وزارت جهادکشاورزی خواستار کاهش تعدیل ساعات قطع برق چاه‌های آب کشاورزی در مناطق پنبه‌کاری کشور شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار، ابراهیم هزار جریبی مجری طرح پنبه قطع برق چاه‌های آب کشاورزی برای مناطق گرم پنبه‌کاری را تهدیدی برای اجرای الگوی کشت این محصول دانست و از وزارت نیرو خواست ساعات قطعی برق در این مناطق را کاهش دهد.

هزارجریبی افزود: ادامه قطع برق چاه‌های آب کشاورزی در مناطق پنبه‌کاری منجر به کاهش سطح زیر کشت پنبه و محقق نشدن برنامه الگوی کشت این محصول، کاهش عملکرد تولید در واحد سطح و کاهش کیفیت پنبه تولیدی خواهد شد.

وی با بیان این که براساس الگوی کشت، امسال ۱۱۵ هزار و ۵۳۰ هکتار کشت پنبه برنامه‌ریزی شده است، اذعان داشت: پیشبینی می‌شود از این سطح ۳۸۳ هزار تن وش بدست آید.

هزارجریبی تاکید کرد: در صورتی که آبیاری در اوج نیاز آبی گیاه، با قطع برق چاه‌های آب کشاورزی کم شود به برنامه الگوی کشت و تولید پنبه در سال جاری دست نخواهیم یافت.

وی درباره تامین بذر پنبه نیز تصریح کرد: امسال نزدیک به ۲۵۰۰ تن بذر استاندارد داخلی و خارجی برای کشت پنبه تامین شده است و برای بذر داخلی به ازای هرکیلوگرم ۲۰ هزار تومان، پرداخت یارانه مصوب کرده‌ایم.

مجری طرح پنبه وزارت جهادکشاورزی همچنین از اختصاص کود یارانهدار برای کشت پنبه خبر داد و گفت: طبق مصوبه جدید دولت سیزدهم و وزارت جهادکشاورزی، کود یارانهای به کشت پنبه هم تعلق می‌گیرد و کشاورزان می‌توانند با مراجعه به مراکز خدمات جهادکشاورزی از این نهاده یارانهدار بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به این که کشت در تمام ۲۰ استان پنبه‌خیز کشور آغاز شده است، اظهار داشت: گلستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، فارس و اردبیل جزو استان‌های عمده تولید پنبه کشور هستند.

هزارجریبی ادامه داد: دولت، قیمت تضمینی هر کیلوگرم وش پنبه را ۳۷ هزار تومان مصوب کرده است و امیدواریم قیمت بازار بیش از قیمت تضمینی باشد و نیازی به ورود دولت برای خرید نباشد.

وی سطح کشت پنبه در سال گذشته را نزدیک به ۹۲ هزار هکتار عنوان و خاطرنشان کرد: از این سطح زیرکشت ۲۶۸ هزار تن وش پنبه برداشت شد.

/پایان متن/