در هفتاد و هشتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس پس از مطرح شدن مشکلات کشاورزان در خصوص بیمه و محصولاتشان به مشکلات آن‌ها رسیدگی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصرکار از شیراز، هفتاد و هشتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس با یک پیش از دستور و سه دستور جلسه بررسی عدم اعطای تسهیلات جهت خرید تراکتور توسط بانک کشاورزی به دلیل مغایرت قیمت در سامانه ۱۲۴، بررسی عدم انجام تعهدات صندوق بیمه کشاورزی در قرارداد بیمه محصول خاکشیر دیم، عرضه عسل بدون کد بهداشتی دامپزشکی یا دانشگاه علوم پزشکی در برخی صنوف با حضور استاندار فارس، رئیس اتاق بازرگانی فارس، مدیران کل دستگاه‌های اجرایی و فعالان بخش خصوصی و اعضای شورای گفتگوی استان امروز، ۲۳ اسفندماه در سالن شهید قاضی استانداری فارس برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس در این جلسه گفت: با توجه به اهمیت موضوع کشاورزی در سطح استان فارس و محصولات این حوزه در خصوص تسهیلات و قرارداد بیمه ناشی از خسارت وارده به محصولات که توسط صندوق بیمه کشاورزی و کارگزاران تحت کنترل آن منعقد می‌شود در حوزه خرامه و در خصوص عدم اجرای صحیح قرارداد بیمه محصول خاکشیر دیم درخواستی وجود داشته که جهت بررسی و پیگیری این موضوع این جلسه تشکیل شده است.

محمدصادق حمیدیان با بیان اینکه برای کشاورزان استان در خصوص بیمه محصولات کشاورزی مشکلات متعددی ایجاد شده است، افزود: در راستای توسعه خدمات بیمه‌ای و پشتیبانی از تولید ملی و حمایت از برنامه‌های تحولی وزارت جهاد کشاورزی، در هر سال زراعی انواع محصولات کشت دیم، تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار می‌گیرند.

وی افزود: بیمه محصولات کشت دیم در قالب طرح بیمه جهش تولید در دیم‌زار‌ها با کمک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و وزارت جهاد کشاورزی در حق بیمه سهم بیمه‌گذار و همچنین طرح بیمه جامع اجرا می‌شود. کشاورزان مبلغی را که بر اساس قوانین تعیین شده است، به صندوق بیمه محصول کشاورزی واریز می‌کنند. با انجام این کار در صورت واردشدن خسارت به محصولات کشاورزی، صندوق بیمه کشاورزی درصدی از خسارت آنها را پرداخت خواهد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در دی‌ماه امسال علی‌رغم انعقاد قرارداد با کشاورزان شهرستان خرامه با توجه به یک دستورالعمل در خصوص اراضی دیم که بیان می‌کند قرارداد بیمه برای اراضی دیم با میزان بارش زیر ۲۵۰ میلی متر قابل توجیه نبوده و از بیمه کردن این مناطق خودداری شود در مقابل در طرح جهش تولید که به نوعی دستورالعمل قبلی را ملغی و بیان می‌کند که حتی مناطقی با میزان بارش کمتر از ۲۵۰ میلی‌متر هم بر اساس گزارش هواشناسی و نظر سازمان جهاد کشاورزی مشمول بیمه می‌شوند.

/پایان متن/