همزمان با آغاز دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، معاون وزیر راه و شهرسازی و هیئت همراه طی سفری از شهر جدید صدرا بازدید به عمل آوردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصرکار به نقل از روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا، علیرضا جعفری معاون وزیر و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در این نشست همدلی بین مسئولین را مهمترین انگیزه پیشرفت در شهرهای جدید دانست و گفت: مسئولین شهر صدرا با ایجاد ظرفیت همدلی های بیشتر راه را برای خدمت رسانی هموارتر سازند.

وی ضمن تاکید بر نقصان هویت شهری در شهرهای جدید تاکید کرد: ما به دنبال مطلب سازی صرف نیستیم بلکه شهرهای جدید ایرانی – اسلامی با هویت و نماد شهری می خواهیم.

جعفری شهرهای جدید را دستاورد یک تفکر انقلابی دانست و اضافه کرد: با مطالعه سند الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، تکلیف ما در چهل ساله دوم انقلاب شکوهمند اسلامی مشخص می شود.

وی ضمن یادآوری شعار سال با موضوع رفع موانع در تولید خاطرنشان کرد: ما در شهرهای جدید به نگاه تسهیل گری استانداری ها بسیار نیازمندیم و امیدواریم با وجود دیدگاههای مختلف کارشناسی، سند خدمت اولویت بندی گردیده و نگاه بخشی نگر به نگاه جامعه نگر تغییر کند.

وی ضمن تاکید بر راه اندازی کمیته های تخصصی در شرکت عمران شهرهای جدید گفت: ایجاد مسکن در کنار ایجاد محیط سالم برای زیست اسلامی تکلیف ما در شهرهای جدید است و با راه اندازی کمیته های تخصصی، شهری خودکفا و درآمدزا با پتانسیل های بالا خواهیم داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی در تفسیر بحث فرهنگی در شهرهای جدید خواستار بهره مندی از فضاهای فرهنگی و ورزشی با نظارت هرچه بیشتر بسیج و سپاه و حضور بیشتر طلاب در فضاهای شهری شد و گفت: با نظارت و حضور پررنگ تر بسیج و سپاه بستر زیست اسلامی در شهرهای جدید محیا گردیده و هویت ایرانی – اسلامی پررنگ تر خواهد شد.

وی در پایان سخنان خود ضمن تشکر از مدیریت ها و فعالیت های گسترده شهرداری در شهر صدرا گفت: ما دست شهرداریها را در شهرهای جدید می بوسیم چراکه شهرداریها با وجود تمام مشکلات و نواقص از هیچ گونه خدمتگزاری و همکاری دریغ نمی نمایند.

سرپرست شرکت عمران شهر جدید صدرا نیز در این نشست طی سخنانی ضمن اشاره به تاریخچه شکل گیری شهر صدرا گفت: در طرح جامع شهر صدرا و در زمان شکل گیری این شهر جدید ، حریم شهر ۱۷هزار هکتار بوده است که طی سالهای گذشته متاسفانه با خارج شدن شرق صدرا از طرح جامع و دیگر تغییرات صورت پذیرفته حریم شهر در حال حاضر به ۱۳هزار و ۷۰۰ هکتار تقلیل یافته است.

عزیزاله روشن بزرگترین چالش بر سر راه شرکت عمران در شهر صدرا را چالش تأمین زمین دانست و خاطرنشان کرد: طرح های مسکن مهر، اقدام ملی و نهضت ملی سه طرح عظیمی هستند که در شهر صدرا به اجرا در آمده اند و تاثیر بسزایی در افزایش جمعیت این شهر داشته اند بطوریکه سرعت رشد جمعیت سالانه شهر صدرا ۱۵ درصد تخمین زده می شود که در حال حاضر این شهر جدید جمعیتی نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر را در خود جا داده است.

