رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور امروز خود در صحن علنی خانه ملت نسبت به افزایش نامناسب قیمت خودرو خواستار اقدام لازم رئیس جمهور و وزیر صمت در بررسی این موضوع و توضیح آن به افکار عمومی شد.

محمد جواد عسکری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه) مجلس در نطق میان دستور خود با سلام و درود به ملت شریف ایران و قبولی طاعات و عبادات و تبریک عید سعید فطر خطاب به رییس جمهور گفت: جناب آقای رییسی امروز کمتر کسی است که نداند، تورم و گرانی در ماه‌های اخیر به ویژه در کالاهای اساسی که بخش زیادی از آن نتیجه تصمیمات غلط در بیماری مزمن اقتصاد کشور است، فشار حداکثری بر اقشار مختلف مردم و لایه‌های زیرین جامعه وارد کرده است و چهره‌ راحت زندگی را از بخش زیادی از  زندگی مردم شرافتمند ایران اسلامی دریغ کرده است. پیشنهاد می‌شود حضرتعالی علاوه بر دستور سریع به وزرای محترم صمت و جهاد کشاورزی هیئتی را مامور رسیدگی به موضوعات نموده و گزارش نتایج آن را در اختیار مردم و مجلس شورای اسلامی قرار دهید.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی افزود: بی توجهی دو شرکت‌های خودرو سازی کشور، ایران خودرو و سایپا و نیز افزایش بی حساب و کتاب قیمت محصولات تولیدی آنها مردم را به شدت به موضوع معترض و ناراضی کرده است، بیم آن می‌رود که شایعه بی تفاوتی نسبت به مماشات با این حجم سهل انگاری در میان افکار عمومی منجر شود؛ لازم است وزارت صمت اقدام لازم در این راستا را داشته باشد.

نماینده مجلس یازدهم تاکید کرد: به دلیل کم توجهی صورت گرفته، در مورد راه‌های مواصلاتی شهرستان‌های داراب و زرین دشت  از استانداردهای کمی و کیفی بر خوردار نیست و آمار بالای تصادفات جاده‌ ای منجر به فوت را از آن خود کرده است.به وزارت و راه و شهر سازی تذکر می‌دهم نسبت به این مهم اقدام لازم و ضروری را داشته باشد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با توجه به گرامیداشت روز معلم و کارگر، توجه به موضوعات رفاهی، امنیتی و معیشتی این دو گروه باید در اولویت رسیدگی دولت سیزدهم قرار بگیرد.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر نیرو تاکید کرد: جناب آقای محرابیان در راستای حل مشکل آب شرب شهرستان‌های داراب و زرین دشت اقدام موثری داشته باشید و همچنین از وزیر راه و شهر سازی درخواست دارم هر چه سریع تر نسبت به احداث راه آهن شیراز به داراب و زادمحمود و نسبت به احداث  و راه اندازی فرودگاه شهدای داراب  که مطالبات به حق مردم است اقدام نماید.

عسکری خطاب به وزیر ورزش و جوانان گفت: جناب آقای سجادی دستورات لازم نسبت به تخصیص و تجهیز سالن های ورزشی شهرستان های داراب و زرین دشت اقدامات لازم را انجام دهید. کشاورزی غذا در توسعه اقتصادی، امنیت غذایی و استقلال کشور نقش اساسی دارد و سرنوشت و زندگی کشاورزان و تولید کنندگان بخش کشاورزی که بیش از یک پنجم جمعیت کشور را در بر می گیرد به صورت مستقیم به سیاست ها و برنامه های بخش کشاورزی وابسته است و همچنین کل جمعیت کشور در جایگاه مصرف کنندگان تولیدات جامعه کشاورزی بسیار موثر است؛ البته همزمان با توجه به  تولید کشاورزی  و توسعه بازار کشاورزی هم ضرورت دارد، یقینا دولت و مجلس باید در این راستا اقدام جدی به عمل آورند.

