معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: اجرای سالانه ۳۵۰ هزار هکتار سامانه‌های نوین آبیاری در برنامه هفتم توسعه جزو تکالیف وزارت جهاد کشاورزی است که برای اجرای آن باید منابع مالی مناسب و الزامات آن فراهم شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل عصر کار به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، صفدر نیازی شهرکی در دومین نشست هم‌اندیشی علمی آب کشاورزی ایران با موضوع “جایگاه آب در سند ملی دانش‌بنیان امنیت غذایی” که در محل سالن جلسات معاونت در کرج برگزار شد، گفت: معاونت آب و خاک معاونتی اجرایی است و در حوزه سخت‌افزار فعالیت بیشتری دارد، لذا در سیاستگذاری‌ها تصمیم بر این شد تا مباحث نرم‌افزاری نیز در این معاونت به کار گرفته شود تا با تلفیق این دو، عملکرد و نتیجه بهتری حاصل شود.

وی افزود: در این راستا سلسله بحث‌هایی با همکاری دفتر امور آب کشاورزی و موسسه تحقیقات خاک و آب در زمینه آب کشاورزی مطرح شد که مقرر شده با حضور اندیشمندان و مسوولان ذی‌ربط به بحث و چالش گذاشته شود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سند ملی امنیت غذایی کشور ۲۲۱ اقدام برای وزارت جهاد کشاورزی در نظر گرفته شده است که در حوزه آب کشاورزی، افزایش بهره‌وری آب و راندمان آبیاری، کاهش کل مصرف آب کشاورزی و افزایش میزان برخورداری از سامانه‌های نوین آبیاری از جمله تکالیفی است که برعهده این معاونت می‌باشد.

وی با تاکید بر این که اجرای این موارد در سند ملی امنیت غذایی نیازمند تامین منابع مالی و الزامات آن است، تصریح کرد: در سند ملی امنیت غذایی، اجرای سالانه ۵۰۰ هزار هکتار سامانه‌های نوین آبیاری، افزایش بهره‌وری آب از ۱٫۳۹ به ۲٫۶ کیلوگرم ماده خشک بر مترمکعب، افزایش راندمان آبیاری از ۴۵ درصد به ۶۰ درصد، کاهش کل آب مصرفی در بخش کشاورزی از ۸۱ میلیارد مترمکعب به ۵۱ میلیارد مترمکعب به عنوان تکلیف وزارت جهاد کشاورزی تا پایان سال ۱۴۱۱ آمده است.

بیش از ۲۲۰ هزار کیلومتر کانال آبرسانی کشاورزی کشور خاکی است

نیازی به شرایط فعلی پروژه‌های آب و خاک اشاره کرد و گفت: بیش از ۲۲۰ هزار کیلومتر کانال خاکی در سطح کشور وجود دارد و در احداث کانال‌های اصلی نیز وزارت نیرو باید تلاش بیشتری کند؛ دستیابی به اهداف طرح‌های آب و خاک با توجه به تخصیص اندک منابع مالی، کار سخت و دشواری است که باید با حمایت نهادهای ذی‌ربط و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و مشارکت مردم به این اهداف دست یافت.

به گفته وی، در خصوص کاهش حجم کل آب مصرفی در کشاورزی، وزارت نیرو با کاهش دبی پروانه‌های چاه‌های کشاورزان اقدام به کم کردن حجم آب مصرفی در این بخش کرده است و این در حالی است که با توجه به تعداد زیاد چاه‌های غیرمجاز در کشور، اقدام سلبی در این زمینه صورت نگرفته است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در برنامه هفتم توسعه اجرای سالانه ۳۵۰ هزار هکتار سامانه‌های نوین آبیاری نیز جزو تکالیف وزارت جهاد کشاورزی آمده است که برای اجرای آن منابع مالی مناسب و الزامات آن باید فراهم شود.

وی بر تحویل حجمی آب تاکید کرد و گفت: این موضوع جزو تکالیف قانونی وزارت نیرو است که تاکنون به طور کامل به آن عمل نشده است.

نیازی تصریح کرد: حکمرانی آب با تولید و فروش آب دو موضوع متفاوت هستند که در یک مقوله نمی‌گنجند و از این رو ضرورت دارد همکاران ما در وزارت نیرو در این خصوص تدابیر لازم را بیاندیشند تا بهره‌برداران بخش کشاورزی هم بتوانند با انگیزه بهتر و بیشتر تولید محصولات کشاورزی کشور را ادامه دهند.

وی با تاکید بر مکان‌محور کردن کلیه پروژه‌های بخش کشاورزی بخصوص در حوزه آب و خاک گفت: اجرای این موضوع علاوه بر مباحث فنی، کمک شایانی در راستای حفظ و تضمین امنیت غذایی کشور خواهد کرد.

در این نشست حضوری – مجازی که قائم‌مقام موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، مدیرکل دفتر توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی، مدیرکل دفتر امور خاک کشاورزی، روسای موسسه تحقیقات خاک و آب کشور و موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی، مشاور وزیر جهاد کشاورزی، معاون دفتر امور آب کشاورزی و کارشناسان موسسات تحقیقاتی نیز حضور داشتند، مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری در خصوص حجم آب مورد نیاز بخش کشاورزی و مدیرکل دفتر امور اقتصادی سازمان تات در زمینه مبانی تدوین الگوی کشت گزارش‌هایی ارائه کردند و در ادامه نیز نقطه نظرات حاضرین مطرح شد.

گفتنی است؛ سلسله نشست‌های هم‌اندیشی علمی آب کشاورزی ایران با ۱۲ عنوان و موضوع مقرر است ماهانه با حضور مدیران، متخصصان و صاحب‌نظران کشور در حوزه آب برگزار شود.

/پایان متن/