس خبرداد.

فعالان گردشگری روستایی حمایت میکنیم
به گفته فاطمه رزمجویی، مدیر عامل سمن استانی میراث جاویدان پارس بوم، در این برنامه که در سالن اجتماعات آموزش و پرورش بخش دشمن زیاری شهرستان نورآبادممسنی وبه میزبانی تشکل مردم نهاد میراث جاویدان پارس بوم، با همکاری بخشداری دشمن زیاری برگزار شد، دکتر سید مجتبی علوی مدیر امور زائرین و گردشگری استانداری فارس، کریم ناصری ومرتضی کشاورز از معاونت گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، رضا محمدی بخشدار دشمن زیاری، ابوالفضل نظری معاون بخشدار، مدیر اداره آموزش و پرورش و دهها نفر از دهیاران و شوراهای روستایی بخش دشمن زیاری و علاقه مندان به گردشگری روستایی حضور داشتند.

مدیرکل فرهنگی معاونت زیارتی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس در این برنامه، اظهار داشت: گردشگری روستایی بیانگر فرهنگ روستا، سبک زندگی، هنر و میراث فرهنگی و معنوی روستا و زیبایی‌های زندگی روستایی در محیطی آرام و دلنشین است که جذابیتهای زیادی را برای گردشگران ،مخصوصا گردشگرانی که از محیط شلوغ ، پرترافیک و آلوده شهری به این مناطق آمده اند ، ایجاد می کند.
علوی افزود:گردشگری روستایی با توجه به تنوع و تعدد جاذبه های طبیعی، فرهنگی، اقتصادی، منبعی برای درآمد مکمل جهت روستائیان و فرصتی برای معرفی ظرفیت های بالقوه روستا و روستائیان است . چند روز اقامت و تجربه زندگی در روستا جذابیت و تنوع خاصی دارد که برای افراد خسته از  زندگی در محیط شهری، بسیار لذت بخش و متنوع می باشد.

وی خاطر نشان کرد:نحوه زندگی ، فعالیت های روزانه، کشاورزی، دامداری، غذاهای بومی، جشن ها، سوگواری ها، آداب و رسوم، معماری خانه ها، محصولات باغی، دامی و کشاورزی، صنایع دستی، پوشاک، بازیهای بومی-محلی، موسیقی و طبیعت و … هر کدام خود جاذبه های منحصر بفردی هستند که یک گردشگری تجربه محور، را موجب میشود.گردشگری تجربه محور ،مانند گردشگری روستایی و‌عشایری امروزه دردنیاطرفداران زیادی دارد.

وی با اشاره به بکر بودن و ظرفیت خوب روستاهای بخش دشمن زیاری بیان داشت: هر چند عمده درآمد مردم و اهالی این منطقه کشاورزی است،اما با توجه به کمبود منابع آبی و خشکسالی های موجود ،کشاورزان بایستی دنبال درآمدجایگزین و پایدارباشند که گردشگری روستایی میتواند منبع درآمد پایدار و مناسبی برای اهالی و ساکنین این بخش باشد ،زیبایی و سرسبزی منطقه به خصوص تاکستان های دیم و‌ باغهای غوره و‌انگور،باکومه های سنگی وجالب واقع در این تاکستانها  قابلیت بسیار خوبی برای  رونق گردشگری روستایی و گردشگری مزرعه در این منطقه است که علاوه بر رونق اقتصادی باعث اشتغالزایی برای جوانان هم خواهد شد.

از فعالان و علاقه مندان گردشگری روستایی حمایت میکنیم

علوی در پایان گفت:معاونت زیارت و مدیریت امور زائرین استانداری فارس و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان آمادگی هر گونه حمایت و همکاری با ساکنین این بخشها و اهالی تمام روستاهای استان وعلاقه مندان  که تمایل به فعالیت درحوزه گردشگری روستایی و‌صنایع دستی می‌باشند را دارد.

مرتضی کشاورز کارشناس مسئول بوم گردی ها نیز در این مراسم با اشاره به اینکه بومگردی به دوشکل تبدیلی و احداثی میباشد چگونگی و مراحل اخذ مجوز بوم گردی را برای حاضرین توضیح داده و با تاکید بر ارزش حفظ میراث فرهنگی و طبیعی روستا به عنوان جاذبه گردشگری گفت:ایجاد بوم گردی ها یکی از راه های حفظ فرهنگ و طبیعت روستا، ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت به شهر خواهد بود.وی تعمیر و تجهیز بافت سنتی برای بوم گردی و احیا مهمان خانه های سنتی را به فعالان گردشگری روستایی توصیه کرد.

رضا محمدی بخشدار دشمن زیاری شهرستان نوراباد ممسنی هم  مطالبی را در مورد جغرافیا و موقعیت بخش دشمن زیاری بیان داشت.

وی گفت:این منطقه با داشتن ۵۰ روستا و ظرفیت بالای میراث طبیعی و فرهنگی  همچون ثبت ۵ اثر میراث فرهنگی ناملموس، برگزاری چند جشنواره ملی آئینی (سروو خوانی، باروزی و ساز سحر) و محصولات باغی مانند جشنواره غوره و جشنواره شیره انگور، جنگل های بلوط و بزرگترین تاکستان دیم ایران منطقه ای قابل توجه از جهات گردشگری روستایی است.

