آیین تشییع شهید جمهور آیت‌الله رئیسی و همراهان او که روز ۳۰ اردیبهشت طی مأموریت کاری در مسیر بازگشت به تبریز به شهادت رسیدند با حضور مردم تهران برگزار شد.

آیین تشییع شهدای خدمت، آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه، حجت‌الاسلام و المسلمین «سید محمدعلی آل هاشم» نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام‌جمعه تبریز و «مالک رحمتی» استاندار آذربایجان شرقی و سایر همراهان که روز یکشنبه (۳۰ اردیبهشت) طی مأموریت کاری در مسیر بازگشت به تبریز مجبور به فرود سخت شده و به فیض عظیم شهادت نائل آمدند، صبح امروز (چهارشنبه، دوم خرداد) با حضور مردم تهران برگزار شد.

حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دانشگاه تهران بر پیکر‌های مطهر این شهدای خدمت اقامه نماز و پس از آن مردم از میدان انقلاب اسلامی تا میدان آزادی پیکر شهدا را بدرقه کردند.

در ابتدای این مراسم «میلاد عرفان‌پور» شاعر در ابتدا شعری خواند که چند روز پیش به‌مناسبت شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهانش سروده بود و بخشی از آن بدین شرح است:

«.. پس از سال‌ها رنج دنیا، نیفتاده بودند از پا
مقام رضا رزقشان شد، به لبخند زهرا (س) رسیدند

دریغا و دردا که ماندیم، عجب سهمگین است ماندن
چه جانانه از جان گذشتند، شگفتا چه زیبا رسیدند

نه از مدعی‌ها نبودند، گرفتار دنیا نبودند
ببین این صف اولی‌ها، به آغوش مولا (ع) رسیدند»

در ادامه، «اسماعیل هنیه» رئیس‌دفتر سیاسی حماس برای دقایقی سخنرانی کرد و بخشی از سخنان او بدین است. وی در مورد اظهار همدرد فلسطین با مردم ایران در خصوص آیت‌الله رئیسی گفت:‌ای برادران عزیز! من اعلام می‌کنم که به نام ملت پایدار فلسطین از غزه آمدیم تا به ایران، رهبری، مردم و خانواده شهدا به‌مناسبت شهادت آیت‌الله رئیسی و دکتر امیرعبداللهیان تسلیت بگوییم.

وی افزود: از خداوند می‌خواهم که شهدا را مورد رحمت واسعه خود قرار دهد.

رئیس‌دفتر سیاسی حماس در مورد اهمیت مسئله فلسطین گفت: «فلسطین»، مسئله اول جهان اسلام و مسلمانان است و اینکه امت اسلامی باید زمینه را برای آزادی سرزمین فلسطین فراهم کند. مسئله «فلسطین» تنها یک مسئله سیاسی نیست؛ بلکه در عمق جهان اسلام جای دارد.

وی افزود: مقاومت در فلسطین، سنگر اول محور مقاومت و امت اسلامی است. شهید رئیسی گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران به حمایت از ملت فلسطین تا تحقق اهداف آنان ادامه می‌دهیم.

در ادامه «مهدی رسولی» مداح اهل بیت (ع) به مرثیه‌خوانی پرداخت. بخشی از مداحی او به شرح زیر است:

«سفر بخیر، شهیدی که شدی عاقبت بخیر/ سفیر بخیر، به مقصدت رسیدی مثل «بریر» …

به قرب می‌رسه اونی، که خوب زندگی کنه/ شهید میشه اونی که، شهید زندگی کنه…»

حضرت آقا رأس ساعت ۹ تشریف آوردند و نماز را آغاز کردند. ایشان عبارت «اللهم إنّا لانَعلمُ مِنهم إلّا خیراً» در نماز میت را چند بار تکرار کردند که مردم از این تکرار به گریه افتادند.

پس از پایان نماز، مردم با نوای «یا زهرا (س)» و «یا حسین (ع)» از خیابان قدس (که یکی از خیابان‌های منتهی به دانشگاه تهران بود و مردم در آنجا صف نماز بستند) به‌سمت میدان انقلاب اسلامی (همانجا که مبدأ تشییع بود) به راه افتادند و با شعائر «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر آمریکا» و «حسین (ع)، حسین (ع) شعار ماست؛ شهادت افتخار ماست» حرکت می‌کردند، اما اصلاً جای سوزن انداختن نبود.

