قائم مقام رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، بیان کرد: استان فارس با تولیدی بالغ بر ۳۳۱ هزار تن خرما رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است‌.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، علیرضا واحدی پور در فرآیند برگزاری ششمین نمایشگاه و جشنواره تخصصی خرما و انجیر، فراورده های خرمایی و صنایع وابسته در استان فارس پس از بازدید از غرفه های این نمایشگاه، گفت: بیش از ۸۰ رقم خرما در نخلستان‌های ۱۱ شهرستان استان فارس در سطحی بالغ بر ۳۶ هزار هکتار تولید می شود و از نظر سطح زیر کشت دارای مقام دوم کشور هستیم.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، با اشاره به اینکه ارقام غالب خرما در این استان؛ زاهدی، کبکاب و شاهانی هستند، اظهار کرد: استان فارس با ظرفیت‌های موجود، باغداران فهیم، کارشناسان زبده و راهبری‌های رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، توانمندی‌های بسیار زیادی در زمینه تولید و فرآوری خرما دارد.

وی تصریح کرد: در این راستا شاهد توسعه سطح زیرکشت محصول خرما به روش کشت بافت به ویژه در ارقام تجاری پیارم و مجول هستیم و سرمایه‌گذاران صنایع تبدیلی می‌توانند از این ظرفیت بهره مند شوند.

این مقام مسوول درخصوص صادرات خرمای استان فارس، گفت: در سال گذشته حدود ۱۵ هزار تن خرما به ارزش ۱۳.۵ میلیون دلار از استان فارس به کشورهای همسایه به ویژه امارات، روسیه، افغانستان و ترکیه صادر شده است.

قائم مقام رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به برگزاری همزمان اولین جشنواره فروش انجیر با ششمین نمایشگاه خرما در این استان، گفت: بزرگترین انجیرستان دیم جهان در شهرستان استهبان وجود دارد و در مرداد ماه سال جاری این انجیرستان به عنوان چهارمین نظام میراثی کشاورزی ایران با اهمیت جهانی و هفتاد و پنجمین نظام جهانی در سازمان فائو ثبت شد.

واحدی پور افزود: در استان فارس ۴۴ هزار هکتار باغ انجیر وجود دارد و از نظر سطح زیر کشت و تولید بیش از ۳۸ هزار و ۳۰۰ تن محصول، مقام اول کشور را به خود اختصاص داده است که در این زمینه نیز فرصت بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاران صنایع تبدیلی بخش کشاورزی فراهم شده است.

وی، ضمن تشکر از مسوولین شرکت نمایشگاه بین المللی فارس، مجری برگزار کننده، مدیران و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان فارس که در برگزاری هرچه بهتر این نمایشگاه تلاش کرده‌اند، اظهار کرد: امیدواریم این نمایشگاه هم برای بازدیدکنندگان و هم برای شرکت کنندگان این استان و سایر استان‌های دیگر، ثمرات خوبی را در توسعه و اعتلای بخش کشاورزی به همراه داشته باشد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، تاکید کرد: از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان در نمایشگاه سال آینده بیشتر استفاده شود و توانمندی‌های فرزندان خردمند این استان بیشتر دیده شود.

/پایان متن/