شهردار منطقه تاریخی و فرهنگی شهر شیراز گفت: بسیاری از دستگاه های خدمات رسان به علت نداشتن اعتبارات و بودجه کافی در اجرای پروژه های شهرداری مشارکت ندارند.

علی مصلی نژاد در سلسله نشست‌های «روایت امید» با موضوع تشریح پروژه‌های قابل افتتاح و کلنگ زنی دهه مبارک فجر در منطقه تاریخی فرهنگی شهرداری شیراز، اظهار کرد: بودجه منطقه هشت در سال جاری به مبلغ ۴۷۰ میلیارد تومان بود اما در متمم این مبلغ به ۲۳۳ میلیارد تومان کاهش یافت که بودجه عمرانی به ۱۶۱ میلیارد تومان و بودجه اجرایی بیش از ۵۸ میلیارد تومان رسید.

وی افزود: اجرای پروژه در این منطقه همانند سایر مناطق نیست و باید در اجرای پروژه‌ها از دستگاه‌های اجرایی مختلف به ویژه اداره کل میراث فرهنگی و یا اداره کل اوقاف استان استعلام اجرای پروژه‌ها گرفته شود.

شهردار منطقه تاریخی و فرهنگی شیراز خاطر نشان کرد: یکی از علت‌های کاهش بودجه منطقه تاریخی فرهنگی به دلیل عدم تأیید طرح‌های اجرایی توسط دستگاه‌های خدمات رسان است.

مصلی نژاد تصریح کرد: بسیاری از دستگاه‌های خدمات رسان اعلام می‌کنند که باید در تمام شهر خدمات رسانی داشته باشند و این توان به ویژه در حوزه بودجه‌ای برای دستگاه‌ها وجود ندارد که بتوانند پا به پای شهرداری منطقه در اجرای پروژه‌ها مشارکت داشته باشند.

وی همچنین اضافه کرد: بافت تاریخی شیراز هویت و سرمایه اصلی است که امروز شهر شیراز می‌تواند به آن افتخار کند و آنچه که در رسالت شهرداری منطقه تاریخی فرهنگی است احیا و بازآفرینی این بافت ارزشمند با هدف انگیزه بیشتر برای سکونت و رفاه ساکنین این منطقه و تبدیل این مجموعه ارزشمند به مقصد گردشگری داخلی و بین المللی است.

شهردار منطقه تاریخی و فرهنگی شهر شیراز با اشاره اینکه در سال‌های اخیر توجهات بسیاری به بافت تاریخی صورت گرفته است، ادامه داد: در دوره ششم شورای اسلامی شهر شیراز بودجه قابل توجهی برای بافت تاریخی و فرهنگی تعریف شد که ردیف‌های عمرانی آن در تراز بالاترین ردیف‌های عمرانی قرار دارد.

مصلی نژاد تصریح کرد: تمرکز پروژه‌های اجرایی در بافت تاریخی، زیباسازی، احیا و بدنه سازی، کف سازی و عملیات عمرانی است که به همراه اجرای نورپردازی و حوزه فضای سبز انجام می‌شود.

وی افزود: طی سال‌های گذشته سرعت اجرای پروژه‌ها رو به افزایش است و اقدامات اجرایی بسیاری در حوزه زیرساختی صورت گرفته است.

شهردار منطقه تاریخی و فرهنگی شهر شیراز به تشریح پروژه‌های قابل افتتاح و کلنگ زنی در ایام دهه فجر اشاره کرد و ادامه داد: در این ایام تعداد ۱۸ پروژه به ارزش ۹۰۹ میلیارد ریال افتتاح و ۱۶ پروژه با اعتبار ۷۳۸ میلیارد ریال کلنگ زنی می‌شود که ارزش تقریبی مجموع پروژه‌ها بالغ بر ۱۶۵ میلیارد تومان است.

مصلی نژاد در تشریح مهم‌ترین پروژه‌های عمرانی قابل افتتاح و کلنگ زنی این منطقه در ایام دهه فجر اضافه کرد: گذر کف سازی و بهسازی گذر چاپارخانه، لوله گذاری دفع آب‌های سطحی در سطح مختلف منطقه با اعتبار ۷ میلیارد تومان، کف سازی و بهسازی معابر مختلف متفاوت با اعتبار ۱۴ میلیارد تومان، مجموعه مهر بانو منطقه هشت با ۱۱ میلیارد تومان اعتبار در محله بیات، پاکت پارک با اعتبار ۱۲ میلیارد تومان در محدوده دروازه کازرون، بهسازی و مرمت مدرسه خان با اعتبار ۷ میلیارد تومان، بهسازی و مرمت طاق و گذرهای تاریخی، پروژه احیای شیراز قدیم در قالب احیای طاق‌ها و زیر گذرهای قدیمی در بافت تاریخی با ۸ میلیارد تومان اعتبار از جمله این پروژه‌ها است.

وی اظهار کرد: در مجموع در سطح منطقه هشت ۴۸ میلیارد تومان پروژه در سایر بخش‌های اجرایی کلنگ زنی می‌شود.

شهردار منطقه تاریخی فرهنگی شهر شیراز در ادامه سخنان خود به وضعیت پروژه زندیه اشاره و تصریح کرد: از سال ۶۸ تملک‌ها برای این طرح آغاز شده است اما اتفاق عمرانی ویژه در این محل انجام نشد و تا به امروز که طراحی میدان نقاره خانه به تصویب اداره کل میراث استان رسید و مجوزهای تهیه و اجرای نقشه فاز ۲ این میدان بر اساس دستور شهردار کلان شهر شیراز در حال دنبال شدن است و انتظار می‌رود در شش ماهه اول سال ۱۴۰۳ شاهد شروع عملیات اجرایی این پروژه باشیم.

مصلی نژاد تاکید کرد: میزان اعتبار پیش بینی شده برای اجرای میدان نقاره خانه یکصد میلیارد تومان است.

حوزه سرمایه گذاری در منطقه تاریخی فرهنگی شهر شیراز از دیگر موضوعات مورد اشاره شهردار این منطقه بود و وی خاطر نشان کرد: در دو سال گذشته بیش از هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در منطقه تاریخی فرهنگی انجام شده است.

مصلی نژاد افزود: با توجه به تعریف بیش از پنج بسته سرمایه گذاری در این منطقه، حجم سرمایه گذاری در این منطقه بیش از سایر مناطق شهر شیراز است.

جمع آوری و پلمب ۱۸ مرکز ضایعاتی در بافت تاریخی، بهسازی و ساماندهی سرویس بهداشتی مسجد وکیل با اعتبار ۲.۵ میلیارد تومان، بدنه سازی خیابان هجرت تا ابتدای خیابان ناصر خسرو با اعتبار ۳ میلیارد تومان و سنگ فرش خیابان ۲۲ بهمن با اعتبار ۹ میلیارد تومان و در مجموع اجرا و تعریف ۵۲ میلیارد تومان پروژه در منطقه هشت از دیگر موضوعات مورد اشاره شهردار منطقه تاریخی فرهنگی شهر شیراز در این نشست بود.

/پایان متن/