نماینده مردم شهرستان‌های جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی از کشف میادین جدید گازی در جهرم خبر داد.

محمدرضا رضایی‌کوچی، رئیس کمیسیون عمران و نماینده مردم شهرستان‌های جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخشی از بودجه کشور به نام سه درصد فروش نفت و گاز به مناطق نفت‌خیز تعلق می‌گیرد، تصریح کرد: با توجه به پایان مطالعات اکتشاف گاز، این پروژه در حال انتخاب پیمانکار است و در خرداد ماه حفاری چاه‌های گاز در جهرم آغاز خواهد شد.

وی در ادامه گفت: از اردیبهشت ماه نیز احداث جاده دسترسی و دکل حفاری برای این چاه‌ها با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان آغاز خواهد شد.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: با آغاز این پروژه می‌توان به ظرفیت‌هایی چون پالایشگاه گاز دست یافت و همچنین چون جهرم به مناطق گاز خیز می‌پیوندد و علاوه بر ایجاد اشتغال برای جوانان، به سهم سه درصدی حاصل از فروش نفت و گاز نیز در تأمین بودجه‌ شهرستان می‌توان فکر کرد.

رضایی‌کوچی با اشاره به لزوم اتصال شهرستان‌های جهرم و خفر به شبکه ریلی و با بیان اینکه زیرساخت‌های حمل و نقل شهرستان‌های جهرم و خفر باید تقویت شود، گفت: در کنار ظرفیت‌های فرهنگی، مذهبی و … باید زیرساخت‌های حمل و نقل جهرم و خفر تقویت شود. قطعاً یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه در زمینه حمل و نقل است که به این منظور احداث راه‌آهن و توسعه فرودگاه جهرم به طور جدی در دستور کار وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه پروژه راه‌آهن جهرم از سه مسیر دنبال می شود، بیان کرد: سه مسیر و یک ایستگاه در جهرم تعریف شده که شامل مسیر جهرم-شیراز-بوشهر و جهرم-شیراز-گل‌گهر سیرجان و جهرم-لار-بندرعباس است.

این نماینده مجلس اظهار داشت: ساخت و اعتبار این پروژه با توافق قرارگاه خاتم‌الانبیاء و بخش خصوصی دنبال می‌شود که باعث تسریع در انجام پروژه خواهد شد.

وی درباره توسعه فرودگاه جهرم نیز گفت: منابع توسعه باند فرودگاه بین‌المللی جهرم تأمین شده است و در چند روز آینده مناقصه آن برگزار خواهد شد تا بتوانیم در آینده نزدیک شاهد پرواز هواپیماهای پهن‌ پیکر از فرودگاه جهرم باشیم.

رضایی‌کوچی ادامه داد: با افزودن دو پرواز در این فرودگاه نیز تعداد پروازهای جهرم به ۶ پرواز در هفته افزایش خواهد یافت.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از خردادماه پرواز نجف و مشهد از جهرم برقرار خواهد شد، گفت: مسیر موجود برای ورود به کشور عراق از طریق مرز مهران در غرب کشور است و طبق توافق با سازمان هواپیمایی، مسیر پرواز جهرم به عراق از سمت مرز شلمچه خواهد بود تا هم مسیر کوتاه‌تر شود و هم هزینه پرواز کاهش پیدا کند.

وی ابراز کرد: برای پرواز برگشت نیز مسافران عراقی علاوه بر زائران ایرانی می‌توانند وارد جهرم شوند و با توجه به ظرفیت عظیم درمانی جهرم و بیمارستان تازه افتتاح‌ شده از متخصصان و خدمات درمانی شهرستان جهرم استفاده کنند که موضوع تقویت گردشگری هم در این شهرستان شکل گیرد.

رضایی‌کوچی تصریح کرد: با توسعه راه‌های شهرستان و اینکه جهرم در مسیر راه‌های اصلی جنوب کشور قرار می‌گیرد، بخشی از درآمد شهرستان باید از طریق خدمات‌دهی تامین شود.

به گفته وی اینکه زیرساخت‌های شهرستان‌های جهرم و خفر باید تقویت شود تا اگر در آینده برای جنوب فارس اراده بر ایجاد جایگاهی شود، مسئولین به جهرم برسند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره شعار سال جاری نیز بیان کرد: عمده اقتصاد شهرستان جهرم بر پایه کشاورزی است، ولی باید از مسیر سنتی خارج شویم و ورود دانش‌بنیان‌ها به حوزه کشاورزی از جمله بحث گلخانه‌ها یکی از برنامه‌هایی است که به منظور تحقق شعار سال در سطح شهرستان انجام خواهد شد.

رضایی کوچی با اشاره به ظرفیت حضور نخبگان جهرم در شورای نگهبان، قوه قضاییه، دولت و… گفت: شورای راهبردی شهرستان جهرم راه‌اندازی می‌شود تا بتوان با حضور نخبگان شرایط بهتری را برای شهرستان رقم زد.

/پایان متن/