سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با اشاره به کمبود نیرو در بحث حافظان منابع طبیعی، از راه اندازی ۴۶ نهالستان دولتی و خصوصی در استان و کاشت ۹ میلیون اصله نهال در این نهالستان‌ها خبر داد.

حجت‌الله مرادی در نشست خبری که در سالن جلسات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس برگزار شد، با بیان اینکه منابع طبیعی با مشارکت مردم و برای مردم شعار امسال است، گفت: طی جلساتی که درباره برگزاری هفته منابع طبیعی با ارگان‌های مختلف برگزار شد، در روز سه‌شنبه، ۱۵ اسفند به عنوان روز آغاز هفته منابع طبیعی، زنگ سبز در مدارس ناحیه ۴ شیراز به صدا درخواهد آمد.

او افزود: همچنین در پایگاه امام علی (ع) همزمان با کل کشور غرس نهال آغاز می‌شود و افتتاح پروژه‌های آبخیزداری در ۶ شهرستان از سری برنامه‌های این هفته است.

مرادی همچنین تقدیر از نخبگان در دانشکده کشاورزی، برگزاری یک جلسه با دادستان‌های کل کشور، درختکاری در شهرک سلامت، اهدای خون، برگزاری مراسم مشترک با بنیاد شهید و تجلیل از ایثارگران و خانواده شهدا را از سایر برنامه‌های این هفته عنوان کرد.

او با بیان اینکه ۱۶ نهالستان دولتی و ۳۰ نهالستان خصوصی در استان فارس راه‌اندازی شده‌اند، گفت: در استان فارس بیش از ۶ میلیون اصله نهال در نهالستان‌های دولتی و بیش از ۳ میلیون اصله نهال اصله در نهالستالن‌های خصوصی کشت شده و در هر هکتار به طور میانگین ۳۵۰ اصله نهال غرس شده است.

مرادی در خصوص کمبود نیرو در بحث حافظان طبیعت اظهار کرد: در حال حاضر فقط ۴۷۰ نفر از منابع طبیعی محافظت می‌کنند و این در حالی است که به ازای هر ۱۰ هزار هکتار، یک نیرو لازم داریم.

سرپرست اداره منابع طبیعی فارس در خصوص عملکرد این ارگان در حوزه زراعت چوب گفت: امسال ۸۵۴ هکتار زراعت چوب داشتیم، اما در شهرستان زرین دشت که زراعت چوب به عنوان الگو کار شده است، با کمبود آب مواجه هستیم. در این زراعت از گونه‌های درخت گز استفاده شده است.

او با بیان اینکه امسال ۳۷ هزار همیار طبیعت افتخاری جذب اداره منابع طبیعی شده‌اند، گفت: در حوزه آبخیزداری هم در راستای اهداف سازمان، طرح‌ها و پروژه‌هایی طراحی، مصوب، مطالعه و اجرا می‌شود که در بحث اجرای عملیات آبخیزداری در سال گذشته بیش از ۲۰ پروژه به مرحله اجرا رسید و امسال نیز ۶ پروژه با اعتبار ۲۲۰ میلیارد ریال به بهره برداری می‌رسد.

معاون سازمان منابع طبیعی فارس نیز در این نشست با بیان اینکه رفع تداخلات یکی از وظایف سازمان است، گفت: یک میلیون و ۷۷۰ هکتار از اراضی تا کنون تعیین تکلیف شده است. میزان پاسخ به استعلام‌ها ۲ هزار و ۷۵۰ مورد بوده است که میانگین پاسخگویی ۵ روز است که نصف آمار کشوری را داریم.

اکبر رحیمی حقیقی با بیان اینکه ۱۵۰ دیده‌بان در عرصه منابع طبیعی مستقر شده است، از۸۰ درصد کاهش آتش‌سوزی در استان خبر داد و گفت: امسال فقط ۱۹۰ مورد آتش‌سوزی در استان فارس داشته‌ایم.

رحیمی با اشاره به اینکه در حوزه گیاه پزشکی با انجام پالایش‌ها، یک هزار و ۲۲۰ مبارزه بیولوژیک انجام شده است، گفت: ۶۳ هزار هکتار پالایش آفت‌ها انجام شده است و در تغییر الگوی سوخت هم اقدامات خوبی در دست انجام است.

معاون فنی اجرایی منابع طبیعی نیز با اشاره به مسئله بیابان‌زدایی گفت: اجرای بیابان زدایی از سال ۶۷ شروع شده و تاکنون ۱۹ طرح مطالعاتی در این خصوص انجام شده است.

اسحاق امیدوار افزود: براساس این بررسی‌ها ۳۵ منطقه با وسعت ۹۹۴ هکتار در معرض فرسایش قرار گرفتند و ۲۲ کانون به مساحت ۳۸۰ هکتار کانون بحرانی مشخص شده است و اقداماتی برای رفع آن‌ها براساس شرایط اقلیمی و پوشش گیاهی صورت گرفته است.

او در خصوص وضعیت مراتع نیز گفت: مدیریت چرای دام، نظارت بر اجرای طرح‌های مرتع داری، تولید بار در ایستگاه‌های تولید بذر در سطح ۶۰ هکتار در قالب طرح ملی، احصا و غنی‌سازی پوشش گیاهی مراتع، امسال در بیش از ۵۰۰ هکتار انجام شده است.

/پایان متن/