وی اضافه کرد: با اضافه شدن ۱۲هزار نفر متقاضی نهایی طرح اقدام ملی و ۱۱۲ هزارنفر متقاضی طرح نهضت ملی معضل کمبود زمین به طور جدی در این شهر جدید محسوس است.

روشن در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به پروژه های در دست اقدام شرکت عمران در شهر صدرا گفت: شرکت عمران صدرا در حال حاضردر بخش راهسازی و زیربنایی هزار میلیارد تومان و در بخش روبنایی بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان پروژه تعریف شده در دست اجرا دارد که با تمام قوا در راستای محقق نمودن آن تلاش می کند.

امام جمعه شهر صدرا نیز در این نشست دغدغه های مردم شهر صدرا را بیان نموده و گفت: صدرا به مانند دیگر شهرهای جدید کشور بت وجود قومیت های مختلف جمعیت فرهنگی ناهمگونی دارد که روز به روز در حال افزایش است.

حجت الاسلام والمسلمین حسین نژادیان افزود: با وجود سه طرح مسکنی که در شهر صدرا در حال اجرا می باشد متاسفانه زیرساخت های لازم اعم از درمانگاه، مسجد و مدرسه کفاف این جمعیت رو به رشد را نمی دهد.

وی همچنین دیگر درخواست های مردمی من جمله تامین آرامستان در شهر صدرا و استقرار فرمانداری در این شهر جدید را به مسئولین حاضر در جلسه انتقال داد.

مشاور استاندار فارس و دبیر قرارگاه جهادی مسکن استان نیز که در این جلسه حضور داشت در ابتدای سخنان خود قرارگاه جهادی مسکن را امید بخش اجرایی شدن قانون جهش مسکن در استان فارس دانست و افزود: ما در قرارگاه جهادی مسکن در راستای اجرایی شدن سیاستهای دولت مردمی سیزدهم در این بخش مهمترین وظیفه خود را تسهیل گری، ایجاد هماهنگی بین دستگاههای خدمات رسان و نظارت بر اجرای صحیح قوانین می دانیم و آمادگی هرگونه همکاری در بخش مسکن در شهر صدرا را داریم.

ناصر شمس خاطرنشان کرد: صدرا از نظر ما شیراز جدید است لذا درخواست نخست ما از حاضرین در جمع این است که بصورت متهد با استفاده از ظرفیت‌های قانونی دستگاه‌های اجرایی در جهت اجرایی شدن سیاستهای دولت مردمی در بخش مسکن جهت تأمین زمین برای ساخت پروژه های جدید تصمیم گیری نمایند.

شهردار صدرا نیز در این جلسه طی سخنانی خواستار کمک حاضرین در جلسه جهت جبران کمبود فضاهای آموزشی و خدماتی و درمانی شهر صدرا شد و گفت: شهر صدرا در حوزه خدماتی ۱۱ سال عقب ماندگی دارد و با وجود رشد فزاینده ی جمعیت جبران این کمبودها و مطالبات بحق مردم بسیار دشوار است.

بهزاد پرنیان همراهی و همکاری مجموعه عمران شهری و دیگر دستگاههای خدمات رسان را در سرعت بخشی به ارائه خدمات خواستار شد.

در ادامه این جلسه فیروزمند رئیس شورای اسلامی شهر صدرا نیز طی سخنانی کمبودات این شهر جدید اعم از آرامستان و راههای دسترسی به آن، میدان میوه و تره بار شهر، مجموعه های ورزشی، فرهنگسراها و سالن های اجتماعات شهری را مهمترین دغدغه شورا دانست و درخصوص برگزاری جلسه مشترک مدیران عمران، شهرداریها و شوراهای اسلامی شهرهای جدید کشور و تبادل نظر و گفتگو درخصوص مسائل مشترک درخواست همکاری نمود.

در حاشیه این جلسه از پروژه های اقدام ملی ماهور ۱ و ۲، پروژه بزرگراه تنگ قره پیری، زمین شرق صدرا و باغ های اهل بیت بازدید به عمل آمد