مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس بیان کرد: زیرساخت‌های ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی را مورد بازنگری قرار داده و در این راستا برنامه‌هایی تدوین کرده‌ایم که در دست اقدام است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار، معاون صنعت، تجارت و صنایع دفاعی سازمان پدافند غیر عامل کشور با همراهی مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس و مدیر کل پدافند غیرعامل استان از شهرک صنعتی بزرگ شیرازبازدید و  در جلسه با فعالان صنعتی بر لزوم رعایت الزامات پدافند غیر عامل در بخش صنعت تاکید کرد.

امیر سرتیپ علی ملک، معاون صنعت، تجارت و صنایع دفاعی سازمان پدافند غیر عامل کشور با بیان اینکه شهرک های صنعتی با توجه به ویژگی هایی نظیر استقرار واحد های تولیدی و صنعتی و حضور سرمایه های انسانی فعال در صنایع از اهمیت بالایی در موضوع  پدافند غیر عامل برخوردارند گفت: رعایت الزامات پدافند غیر عامل با هدف مصونیت بخشی و حفاظت و صیانت از سرمایه گذاری ها و جان افراد شاغل در مجموعه های صنعتی در اولویت قراردارد.

وی با اشاره به نقش مهم واحد های تولیدی و صنعتی در اقتصاد کشور گفت:تداوم تولید  و حفظ سرمایه انسانی  در برابر تهدیدات و مخاطرات در حوزه پدافند غیر عامل در شهرک های صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ملک با اشاره به فعالیت  برخی واحدهای صنعتی خطرزا بویژه در صنایع شیمیایی در شهرک های صنعتی گفت: به همین دلیل نیز رعایت حداکثری الزامات و ملاحضات پدافند غیر عامل در شهرک های صنعتی مورد تاکید جدی سازمان پدافند غیر عامل کشور است و به دنبال الگوی مصون سازی شهرک های صنعتی از منظر پدافند غیر عامل هستیم.

معاون صنعت، تجارت و صنایع دفاعی سازمان پدافند غیر عامل کشور در ادامه با تاکید بر لزوم تعیین  فرماندهی یکپارچه درهنگام حوادث و مخاطرات  گفت:از برنامه های این سازمان شناسایی عناصر، افراد و سازمان های مرتبط با مدیریت شرایط اضطراری و تعیین فرماندهی واحد با هدف ایجاد هماهنگی بین اجزای دخیل در مدیریت حوادث است.

ملک برگزاری رزمایش ها با هدف شناسایی نقاط ضعف و قوت و رفع آنها  را از دیگر برنامه های سازمان پدافند غیر عامل کشور  بیان کرد.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی فارس نیز با اشاره به اهمیت راهبردی پدافند غیرعامل گفت: شهرک‌های صنعتی جزو تاسیسات حساس و زیربنایی کشوری به شمار می‌روند و رعایت الزامات پدافند غیرعامل یک اولویت است.

سید مسعود عظیمی افزود: تلاش برای حفظ امنیت و ارتقای ضریب ایمنی شهرک‌ها نواحی صنعتی ضروری  و نحوه اجرای پدافند غیرعامل در  شهرک‌ها و واحد‌های تولیدی و صنعتی مستقر  نیز حائز اهمیت است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس تصریح کرد: با پیش‌بینی و رعایت موارد لازم در رابطه با ساخت‌وسازها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در اجرای سیاست‌ها و روش‌های پدافند غیرعامل تلاش ویژه‌ای شده است.

وی با بیان اینکه مراحل مختلف ساخت و ساز طرح های صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی با نظارت کامل ناظران  سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام می شود گفت: در این زمینه با تفاهم نامه منعقد شده با نظام مهندسی ساختمان استان و با اعمال نظارت های مستمر ،در تلاشیم طرح های صنعتی در دست اجرا با کیفیت مناسب و بر اساس آخرین استانداردها انجام شود.

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس با بیان اینکه اصل پیشگیری و انجام اقدامات پیشگیرانه به منظور مقابله با حوادث و تهدیدات در اولویت برنامه‌های کمیته پدافند غیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس قرار دارد، افزود: در این زمینه علاوه بر الزامات قانونی نظیر حفظ حریم واحدهای صنعتی و ایجاد و تجهیز ایستگاه‌های آتش‌نشانی، احداث نیروگاه‌های برق مقیاس کوچک و احداث درمانگاه و جانمایی واحدهای صنعتی در زون‌های مختلف برخی اقدامات پیشگیرانه نظیر بازرسی ایمنی واحدهای صنعتی و تهیه شناسنامه ایمنی نیز به‌صورت مستمر انجام می‌شود.

عظیمی با تصریح اینکه شناسایی واحدهای تولیدی ریسک پذیر به‌صورت متناوب در دستور کار است و اطلاعات مربوطه به‌صورت منظم به‌روزرسانی می‌شود، گفت:‌ تاکنون با انجام طرح ویژه ممیزی ایمنی و بهداشت (HSE) در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان برای بیش از ۳هزار  واحد صنعتی شناسنامه ایمنی صادر شده و کار ممیزی برای صدور شناسه ایمنی سایر واحدهای صنعتی نیز در حال انجام است.

وی بر ضرورت به روز رسانی طرح پدافند غیر عامل شهرک های صنعتی با همکاری سازمان پدافند غیرعامل تاکید کرد وگفت:در این طرح ضمن شناسایی اماکن،تاسیسات و واحد‌های تولیدی پرخطر ،نقشه ومختصات کامل آنها در اختیار اداره کل پدافند غیرعامل عامل و دستگاههای اجرایی مرتبط قرار می گیرد تا در مواقع اضطراری وبحران ،بهترین و مناسب ترین اقدام صورت گیرد.

/پایان متن/