شهردار منطقه ۶ شیراز گفت: ۸ پروژه قابل افتتاح با اعتبار 1700 میلیارد تومان و ۵ پروژه قابل کلنگ زنی با اعتبار یک میلیارد و 330میلیون تومان در سطح منطقه برای دهه فجر تعریف و کلنگ‌زنی می‌شود.

مسعود قادری امروز ۲۴ دی ماه در سلسله نشست‌های «روایت امید» که به همت شهرداری شیراز با محوریت اعلام برنامه‌های دهه فجر در راستای امید آفرینی برگزار می‌شود، افزود: حجم اعتباری پروژه‌های قابل افتتاح و کلنگ زنی این منطقه ۳ هزار میلیارد تومان است و در مجموع تعداد ۱۱ پروژه در سطح منطقه اجرایی و افتتاح می‌شود.

وی ادامه از مطالعه و طراحی پل طبیعت در شیراز خبر داد و گفت: این کار توسط حوزه معاونت شهرداری شیراز تهیه شده و جزء پروژه‌هایی است که در دهه فجر کلنگ‌زنی خواهد شد؛ همچنین باغ پرندگان شیراز و موزه سنگ  نیز در دهه فجر افتتاح می شود.

قادری همچنین از افتتاح ساختمان مدیریت بحران برای کاهش مدت زمان رسیدن به بحران و کاهش خسارت‌های احتمالی خبرداد و اضافه کرد: فاز یک بیست متری مجاور کمربندی به جهت خدمات رسانی مناسب به محدوده مسکونی جبل الدراک و تسهیل دسترسی برای عبور و مرور شهروندان، عملیات تکمیل لوله گذاری خیابان تاکستان برای رفع آب گرفتی محله‌ای، ساماندهی آب‌های سطحی شهرک جوادیه، لوله گذاری گلدشت معالی آباد، احداث دو بوستان فرهنگ شهر و آفتاب شرقی با هدف افزایش سرانه فضای سبز و اصلاح هندسی معابر از جمله پروژه‌های قابل افتتاح در دهه فجر است.

شهردار منطقه ۶ شیراز افزود: خیابان شاهد از خیابان‌های شاخص این منطقه به عنوان خیابان الگو مشخص شده است و قرار است ساماندهی کاملی در آن انجام شود که این ساماندهی به طول دو کیلومتر، شامل دفع آب‌های سطحی، نورپردازی، کف‌سازی، مبلمان شهری و فضای سبز خواهد بود.

قادری همچنین در تشریح پروژه‌های قابل کلنگ زنی سطح منطقه شش در ایام دهه فجر ، یادآور شد: احداث مسیر دوچرخه سواری کوهستان به طول ۱۱ کیلومتر که ۶ کیلومتر آن در سطح منطقه شش قرار دارد، سالن ورزشی ارکیده ویژه بانوان با مساحت ۶۰۰ متر مربع در شهرک منصور آباد شامل سالن توپی و غیر توپی، پیاده راه سازی و مناسب سازی بلوار شاهد در راستای ایجاد خیابان الگو در سطح مناطق یازده‌گانه و تملک و تعریض محدوده مسجد شهید دستغیب در بلوار شریعتی با آزاد سازی و تملک هزار میلیارد تومان ملک‌های مورد مسیر، ایجاد یک مجتمع فرهنگی و اقتصادی در این محور و رفع گره ترافیکی موجود و ساخت سرویس‌های بهداشتی در محور فرهنگ شهر از جمله پروژه‌های قابل کلنگ زنی در دهه فجر است.

شهردار منطقه شش خاطرنشان کرد: بهسازی و احیا کوچه باغات پیاده راه شهید رمضانی به مساحت ۱۲ هزار متر مربع با هدف اتصال به مرکز فرهنگی کودکان در حال انجام است.

وی همچنین اضافه کرد: انجام پروژه‌های محرومیت زدایی در شهرک جوادیه و شهرک پردیس شامل عملیات لوله گذاری از دیگر اقدامات شهرداری منطقه شش به جهت دفع آب‌های سطحی است که این اقدام در حال اجرا است.

شهردار منطقه شش اضافه کرد: ایجاد بهسازی رودخانه نهر اعظم در جوار این پروژه و ایجاد زیر ساخت‌های عمرانی از دیگر اقدامات در حال اجرا است.

قادری در بخش دیگری از سخنان خود درباره استفاده از ظرفیت مردم در انجام اقدامات فرهنگی از جمله رفع سد معبر در محور فرهنگ شهر با همکاری نمایشگاه داران و همراهی پلیس، تصریح کرد: ساماندهی رفع سد معبر محور فرهنگ شهر با همراهی پلیس و در نهایت برخورد قهری و جریمه انجام می‌شود.

وی درباره موضوع جا به جایی مدرسه مهر تابان در محور می‌رازی شیرازی با وجود رأی کمیسیون مربوطه و اخطارهای قانونی خاطرنشان کرد: مدرسه مهر تابان در مهر ماه گذشته با حکم داستان باید تخلیه می‌شد اما مدرسه در سال جاری اقدام به ثبت نام دانش آموزان کرد.

شهردار منطقه شش با اشاره به گره ترافیکی این مدرسه و قرار گرفتن این مرکز آموزشی مذکور در گروه استحفاظی باغ‌های قصر دشت اظهار کرد: طبق نامه ارسال شده در سال جاری اخطارهای لازم به مدرسه داده شده است و از خرداد ماه سال آینده این مدرسه اجاره ثبت نام دانش آموزان را ندارد.

