رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: در ایام الله مبارک فجر 103 طرح عمرانی و اشتغال‌زا با مجموع سرمایه‌گذاری 13 هزار و 560 میلیارد و 452 میلیون ریال در زیر بخش‌های مختلف بخش کشاورزی این استان افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.

مجتبی دهقان پور ضمن تبریک فرارسیدن چهل و پنجمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بابیان اینکه ۵۸ مورد از طرح‌ها در حوزه عمرانی با حجم سرمایه‌گذاری ۸۳۰ میلیارد و ۹۴۴ میلیون ریال است و باعث تثبیت اشتغال هزار و ۹۷۳ نفر و منتفع شدن هشت هزار و ۹۲۸ خانوار روستایی و عشایری می‌شود، تصریح کرد: تعداد ۴۵ طرح با سرمایه‌گذاری ۱۲ هزار و ۷۲۹ میلیارد و ۵۰۸ میلیون ریال نیز در حوزه اشتغال‌زایی قرار دارد که ۷۱۳ فرصت شغلی جدید را ایجاد خواهند کرد.

این مقام مسئول با اذعان به اینکه بیشترین حجم سرمایه‌گذاری‌ها مربوط به طرح‌های اشتغال‌زا در زیر بخش‌های معاونت تولیدات گیاهی و مدیریت ترویج؛ به مبلغ هفت هزار و ۱۷۰ میلیارد و ۳۸۸ میلیون ریال است، بیان کرد: در این حوزه یک‌میلیون یورو تسهیلات ارزی برای طرح‌های باغبانی، زراعت، حفظ نباتات و ترویج کشاورزی در نظر گرفته‌شده است.

به گفته وی؛ ۱۵ طرح در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی شامل بسته‌بندی محصولات کشاورزی، تولید فرآورده‌های لبنی، سردخانه دو مداره، سردخانه بالای صفر و زیر صفر، سردخانه و بسته‌بندی میوه، بسته‌بندی خشکبار، بسته‌بندی قارچ و خدمات انبارداری و نگهداری محصولات کشاورزی با سرمایه‌گذاری سه هزار و ۳۰۴ میلیارد و ۴۰ میلیون ریال و اشتغال‌زایی ۱۴۸ نفر به بهره‌برداری خواهند رسید.

دهقان پور با اشاره به سهم هزار و ۵۸۵ میلیارد و ۶۸۸ میلیون ریالی بخش تولیدات دامی از مجموع سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده برای طرح‌های این بخش افزود: تعداد ۹ طرح درزمینه‌های مختلف ازجمله مرغ گوشتی، گوسفند داشتی و بره پرواری با اشتغال‌زایی ۱۲۹ نفر فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

وی با اشاره به طرح‌های حوزه آب‌وخاک در سطح استان فارس بیان کرد: از مجموع ۳۶ طرح مدیریت آب‌وخاک، پنج طرح درزمینهٔ سامانه‌های نوین آبیاری در سطح ۱۸۴ هکتار، ۳۱ طرح در حوزه احداث کانال و شبکه آبیاری شامل ۱۶ پروژه احداث کانال و شبکه آبیاری و زهکشی، پنج پروژه لایروبی قنوات به متراژ چهار هزار و ۵۰۰ متر و ۱۰ پروژه جاده بین مزارع در حدود ۵۰۰ کیلومتر هستند.

این مقام مسئول به طرح‌های شیلاتی و آبزیان؛ به سرمایه‌گذاری ۵۶۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریالی این بخش و افتتاح دو طرح با اشتغال‌زایی ۳۳ نفر نیز اشاره کرد و افزود: ۶ طرح نیز در حوزه شرکت شهرک‌های گلخانه‌ای به بهره‌برداری خواهد رسید که با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد ریالی موجب اشتغال‌زایی ۱۴ نفر خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به سهم ۳۱۴ میلیارد و ۱۴۴ میلیون ریالی حوزه منابع طبیعی و امور عشایر از سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده نیز پرداخت و خاطرنشان کرد: تعداد ۲۲ طرح مربوط به حوزه‌های مذکور در این ایام به بهره‌برداری خواهد رسید که حدود ۶ هزار خانوار روستایی و عشایری را بهره‌مند خواهد کرد.

/پایان متن/