وی گفت:بخش دشمن زیاری در فاصله کمتر از یک ساعت در کنار شیراز قرار گرفته اما منطقه محرومی میباشد که صنعت سبز گردشگری می تواند نقطه امیدی باشد و بتواند سبب بهبود اقتصاد و خدمات منطقه شود.

فاطمه رزمجویی کارشناس ارشد ایرانشناسی ومیزبان این برنامه نیز در سه محور صحبت کرد  ابتدا مباحث علمی  و گردشگری روستایی را مطرح و تاکید کرد: میراث فرهنگی و میراث طبیعی از هم جدا نیستندو باید حفظ و احیا شوند بویژه ۵ اثر ثبت ملی میراث فرهنگی و طبیعی این منطقه که شامل مهارت سنتی تهیه آبغوره، مهارت سنتی تهیه شیره انگور، شیرینی سنتی مِیدِه تهیه شده از شیره انگور بدون شکر و روغن، کومه های سنگی و سُروو خوانی زنان لر که دعای خیر میباشد.

این فعال گردشگری درادامه مطالبی را بصورت تخصصی در مورد دشمن زیاری ارائه داده وگفت:منطقه بکر دشمن زیاری با داشتن میراث فرهنگی و طبیعی ظرفیت خوبی برای انواع گردشگری در حوزه گردشگری روستایی ،کشاورزی، فرهنگی، طبیعت گردی، زئوتوریسم، سلامت و جشنواره های آئینی و محصولات کشاورزی دارد که علاوه بر همکاری خود مردم محلی نیازمند همکاری ویژه دستگاههای متولی مانند میراث فرهنگی،جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، محبط زیست و استانداری و سایر دستگاه های مرتبط دارد. چون گردشگری بویژه روستایی چند بعدی و پیچیده هست همه دستگاه های مرتبط بایتی در کنار هم به مردم کمک کنند.

وی درنهایت ضمن دعوت از جامعه محلی برای همکاری در طرح احیا مهمان خانه های سنتی که اولین بار به عنوان مدل در بخش دشمن زیاری بزودی اجرا و با استقبال مردم روبرو شد، تاکید کرد این خود جامعه محلی هستند که باید شروع کنند و سازمان مردم نهاد میراث جاویدان پارس بوم با توجه به موضوع مربوطه در مطالبه به حق و درست مردم که همگی عضو سمن هستند از آن ها حمایت معنوی حمایت خواهد داشت.

از اصول  و فنون گردشگری روستایی که سفری تجربه محور هست غافل نشویم

این مدرس، پژوهشگر و فعال فرهنگی و گردشگری تاکید کرد: درست است که میراث فرهنگی به عنوان کالای فرهنگی در عرصه گردشگری می باشد اما باید مواظب باشیم از اصل گردشگری روستایی که سفری تجربه محور هست دور نشویم چرا که  نمایشگاهی شدن  برنامه های گردشگری روستایی خطری است که در اینده خود را نشان میدهد.

رزمجویی با توجه به دغدغه خود در حوزه میراث فرهنگی و طبیعی با شعار بیایید امانتدار خوبی برای نسل اینده باشیم از مردم تقاضا کرد از دیوارهای بلوکی و ساخت خانه در باغات خود پرهیز و بجای آن از دیوارهای سنگ چین بشیوه سنتی و کومه های سنگی اما مهندسی و ایمن استفاده نمایند.

 کریم ناصری ازکارشناسان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان نیز راهکارها یی را در زمینه شغلی گردشگران روستایی ارائه و نحوه سرمایه گذاری در روستاها را برای حاضرین توضیح داد.

ناصری که سابقه فعالیت دراداره میراث فرهنگی وگردشگری سپیدان رادر کارنامه شغلی خود دارد، گفت: سپیدان و دشمن زیاری در همسایگی هم هستند و از لحاظ طبیعی شرایط مشابهی دارند و اکنون سپیدان در مرحله خوبی از  گردشگری و بویژه اقامتگاه های بوم گردی قرار دارد بنابراین بخش دشمن زیاری نیز می تواند اینگونه باشد که قدم اول خواستن خود جامعه محلی است.پاکسازی محیط گردشگری از هر گونه آلودگی و زباله رابه همگان توصیه مینمایم.

گفتنی است شناخت اصول گردشگری روستایی، آشنایی با نحوه ایجاد بوم گردی و سرمایه گذاری گردشگری در روستاها و کلید خوردن طرح احیای مهمان خانه های سنتی در بخش دشمن زیاری به عنوان مدل اجرایی طرح هم اندیشی و پاسخ به پرسشهای حاضرین از اهداف اجرای این برنامه بود.در این جلسه که با اجرای خوب  ابوالفضل نظری مجری توانمند و بومی شاغل در بخشداری دشمن زیاری انجام شد چند نفر از حاضرین با توجه به  بافت سنتی خانه های روستایی اشان برای ایجاد بوم گردی، احیاء مهمان خانه های سنتی و کومه های سنگی باغات یادگاری  اجدادی اشان اعلام امادگی کردند.

/پایان متن/