رییس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز از اجرای دومین پویش چهارشنبه سوری اصیل در شهر شیراز خبر داد و گفت: در سال گذسته شهروندان شیراز سنگ تمام گذاشتند و هیچ فوتی نداشتیم و شاید بتوان گفت کلان‌شهر شیراز یکی از ایمن‌ترین شهرهای کشور در چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ بود.

هادی عیدی‌پور، امروز_ یکشنبه بیستم اسفند_ در نشست خبری خود با خبرنگاران با عنوان برگزاری دومین پویش بزرگ چهارشنبه سوری اصیل در این کلان‌شهر با ارائه گزارش عملکرد این سازمان در سال‌جاری اظهار کرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون مجموع تماس‌های برقرار شده با سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی شیراز تعداد ۲۷۵ هزار و ۹۱۴ تماس بوده است که این میزان در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته است.

وی افزود: در سال گذشته تماس‌ها با سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی تعداد ۲۲۸ هزار تماس بوده است که آمار حاکی از رشد ۱۷ درصدی در سال‌جاری است و این افزایش حاکی از افزایش سطح آگاهی شهروندان و گسترده بودن دامنه خدمات سازمان آتش‌نشانی است.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز اضافه کرد: در سال‌جاری روزانه به صورت میانگین ۷۵۶ تماس با سامانه ۱۲۵ داشتیم و در این حوزه نیز رشد ۱۵ درصدی را در مدت مشابه سال گذشته شاهد بودیم.

عیدی‌پور ادامه داد: در حوزه فرهنگ‌سازی به این موضوع اعتقاد داریم که هر چه آموزش و فرهنگ‌سازی شهروندان در حوزه ایمنی و آتش‌نشانی بیشتر باشد حوادث کمتری را شاهد خواهیم بود و در این راستا چند پویش با عناوین «نجات طبیعت شهر شیراز» به جهت پیشگیری از آتش‌سوزی در ارتفاعات پیرامونی شهر شیراز و پویش زمستان را با شادی و ایمن بگذرانیم با رویکرد کاهش و پیشگیری از گاز گرفتگی برگزار شد.

وی با اشاره به پویش «زمستان را در ایمنی و با شادی بگذرانیم»، تصریح کرد: در سال گذشته تعداد حادثه گازگرفتگی شهروندان ۲۹ مورد بود و این میزان تا پایان روز پانزدهم اسفند ماه سال‌جاری به ۱۶ حادثه کاهش پیدا کرد.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز همچنین در تشریح تعداد افراد نجات پیدا کرده در حوادث گازگرفتگی خاطرنشان کرد: تعداد نجات‌یافتگان از این حادثه از ۱۶ نفر در سال گذشته به ۲۶ نفر در سال‌جاری افزایش پیدا کرده است.

عیدی‌پور ادامه داد: در سال گذشته در شهر شیراز تعداد فوت‌شدگان بر اثر حادثه گازگرفتگی هفت نفر بود و سال‌جاری یک نفر فوت شد که با کاهش ۸۶ درصدی در این حادثه مواجه بودیم و این موضوع نشان‌دهنده همراهی مردم و فرهنگ‌سازی لازم در این حوزه بوده است.

وی اضافه کرد: از مجموع ۷۴۰ تماس برقرار شده با سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی تعداد ۲۱۷ تماس در خصوص بازدید از ایمنی دودکش‌ها و ۱۶۸ تماس مشاوره‌ای بوده است.

کلان‌شهر شیراز یکی از ایمن‌ترین شهرهای کشور در چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ بود

پویش دیگر مورد اشاره رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز، اجرای پویش چهارشنبه سوری اصیل بود و وی در این زمینه گفت: این پویش برای دومین سال متوالی در شهر شیراز با همراهی مردم در جهت کاهش حوادث مراسم چهارشنبه آخر سال برگزار می‌شود.

عیدی‌پور افزود: اجرای این پویش در سال گذشته کاهش ۵۹ درصدی حوادث را در برداشت و باید تلاش شود با اجرای این پویش در سال‌جاری برای دومین سال بتوانیم آمار کاهشی‌تر باشد.