وی  در ادامه تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی زمینه توسعه و حمایت از حمل و نقل هوایی را در تبصره ۸ برنامه با تحویل سوخت به هواپیمای محصول بری کشاورزی معادل  سوخت هواپیمای مسافر بری فراهم نموده و لازم است وزارت جهاد کشاورزی این امکان را برای بخش کشاورزی اجرایی نماید.

عسکری در ادامه یادآور شد: قطع وابستگی و خودکفایی در خوراک دام سبک، صنعتی و طیور از تکالیف قانونی وزارت جهاد کشاورزی بوده و از اولویت‌های برنامه وزارت جهاد کشاورزی است،لازم است در این زمینه بر نامه های اجرایی و مستند قابل رصد و پیگیری از سوی وزارت جهاد کشاورزی تهیه و ارائه نماید، برای حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی لازم است سیاست‌های بازرگانی مناسب و موثر و  پشتیبان تولیدات کشاورزی اتخاد و از تصمیمات خلق الساعه در این حوزه نظیر انواع ممنوعیت‌های صادراتی پیشگیری شود .

وی در ادامه افزود:با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری و شعار سال، لازم است معاونت علمی ریاست جمهوری، وزارت جهاد کشاورزی نسبت به ایجاد یک بستر و سیستم بازار رسانی دانش بنیان اقدام نماید، به منظور حمایت از کشاورزان و ایجاد انگیزه در نسل جوان برای ورود به بخش‌های کشاورزی باید بیمه فراگیر کشاورزی برقرار شود و تسهیلات با نرخ بهره کم و تک رقمی در ردیف اعتبار ویژه به بیمه محصولات کشاورزی با عنایت رییس جمهور اختصاص یابد.

عسکری اظهار کرد: با توجه به اینکه در سال گذشته به دلیل گرانی و کمبود علوفه دام‌های سبک متاسفانه کشتار شدند، باید با توجه به بروز خشکسالی با فوریت برای تهیه نهاد های کشاورزی و دامی ارز مناسب در اختیار کشاورزان و دامداران قرار بگیرد و از عشایر غیور حمایت شود همچنین دولت محترم در خصوص استمهال و امهال وام‌های کشاورزی دامداران عزیز و بزرگوار را حمایت نماید،برای حمایت از کشاورزان و دامداران در کلانشهرها و شهرهای بزرگ توسط وزارت جهاد و کشاورزی باید روستا بازار تاسیس و راه اندازی شود.

عسکری در پایان خاطرنشان کرد: قطب‌های تولید کشاورزی باید  بر اساس آمایش سرزمینی سازماندهی شود و کمیسیون کشاورزی در این راستا آمادگی کامل دارد در راستای احقاق حق تولیدکنندگان عزیز تلاش نماید. همچنین با توجه به وابستگی جدید در زمینه حضور گواهی شده به خارج از کشور ردیف بودجه مستقل در این راستا باید در نظر گرفته شود، با توجه به نقش نهال سالم به عنوان مهم ترین کسری در باغبانی کشور لازم است وزارت جهاد کشاورزی در این راستا تمهیدات لازم را در نظر بگیرد، توسعه باغات در اراضی شیب‌دار مستعد در استان‌های دارای بارش مناسب باید  مورد اهتمام کمیسیون کشاورزی و وزارت جهاد کشاورزی قرار بگیرد تا  عزیزان تولیدکننده در این راستا بتوانند برای امرار معاش، زندگی شرافتمندانه‌‌ای داشته باشند .با عنایت به داشتن ۲۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی لازم است از این ظرقیت بی نظیر دریایی برای تولیدات محصولات شیلاتی استفاده شود و نکته آخر در بحث نهادهای دامی است‌که دولت و وزارت جهاد کشاورزی قطع به یقین باید تصمیمات جدی و سریع و روشن و شفاف بگیرند.

/پایان متن/