مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: ظرفیت‌های قانونی دستگاه‌های اجرایی به کمک هنرمندان صنایع‌دستی بیاید.

به گزارش عصر کار  به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی فارس محمد ثابت اقلیدی درنشست هم‌اندیشی با مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس و ذیحسابان دستگاه‌های اجرایی استان فارس گفت: اداره کل میراث فرهنگی، متولی سه بخش تخصصی و مهم است و استان فارس در بخش میراث فرهنگی میزبان آثار تاریخی، فرهنگی باشکوهی مانند مجموعه جهانی تخت جمشید، مجموعه جهانی پاسارگاد، مجموعه جهانی باغ ارم، محور ساسانی، آرامگاه سعدی و حافظ و دیگر آثار ارزشمند فاخر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس با اشاره به تعدد آثار تاریخی ارزشمند در استان فارس افزود: ۳۷ درصد آثار فاخر کشور در فارس قرار دارد و مأموریت میراث فرهنگی، صیانت و حفظ میراث گذشتگان است که این میراث و یادگارهای ارزشمند، تنها بناهای تاریخی نیستند بلکه حفظ تمام شاخصه‌های فرهنگی است.

او با تأکید بر لزوم حفظ تمام داشته‌های تاریخی و فرهنگی ادامه داد: در بافت‌های پیرامون خانه‌های خشت و گلی هم هستند که اقامت در این خانه‌ها برای گردشگران خارجی که ساختمان‌های مدرن را تجربه کرده‌اند بسیار جذاب و لذت‌بخش است ومی توانندتاثیری شگرف بر توسعه گردشگری داشته باشند که باید در حفظ آن‌ها بکوشیم.

ثابت اقلیدی ادامه داد: استان فارس از جنبه وجود جاذبه‌های گردشگری تاریخی، فرهنگی، طبیعی و مذهبی از قطب‌های گردشگری دنیا به شمار می‌آید و در اقتصاد گردشگری، استانی رو به رشد است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس با اشاره به بهره گرفتن از بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) پیرامون اهمیت نقش برجسته والرین در کازرون فارس گفت: حسب تاکید معظم له در سفر به استان فارِس، ما نقوش برجسته‌ای در تنگ چوگان کازرون و نقش رستم داریم که نشان‌دهنده شکست والرین امپراطور روم در جنگ با ایران است و در این نقش برجسته والدین در مقابل شاپور ساسانی که سوار بر اسب است زانو زده و وظیفه ما است که این‌ها جاذبه‌ها را به‌خوبی معرفی کنیم ونشان دهیم.

او به توانمندی‌های استان درزمینه‌ی صنایع‌دستی هم اشاره کرد و گفت: شیراز شهر جهانی خاتم و آباده شهر جهانی منبت است و این نشانگر اهمیت صنایع‌دستی فارس در سطح بین‌المللی است.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی فارس با اشاره به‌ضرورت حمایت از تولیدکنندگان صنایع‌دستی با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های قانونی دستگاه‌های اجرایی گفت: کالاهای صنایع‌دستی بیش‌تر جنبه لوکس و تزئینی دارد و کمتر در سبد خرید مردم قرار می‌گیرند و از سویی، بیشتر تولیدکنندگان صنایع‌دستی از اقشار کم‌درآمد هستند، بنابراین استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی دستگاه‌های اجرایی برای کمک به توسعه و رونق صنایع‌دستی یک امر مهم و ضروری است.

ثابت اقلیدی خرید کالاهای صنایع‌دستی از سوی دستگاه‌های اجرایی برای هدایا را یکی از راهکارهای قانون‌گذاران برای حمایت از تولیدکنندگان صنایع‌دستی نام برد و خواستار توجه به این مهم در دستگاه‌های اجرایی و کمک ذی‌حسابان برای اعمال آن شد.

در ادامه این نشست مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس هم به ظرفیت‌های صنایع‌دستی استان اشاره کرد و گفت: در سیزدهمین نمایشگاه گردشگری بین‌المللی پارس و چهاردهمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی فارس حضور پررنگ تولیدکنندگان صنایع‌دستی از تمام کشور و به‌ویژه استان فارس قابل‌توجه بود.

ایوب فرامرزی افزود: هنرمندان صنایع‌دستی آثار فاخر را به نمایش گذاشته بودند که بسیار مورد استقبال بازدیدکنندگان قرارگرفته بود اما کمتر خریداری می‌شد.

او تصریح کرد: این نشست در جهت تبادل فکری وهم اندیشی برای استفاده از ظرفیت‌های قانونی در راستای حمایت از تولیدکنندگان صنایع‌دستی است که با حضور ذی حسابان دستگاه‌های اجرایی برگزار شده است و خواستار مشارکت فکری و عملی آن‌ها برای تحقق این امر مهم هستیم.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی فارس هم در این نشست گفت: ۴۵ شهر جهانی در دنیاداریم که از این تعداد ۱۸ شهر متعلق به جمهوری اسلامی ایران است اما افتخار داریم که دو شهر جهانی صنایع‌دستی متعلق به فارس است.

احمدی در تشریح وجه تمایز شهر جهانی صنایع‌دستی شیراز با سایر شهرهای کشور، فعال بودن بخش عمده‌ای از رشته‌های صنایع‌دستی را در این شهر بیان کرد و گفت: از ۲۹۹ رشته صنایع‌دستی، ۸۳ رشته در فارس فعال است.

او از وجود ۲۴ هزار هنرمند صنایع‌دستی دارای کارت در استان خبر داد و تصریح کرد: استان فارس درزمینه‌ تولید رتبه اول را دارد اما مشکل اصلی در فروش صنایع‌دستی است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس، اهدای هدایای صنایع‌دستی در ادارات، استفاده از هنرهای وابسته به معماری سنتی در حداقل سه متر مربع از نماهای ساختمان‌ها، انعقاد تفاهم‌نامه‌های مشترک با سایر دستگاه‌ها و به‌ویژه بهزیستی برای امکان واگذاری برخی فضاها به کارگاه‌های صنایع‌دستی را از راهکارها و اقداماتی بیان کرد که برای کمک به هنرمندان شده و خواستار همکاری ذی حسابان برای تحقق این خواسته‌ها شد.

در ادامه این نشست هر یک از ذی حسابان پیرامون برخی تبصره‌ها و مواد قانونی که امکان بهره بردن در راستای حمایت قانونی از هنرمندان صنایع‌دستی را دارد بحث و تبادل‌نظر کردند و مقرر شد کار گروهی با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس، اداره کل امور دارایی و اقتصادی فارس و برخی از ذی‌حسابان علاقه‌مند تشکیل تا ظرفیت‌های قانونی این موضوع استخراج و اعمال گردد.

/پایان متن/