وی از همراهی شهروندان شیراز در پویش چهارشنبه سوری اصیل قدردانی کرد و ادامه داد: در سال گذشته شهروندان شیراز سنگ تمام گذاشتند و هیچ فوتی نداشتیم و شاید بتوان گفت کلان‌شهر شیراز یکی از ایمن‌ترین شهرهای کشور در چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ بود.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز تاکید کرد: دغدغه ما ایمنی و حفظ جان شهروندان شیراز در برابر حوادث است و هیچ وقت با شادی مردم مخالف نیستیم اما این شادی باید با ایمنی همراه باشد تا به تلخی تبدیل نشود.

عیدی‌پور اظهار کرد: از سال ۱۴۰۱ با همراهی مردم و آگاهی بخشی صورت گرفته نشان داد شهروندان شیراز به موضوعات و مسائل این حوزه بسیار توجه دارند و انتظار داریم در چهارشنبه سوری سال‌جاری نیز همراهی شهروندان را شاهد باشیم.

وی اظهار امیدواری کرد: با همراهی و استقبال مدیریت بحران استانداری فارس از پویش چهارشنبه سوری اصیل، بتوانیم این پویش را در سطح استان فارس برگزار کرد.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز تاکید کرد: در چهارشنبه آخر سال آمادگی لازم برای مقابله با انواع مخاطرات را داریم و تمام تیم‌های تخصصی طی این دو روز آینده و در ایام عید در وضعیت آماده‌باش خواهند بود.

عیدی‌پور در پایان با ارائه توصیه‌هایی به شهروندان اضافه کرد: نوجوانان و جوانان در کنار خانواده خود باشند و والدین مراقب فرزندان و کودکان خود باشند، چرا که بیشترین قشر آسیب دیده در حوادث چهارشنبه آخر سال افرادی هستند که تماشاگر هستند و نقشی ندارند، از سوی دیگر خانواده نقش بسیار مهمی را در این خصوص ایفا می‌کند و در کاهش این حوادث نقش کلیدی و حساس دارد.

خودداری از ایجاد حریق‌های بزرگ و سنگین، نوع پوشش و آسیب به بدن، خود داری از ایجاد حریق در کنار مراکز درمانی و باغات، در کنار خودرو، نریختن مایعات قابل اشتعال همچون بنزین، نفت، الکل صنعتی بر روی حریق، نبود ازدحام جمعیت و تماشاگر بودن در این مراسم‌ها و کمک و همراهی شهروندان در کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال از دیگر موضوعات مورد اشاره بود.

نَه بزرگ ۱۰۰۰ دانش‌آموز شیرازی به چهارشنبه سوزی

فرشید قاسمی مدیرکل آموزش و پرورش فارس نیز در همایش یک هزار نفری دانش‌آموزان شیرازی با موضوع آموزش پیشگیری از مخاطرات چهارشنبه سوری که در سایت آموزشی ایستگاه آتش‌نشانی ۱۴ شهرک والفجر شیراز برگزار شد، اظهار کرد: فرهنگ‌سازی در لذت بردن از سنت چهارشنبه سوری آخر سال، بسیار مؤثر خواهد بود.

وی افزود: دانش‌آموزان با عنوان سفیر هدایت و آموزش می‌توانند با تلاش و فعالیت در بین هم‌سالان و در سطح جامعه در تحقق سلامت و ایمنی این سنت باستانی مؤثر باشند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان فارس تصریح کرد: معلمان یکی از مؤثرترین قشرها در امر فرهنگ‌سازی جامعه از طریق آموزش به دانش‌آموزان هستند، از این رو در استان فارس، ما از ظرفیت ۹۵۰ هزار نفری دانش‌آموزان برای پیشگیری از مخاطرات چهارشنبه سوری و نهادینه کردن فرهنگ صحیح آن استفاده خواهیم کرد.

قاسمی با ترغیب دانش‌آموزان به رعایت نکات ایمنی در برنامه چهارشنبه سوری اضافه کرد: دانش‌آموزان می‌توانند با تهیه فیلم از مراسم سنتی و ایمن چهارشنبه سوری و ساخت کلیپ یک دقیقه‌ای و ارسال آن در شبکه شاد، در پویش «پیشگیری از مخاطرات چهارشنبه سوری» مشارکت کنند و از جوایز مربوطه بهره‌مند شوند.

/پایان متن/