رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز از رونمایی و تست عملیاتی پهپاد اطفاء حریق برای نخستین بار در کشور خبر داد.

هادی عیدی پور با اعلام این خبر عنوان کرد: این اقدام با هدف ارتقا سطح امداد رسانی در حوادث شهر شیراز با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا است.

او با بیان اینکه سال ۱۴۰۳ در شهرداری شیراز به عنوان سال نهضت خدمات شهری نامگذاری شده است، خاطرنشان کرد: بی تردید خدمت رسانی در حوزه ایمنی بخش مهمی از این نهضت خواهد بود و سازمان آتش‌نشانی اقدامات موثر در این راستا در دستور کار قرار داده است.

به گفته عیدی پور این محصول برای نخستین بار در سطح کشور توسط مهندسان کشورمان به مرحله تولید رسیده است تا یاری رسان آتش نشان در اطفاء حریق ساختمان‌های بلند مرتبه در کلان شهر‌ها باشد.

او با تاکید بر ضرورت استفاده از تکنولوژی‌های روز در سازمان آتش‌نشانی تصریح کرد: رشد روزافزون جمعیت کلان شهر‌ها و به دنبال آن افزایش تعداد ساختمان‌های بلند مرتبه و ضرورت افزایش آمادگی و اقدام به‌موقع در لحظه وقوع حریق در ساختمان‌ها، نیاز به ناوگان آتش‌نشانی به‌روز را افزایش داده است.

عیدی پور در بخش دیگری از توضیحات خود به عواملی که مهار آتش را به سمت استفاده از پرنده‌های بدون سرنشین مجهز به انواع سنـسور‌های اپتیـکی و الکتـرومکانیـکی سـوق داده اشاره کرد و افزود: محدودیت‌هایی که طراحی‌های شهری در استفاده از نردبان آتش‌نشانی ایجاد می‌کند در کنار ابعاد و موقعیت سازه‌های شهری همچون ساختمان‌های بلندمرتبه، هتل ها، عرض معابر و خیابان‌ها، تقاطع‌ها و کوچه‌ها، همچنین ریسک جانـی و امکان بروز آسیب‌های جبران‌ناپذیر به نیروی انسانی متخصص حین عملیات، ارتقاء چشمگیر دقـت، ایمنی و تـوان عملیاتی با بکارگیری دوربین‌ها و سنسور‌ها از جمله این موارد است.

به اعتقاد عیدی پور، استفاده از پایش لحظه‌ای محیط حادثه و عملیات به کمک پهپاد، امکان کنترل و فرماندهی عملیات را بسیار اثربخش‌تر می‌کند.

/پایان متن/