رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در رابطه با فرآبند برگزاری ششمین نمایشگاه و جشنواره تخصصی خرما و صنایع وابسته در شیراز گفت: این نمایشگاه از روز چهارشنبه چهارم لغایت شنبه هفتم بهمن ماه از ساعت 16 تا 21 پذیرای بازدید کنندگان است.

مجتبی دهقان پور گفت: این نمایشگاه در سالن های سرو، بهار و نرگس پرباست و به عرضه محصولات تولیدی، فرآوری شده و صنایع وابسته خرما اختصاص دارد.
این مقام مسئول با بیان اینکه ششمین نمایشگاه تخصصی خرمای شیراز در مساحتی بالغ بر سه هزار مترمربع برگزار خواهد شد، اظهار کرد: بیش از ۵۰ شرکت و موسسه داخلی از ۹ استان کشور در این نمایشگاه حضور دارند.
وی با اشاره به اینکه غرفه سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در سالن سرو این نمایشگاه مستقر است، بیان کرد: مسئولین و کارشناسان مدیریت باغبانی، حفظ نباتات و صنایع تبدیلی و غذایی این سازمان آماده ارائه مشاوره و پاسخگویی به علاقه مندان هستند.
دهقان پور سطح زیرکشت نخلستان های استان فارس را ۳۶ هزار و ۶۷۶ هکتار عنوان کرد و افزود:
در سال جاری با تولید ۳۳۱ هزار و ۵۰۰ تن خرما رتبه اول کشور را کسب کردیم و از لحاظ سطح زیرکشت نیز حائز رتبه دوم کشور هستیم.
این مقام مسئول، ارقام مهم خرما در استان فارس را زاهدی، کبکاب، شاهانی و ارقام تجاری در حال توسعه را پیارم و مجول عنوان کرد.
وی تصریح کرد: محصول خرمای استان فارس در شهرستان های قیروکارزین، جهرم، کازرون، فراشبند، مهر، اوز، لارستان، لامرد، خفر، داراب و فسا تولید می شود.
دهقان پور با بیان اینکه خرما یکی از محصولات صادراتی با ارزش افزوده بسیار بالا و از منابع مهم ارز آوری کشور به شمار می آید، افزود: ارقام مهم خرما که علاوه بر تامین نیاز بازار مصرف استان به کشورهای همسایه نیز صادر می شوند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه ظرفیت های ویژه استان فارس در تولید محصول خرما یکی از اصلی ترین دلایل برپایی مستمر نمایشگاه تخصصی این محصول است، بیان کرد: آشنایی با پتانسیل‌های بازار و موقعیت‌های جدید، ایجاد فرصت های مناسب برای کسب و کارهای کوچک، کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی از جمله مزایای برگزاری این نمایشگاه ها است.

/پایان متن/