وزیر جهادکشاورزی روند حرکت دولت سیزدهم در اجرای برنامه‌های راهبردی کشاورزی را موفقیت آمیز ارزیابی کرد و خودکفایی گندم در سال زراعی جاری را دست‌یافتنی دانست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، محمدعلی نیکبخت با اشاره به تولید جهشی گندم در دو سال ابتدایی دولت سیزدهم گفت: محصول استراتژیک گندم اولویت یک وزارت جهادکشاورزی در پایداری تولید است و سال زراعی [۱۴۰۱_۱۴۰۰] اولین گام رو به جلو برداشته شد و دولت سیزدهم با خرید تضمینی هفت میلیون و پانصد هزار تن گندم از کشاورزان افزایش بیش از ۷۰ درصدی خرید تضمینی را نسبت به دولت قبل در کارنامه خود ثبت کرد.

وزیر جهادکشاورزی سال زراعی گذشته را دومین جهش تولید و خرید تضمینی گندم در دولت شهید سید ابراهیم رئیسی اعلام کرد و گفت: در سال زراعی [۱۴۰۲_۱۴۰۱] حجم خرید تضمینی گندم از هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تن به نزدیک ۱۰ میلیون و پانصد هزار تن رسید و کشورمان در تولید گندم نان به خودکفایی رسید.

وی در ادامه توفیقات وزارت جهادکشاورزی در سال زراعی جاری خاطرنشان کرد: در سال زراعی ۱۴۰۳_۱۴۰۲ تولید به پایداری می‌رسد و طبق پیش‌بینی‌ها نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت.

نیکبخت اقدامات و سیاست‌های حمایتی همچون کشاورزی قراردادی، تامین کودهای شیمیایی و تغذیه متعادل، استفاده از بذور اصلاح شده، عملیات به‌زراعی به‌ ویژه مدیریت عوامل زیان رسان و اجرای ابر طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور را همگام با تلاش کشاورزان و لطف و عنایت خداوند متعال از دلایل این افزایش تولید و دستیابی به خودکفایی گندم برشمرد.

وی اظهار امیدواری کرد با مجموعه اقدامات حمایتی، پشتیبانی و فنی روند پایدار ارتقاء بهره وری همچنان ادامه یابد.

/پایان متن/