شفاف سازی  در تشخیص ساخت و سازهای غیر مجاز در حوزه باغات قصردشت

در ادامه این نشست ناظر و عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: با توجه به تشکیل ستاد باغات قصردشت باید این تحلیل و بررسی و تشخیص انجام شود که در حال حاضر مشکلات باغات رفع شده یا تفاوتی ایجاد نشده است.

مسعود زارعی با بیان اینکه کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز کنترل کننده ضوابط و معاون شهرسازی در شهرداری و ضوابط ویژه باغات قصردشت است، افزود:  باید هر دو نهاد مانع از ساخت و سازهای غیرمجاز در حوزه باغات شوند؛  در حوزه تشخیص ساخت و سازهای غیر مجاز در حوزه باغات، این موضوع باید روشن شود که این ساخت‌ها و سازها بر عهده کیست.

زارعی ادامه داد: در حوزه اجرایی، وظایف مشخص است اما در حوزه تشخیص بسیار حائز اهمیت است که شفاف سازی این حوزه انجام شود.

وی در ادامه به تشریح برخی از ویژگی منطقه شش پرداخت و تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های این منطقه قرارگیری مسیر ۱۷ کیلومتری در این منطقه است و با پیگیری‌هایی که در گذشته انجام شد یک مصوبه در شورای اسلامی شهر شیراز در سال گذشته تصویب شد که شهرداری با مشارکت سایر دستگاه‌های اجرایی در قالب انعقاد یک تفاهم نامه در راستای کاهش تصادفات و ایمن سازی تکلیف مسیر ۱۷ کیلومتری کمربندی اقدامات لازم را انجام دهند.

 منطقه شش دو هزار و ۶۰۰ هکتار حریم دارد

عضو و ناظر شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه یکی دیگر از ویژگی‌های منطقه شش داشتن دو هزار و ۶۰۰ هکتار حریم است، اضافه کرد: بافت، حریم و مسیر کمربندی سه موضوع مهمی است که منطقه شش را ویژه جلوه داده است که بایستی برای هر سه موضوع، باید یک برنامه‌ریزی در دستور کار باشد.

زارعی ادامه داد: در خصوص باغات قصردشت دو اقدام در شورای اسلامی شهر شیراز است که یکی از آنها بررسی درخواست‌هایی است که باغداران مطرح کردند.

یکپارچه سازی باغات بر اساس مالکیت از دیگر اقدامات شورای اسلامی شهر شیراز در حفظ و حراست از باغات بود که عضو و ناظر شورای اسلامی شهر شیراز به آن اشاره و تصریح کرد: در تلاش هستیم تا مجموعه باغات قصردشت را با حفظ مالکیت یکپارچه سازی شوند و بر اساس سهمی که مالک دارد یک شرکت سهامی تشکیل شود و اقدامات به صورت تمرکز انجام شود.

زارعی با اشاره به اینکه مطالعات این طرح در دستور کار است، تصریح کرد: در صورت شکل‌گیری شرکت سهامی، باغداران با حفظ مالکیت به میزان مساحت باغ خود سرمایه گذار خواهند شد.

 ۸۵۶ هکتار  از مجموع ۳ هزار هکتار باغات قصردشت باقی مانده است

وی افزود: از مجموع ۳ هزار هکتار باغات قصردشت تا به امروز در منطقه شش ۸۵۶ هکتار بر جای مانده است.

عضو و ناظر شورای اسلامی شهر شیراز همچنین از حفظ و کنترل پهپادی حفظ باغات خبر داد و گفت: این موضوع در راستای حفظ و صیانت از باغات در دستور کار است.

زارعی ادامه داد: در حوزه حفظ باغات، جهت تأمین ۳۳۰ لیتر آب مورد نیاز حوزه باغات اولین تصفیه خانه محلی و کاملاً مدرن در حال احداث است تا کمبود آب در باغات قصردشت جبران شود.

وی  به پروژه‌های سرمایه گذاری در منطقه شش اشاره کرد و افزود: هشت پروژه مهم سرمایه در منطقه شش در کمیسیون سرمایه گذاری به تصویب رسید که دو پروژه یاران در شیب کوه و مسجد دستغیب در بلوار شریعتی، از پروژه‌هایی است که عملیات اجرای آنها در حال پیگیری است.

عضو و ناظر شورای اسلامی شهر شیراز خاطر نشان کرد: تشکیل کار گروه مطالبات سرمایه گذاری در این منطقه یکی از موضوعات مورد درخواست از شهرداری منطقه بوده است.

شیراز  یک معماری ویژه ندارد

عضو و ناظر شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به طراحی الگوی شهرسازی و معماری بناهای شهر شیراز  گفت: این گلایه از سوی بسیاری از افراد وجود دارد که چرا یک معماری ویژه در شهر شیراز وجود ندارد. لذا بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این کارگروه تشکیل شد تا ابتدا این ساماندهی و طراحی الگو ابتدا در منطقه شش انجام شود.

وی اضافه کرد: نه تنها در حوزه معماری، بلکه در حوزه زیباسازی شهری نیز برنامه‌ریزی لازم برای اجرای این اقدام در دستور کار است.

زارعی با تاکید بر اینکه مباحث فرهنگی در منطقه بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: در این خصوص با دعوت از سازمان فرهنگی شهرداری شیراز، عدم رضایت از عملکرد شش فرهنگسرای منطقه شش اعلام شد و کارگروهی در این خصوص تشکیل شد تا یک الگوی فرهنگسرا طراحی شود و برنامه‌های آن مشخص شود تا این فضاها به یک مرکز ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی تبدیل شود.

/پایان متن/