مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس از رسیدگی به پرونده‌های قاچاق خشکبار تحت عنوان دانه روغنی، تولیدی شن و ماسه تقلبی، قاچاق لوازم یدکی خودرو، فروش کالای نامرغوب و تخلف یک واحد تولید موادغذایی در فارس و صدور احکام جریمه میلیاردی و پلمب در خصوص این پرونده‌ها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصرکار، غلامرضا سالاری در جمع خبرنگاران گفت: شعب مختلف تعزیرات حکومتی در استان فارس برای پرونده‌های تخلف قاچاق خشکبار، تولید شن و ماسه تقلبی، قاچاق لوازم یدکی خودرو و فروش سنگ نمای ساختمان نامرغوب، احکام جریمه و برای یک واحد تولید موادغذایی حکم پلمب صادر کردند.

سالاری در تشریح این پرونده‌ها گفت: به دنبال کشف مقادیر زیادی خشکبار خارجی از یک کامیون در حومه شهر شیراز، که تحت عنوان دانه‌های روغنی بارنامه شده و به سمت تهران در حرکت بود، موضوع در شعبه هفتم تعزیرات شیراز رسیدگی شد.

وی با اشاره به شناسایی و بازداشت دو نفر در این رابطه ادامه داد: متهمین در بازجویی های انجام شده اعتراف کردند که محموله مکشوفه را به طور قاچاق وارد کشور کردند و با جعل اسناد و مدارک مربوطه سعی در انتقال آن به مرکز کشور را داشتند که ناکام ماندند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس اضافه کرد: با تکمیل تحقیقات و محرز شدن تخلف ، شعبه رسیدگی کننده حکم به ضبط خشکبار مکشوفه و جریمه ۱۲ میلیارد ریالی دو متهم پرونده صادر کرد.

سالاری همچنین در خصوص تخلف یک واحد تولیدی شن و ماسه نیز گفت: پرونده با گزارش بازرسین سازمان صمت، تشکیل و برای رسیدگی به یکی از شعب تعزیرات حکومتی شیراز ارجاع شد.

او با اشاره به احضار متصدی این واحد متخلف به تعزیرات حکومتی افزود: طی بررسی و با انجام نمونه‌گیری و آزمایش از سنگدانه ریز تولید شده در این واحد متخلف، تقلب در فروش شن و ماسه محرز شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس اضافه کرد : با تکمیل تحقیقات و احراز تخلف در پرونده ، حکم به جریمه ۱۰ میلیارد ریالی واحد تولیدی متخلف صادر شد.

او با اشاره به کشف تعداد زیادی لوازم یدکی خودرو که به طرز ماهرانه ای در یک کامیون جاساز شده بود توسط ماموران انتظامی شهرستان لار، گفت: این کالاها شامل ۶ دستگاه موتور خودرو و ۹ دستگاه گیربکس و … بود که در این رابطه پرونده به شعبه اول تعزیرات لارستان ارجاع شد.

سالاری از بازداشت راننده کامیون خبر داد و اضافه کرد: فرد بازداشت شده در مراحل اول رسیدگی، مدارکی را دال بر قانونی بودن محموله مشکوفه به شعبه ارائه کرد که طی استعلام از گمرک مشخص شد که مدارک جعلی بوده و فاقد اعتبار است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس افزود: نهایتا با محرز شدن تخلف، شعبه رسیدگی کننده حکم به ضبط محموله مکشوفه و جریمه ۱۳ میلیارد ریالی متهم پرونده صادر کرد.

او در خصوص محکومیت ۴ میلیاردی متصدی یک واحد صنفی به علت تقلب در کسب، گفت: با شکایت فردی از یک واحد صنفی سنگ فروشی، مبنی بر فروش تعداد زیادی سنگ نمای ساختمان تقلبی، پرونده ای در تعزیرات حکومتی شیراز تشکیل شد.

سالاری با اشاره به احضار متصدی واحد صنفی مذکور به تعزیرات حکومتی افزود: با ارجاع موضوع به کارشناسی، مشخص شد که سنگ های فروخته شده به شاکی به علت کیفیت نامرغوب، قابلیت استفاده در نمای ساختمان را ندارد و این واحد صنفی از این بابت مرتکب تقلب در کسب شده است.

او اضافه کرد: نهایتا با تکمیل تحقیقات و محرز شدن تخلف، شعبه رسیدگی کننده متصدی واحد صنفی را به استرداد مبلغ یک میلیاد و ۳۳۰ میلیون ریال به شاکی و پرداخت جریمه ۲ میلیارد و ۶۶۰ میلیون ریال در حق دولت محکوم کرد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس همچنین از صدور و اجرای حکم پلمپ یک کارگاه غیرمجاز تولید شوریجات در شیراز خبر داد و گفت: براساس گزارش بازرسان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تولیدات این کارگاه به دلیل رعایت نشدن استاندادرها، قابلیت مصرف نداشت.

سالاری با بیان اینکه تعزیرات مسئول کارگاه را احضار و دفاعیات او را لحاظ کرده است، گفت: در نهایت شعبه دهم تعزیرات حکومتی شیراز حکم به تعطیلی و ضبط ۶۰۰ بطری انواع شوریجات مکشوفه از این کارگاه را صادر کرد.