به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصرکاری به نقل از خبرگزارش ایرنادر استان فارس، معاون سازمان برنامه و بودجه کشور در بازدید از شرکت پالایش گاز پارسیان فارس به بیان راهکارهایی برای رفع چالش های تولید و تامین گاز پرداخت گفت:با توجه به اهمیت تولید پایدار گاز و خدمت به هموطنان، مساعدت های لازم برای کمک […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصرکاری به نقل از خبرگزارش ایرنادر استان فارس، معاون سازمان برنامه و بودجه کشور در بازدید از شرکت پالایش گاز پارسیان فارس به بیان راهکارهایی برای رفع چالش های تولید و تامین گاز پرداخت گفت:با توجه به اهمیت تولید پایدار گاز و خدمت به هموطنان، مساعدت های لازم برای کمک به رفع مشکلات انجام خواهد شد.

ابراهیم زراعت کار، شنبه در این بازدید در زمینه کمیت و کیفیت خوراک ورودی پالایشگاه ابراز امیدواری کرد که با ارائه طرح های میان مدت و بلند مدت شامل احداث مراکز تفکیک، ایستگاه های تقویت فشار و توسعه میدان های گازی جدید و احداث تأسیسات شیرین سازی گاز، از حداکثر ظرفیت پالایشگاه پارسیان برای رفاه مردم استفاده شود.

معاون نفت، گاز و امور انرژی سازمان برنامه و بودجه کشور در رأس هیاتی کارشناسی با هدف بازدید میدانی از طرح ها و پروژه ها، بررسی بودجه های جاری و سرمایه ای و بررسی چالش های موجود در شرکت پالایش گاز پارسیان حضور یافت.

زراعت کار ، اجرا و پیشرفت پروژه های گازرسانی در استان فارس را از نمونه های بارز عزم ملی دولتمردان برای خدمت رسانی به مردم شریف منطقه دانست و از برنامه ریزی های دقیق و عملکرد مدیر عامل و همکاران در این پالایشگاه قدردانی کرد.

علمدار بابایی مدیرعامل شرکت پالایش گاز پارسیان نیز در حاشیه این بازدید برخی از چالش ها و مشکلات در تامین و تولید گاز را بازگو کرد و از واحدهای عملیاتی، ایستگاه تقویت فشار، خط انتقال گاز به شرکت پارسیان سپهر، پروژه اقامتگاه عملیاتی و نیروگاه صد مگاواتی بازدید کرد.

بابایی درباره چالش های موجود در روند تولید گاز گفت:‌ از جمله این چالش ها می توان به کاهش خوراک دریافتی با توجه به عمر میدان های بالادستی، افزایش خوردگی تجهیزات و خطوط انتقال با توجه به تغییرات کیفی خوراک دریافتی ، لزوم توسعه میدان های جدید برای جبران کاهش ظرفیت تولید نسبت به ظرفیت اسمی پالایشگاه، تأمین برق پایدار برای پالایشگاه با حفظ و بهره برداری از نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی و عدم اختصاص بهینه بودجه خارج از شمول برای نظام­ مند شدن مسئولیت های اجتماعی اشاره کرد .

وی ابراز امیدواری کرد که با تصمیم ها و مساعدتهای لازم شاهد حل این مشکلات باشیم.

استاندار فارس نیز در ابتدای سفر دو روزه خود به شهرستانهای مهر و لامرد ازشرکت پالایش گاز پارسیان بازدید کرد.

محمد هادی ایمانیه استاندار فارس به دعوت دکتر موسوی نماینده مردم شهرستانهای مهر و لامرد ، در رأس هیاتی از مدیران کل و مسئولین استانی، فرمانداران و اعضاء شورای تأمین شهرستانهای مهر و لامرد از پالایشگاه گاز پارسیان بازدید کرد.

استاندار فارس ضمن بازدید از سایت عملیاتی و نیز نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی پالایشگاه، با توضیحات مهندس بابایی مدیرعامل شرکت پالایش گاز پارسیان از نزدیک در جریان روند تولید گاز و میعانات گازی در بزرگترین پالایشگاه گاز شیرین کشور قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز پارسیان با اشاره به تاریخچه تأسیس پالایشگاه به تشریح فرآیند تولید در واحدهای مختلف پالایشگاه پرداخت و ابراز امیدواری کرد که با توجه به راهبرد شرکت ملی گاز ایران در تولید حداکثری گاز برای رفاه هموطنان در روزهای سرد زمستان، با تلاش جهادگونه کارکنان و با تکیه بر دانش فنی کارشناسان جوان، متعهد، متخصص همچون سال های گذشته، از زمستان امسال نیز سرافرازانه عبور کنیم.

بابایی با برشمردن ضرورت و اهمیت در مدار قرار گرفتن نیروگاه ۱۰۰مگاواتی پالایشگاه، همکاری بیشتر دستگاهها و ادارات ذیربط و مساعدت استاندار فارس را در جهت تسریع این مهم خواستار شد.

پالایشگاه گاز پارسیان با ظرفیت اسمی تولید ۸۲ میلیون متر مکعب گاز در روز ، دومین پالایشگاه گاز کشور است و تامین ۱۲.۳ درصد از گاز مصرفی و ۹ درصد از سبد انرژی کشور را بر عهده دارد. این پالایشگاه در موقعیت ۳۰ کیلومتری شمال غربی لامرد و ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی مهر در دشت میان آخرین رشته کوههای فلات ایران بر کناره بزرگراه لامرد، مهر، عسلویه قرار گرفته است.