آیت‌الله رئیسی پیش از آنکه رئیس‌جمهور باشد، یک خادم‌الرضا (ع) بود. او روز ولادت امام رضا (ع) رئیس‌جمهور شد و شب ولادت ایشان هم در مأموریت به شهادت رسید که این می‌تواند بخشی از مزد خدمت این مرد به حضرت رضا (ع) باشد، اما تنها این نبود؛ بلکه مردم زیادی در سرتاسر کشور برای سلامتی او دعا کردند و پس از اعلام خبر شهادتش، بسیاری از مردم در وداع و تشییع او شرکت کردند و می‌توان گفت این لطفی که خدا به او کرد و آبرویی که به او بخشید، مزد زحمات چندین‌ساله او در بخش‌های مختلف خدمت بود.

بر فراز میدان انقلاب اسلامی، آنجا که کاشی‌های آبی فیروزه‌ای قرار دارند، نمونه بزرگی از پرچم امام رضا (ع) و روبه‌روی آن، هم پرچم جمهوری اسلامی ایران را قرار داده بودند. همچنین دور تا دور میدان هم لاله‌هایی را چیده بودند که مزین به نام اهل بیت (ع) بودند.

هوا کمی گرم بود و مردم از جمله آتش‌نشانان مقداری آب روی دیگران می‌پاشیدند تا کمی جلوی گرمای هوا را بگیرد و مردم اذیت نشوند. در میانه راه نیز «امیر عباسی» مداح اهل بیت (ع) مرثیه‌خوانی می‌کرد.

در مسیر، دو خانم پلاکارد‌هایی در مورد آیت‌الله رئیسی در دست داشتند. یکی از آنها در توضیح پلاکارد خود گفت: ما در پلاکارد خود نوشته‌ایم که ما افتخار می‌کنیم به یک شهید رأی داده‌ایم. موقعی که زمان انتخاب میان خوب و بد بود، نه به فکر منافع و نه به فکر خواسته‌های دنیایی‌مان بودیم؛ بلکه به این فکر بودیم که یک نفر بیاید و کشورمان را آباد و کمی به محرومان و مناطق محروم رسیدگی بیشتری کند.

وی افزود: امروز آمدیم، چون مردی را از دست دادیم که به‌خاطر ما به مکان‌های زیادی سفر و سختی‌ها را به‌خاطر ملت ایران تحمل کرد و در آخر هم در یکی از مناطق مرزی ایران و در نقطه‌ای دورافتاده گم شد و ساعت‌ها به‌دنبال او گشتیم. اینکه ما بخواهیم برای تشییع پیکر او از شهر‌های دیگر بیاییم، کمترین کاری است که از دست ما برمی‌آید.

فرد دیگری در توضیح پلاکاردی که در دست داشت، گفت: ما نوشته‌ایم «شاه پناهم بده، خسته راه آمدم»، آیت‌الله شهید رئیسی تولیت آستان قدس رضوی را برعهده داشت و با جان و دل به امام رضا (ع) خدمت کرد و الآن هم به آغوش ایشان بازگشت.

آیت‌الله رئیسی، دومین رئیس‌جمهوری بود که حین خدمت به شهادت رسید و در پلاکاردهایی، عکس او را کنار عکس شهید «محمدعلی رجایی» دومین رئیس‌جمهور ایران که روز هشتم شهریور ۱۳۶۰ به‌دست منافقین در ساختمان نخست‌وزیری به شهادت رسید، قرار داده بودند و همچنین مردم یادی از آیت‌الله شهید «سید محمد حسینی بهشتی» رئیس قوه قضائیه و دبیرکل حزب جمهوری اسلامی که روز هفتم تیر ۱۳۶۰ به‌دست منافقین در ساختمان حزب جمهوری به شهادت رسید را هم زنده کردند.

فردی می‌گفت: «مردمی که در تشییع آیت‌الله رئیسی شرکت کرده‌اند، بیشتر از مردمی هستند که در تشییع شهید رجایی شرکت کردند.»

هر زمان که تشییع شهیدی باشد، فرقی نمی‌کند چه کسی باشد؛ همین که «شهید» است، مردم بی‌اختیار یاد کربلا، حضرت زهرا (س)، حضرت اباعبدالله (ع)، حضرت زینب (س) و حضرت عباس (ع) می‌افتند و مداحان هم روضه کربلا می‌خوانند.

آیت‌الله رئیسی به روضه حضرت علی‌اکبر (ع) علاقه داشت و به همین خاطر، مداحان، کمی هم روضه ایشان را خواندند.

همانطور که پیکر‌های مطهر شهدای خدمت وارد میدان آزادی می‌شد، مردم با نوا‌های «با آل علی (ع) هر که درافتاد، ورافتاد» و «حیدر (ع)، حیدر (ع)» شهدا را بدرقه می‌کردند و گروهی هنری هم به دمام‌زنی می‌پرداختند.

در پایان مراسم نیز پیکر‌های شهدا را به مکانی منتقل کردند تا آنها را آماده عزیمت به شهر‌های دیگری بکنند.

/پایان متن/