شهردار منطقه ۴ شیراز در نشست روایت امید از جابجایی قطعی کارخانه سیمان فارس تا سال ۱۴۰۴ با هدف ایجاد مقصد جدید گردشگری در این کلانشهر خبر داد.

حسام‌الدین اسدزاده در چهارمین نشست از سلسله نشست‌های روایت امید اظهارداشت: فعالیت‌های عمرانی و اجرایی ما در هشت محور در راستای ایجاد زیرساخت، توسعه و زیرساخت شهری و منطقه‌ای تعریف شده است.

وی نخستین محور را در راستای افزایش سرانه فضای سبز ذکر و اعلام کرد: با هدف تحقق این مهم، باغ سه گوش به مساحت ۱۰ هکتار براساس توافقات انجام شده به باغ موزه صنایع دستی و گلیم و گبه تبدیل می‌شود که ۴۹۵ میلیارد تومان اعتبار برای تملک و ۵۵ میلیارد تومان اعتبار برای عملیات عمرانی آن پیش‌بینی شده است.

به گفته شهردار منطقه ۴ شیراز، در دهه فجر امسال کلنگ این پروژه به زمین زده می‌شود.

اسدزاده ادامه داد: محور دوم مربوط به عملیات لوله گذاری جهت استفاده بهینه از آب‌های سطحی و روان‌آبهاست که در این راستا نیز ۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای ۴٫۵ کیلومتر لوله گذاری در بخش‌هایی از این منطقه پیش‌بینی شده که در دهه فجر عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

وی؛ محور سوم را مربوط به پروژه‌های محرومیت زدایی با ۵۸٫۵ میلیارد تومان اعتبار و محور چهارم را مربوط به ایجاد زیرساخت‌های شهری از قبیل مخازن آب، ایستگاه‌های آتش نشانی و …معرفی کرد و افزود: ساختمان مدیریت بحران منطقه ۴ شیراز در دهه فجر امسال با اعتبار بالغ بر ۴ میلیارد تومان کلنگ‌زنی می‌شود.

شهردار منطقه ۴ شیراز همچنین محور پنجم را مربوط به مناسب سازی معابر، رفع موانع شهری و ایجاد تقاطع‌ها و خیابان‌های الگو دانست و در این خصوص خاطرنشان کرد: برای تحقق این محور، پیاده راه سازی و ساماندهی المان ورودی شهر شیراز در دستور کار قرار می‌گیرد.

اسدزاده، محور ششم را مربوط به جهش آسفالت ذکر و عنوان کرد: ۲۵۰ هزار مترمربع از سطح معابر خاکی و نیازمند ترمیم منطقه متبوع با ۶۲٫۵ میلیارد تومان اعتبار آسفالت شده است.

وی همچنین محور هفتم را مربوط به تعریف بسته‌ها و پروژه‌های سرمایه گذاری در راستای ایجاد زیر ساخت و تعریف مقصد‌های جدید گردشگری در شهر شیراز عنوان کرد و گفت: با هدف تحقق این موضوع نیز، در دهه فجر امسال عملیات اجرایی شهربازی در بوستان جنت شیراز آغاز می‌شود.

شهردار منطقه ۴ شیراز آخرین محور را مربوط به حذف آلاینده‌ها و حذف مشاغل مزاحم در سطح منطقه ذکر و بیان کرد: با مصوبه کمیسون ماده ۵، تا سال ۱۴۰۴ کارخانه سیمان فارس از شهر خارج خواهد شد و کاربری‌های تفریحی، گردشگری، درمانی، تجاری، اداری، مسکونی و …جایگزین آن می‌شود.

اسدزاده در بخش پایانی از سخنان خود خاطرنشان کرد: شهرداری شیراز در راستای اخذ پروانه‌های ساختمانی و با هدف کمک به تولید مسکن، بسته سرمایه گذاری تعریف کرده که به مناطق ابلاغ شده و تا پایان امسال قابلیت استفاده دارند.

وی همچنین اعلام کرد که در دهه فجر، ۷ پروژه در سطح این منطقه افتتاح و عملیات اجرایی ۱۷ پروژه نیز آغاز می‌شود.

عضو و ناظر شورای شهر شیراز در شهرداری منطقه ۴ شیراز نیز در ادامه این جلسه بیان کرد: این منطقه از نظر مساحت و جمعیت بزرگترین منطقه شهری شهرداری شیراز محسوب شود، لذا مطالعات منطقه۴ به عنوان پایلوت گردشگری شیراز انجام و ردیف بودجه برای اجرای آن اختصاص داده شده است.

مصطفی کیانی رحیمی با اشاره به اینکه این منطقه به عنوان درگاه ورودی شهر شیراز است و باید منظری بروز و قابل تعریف داشته باشد، عنوان کرد: لازم است کیفیت افزایی و ارزش افزایی به دارایی ملکی ساکنین با ارائه خدماتی به آن‌ها داشته باشیم.

وی به بودجه عمرانی امسال منطقه ۴ اشاره و خاطرنشان کرد: ۵۵۷ میلیارد تومان بودجه عمرانی منطقه است که ۳ درصد از بودجه عمرانی شهر شیراز را در پاقع به خود اختصاص داده است.

این عضو شورای شهر شیراز ادامه داد: ۱۱۶ پروژه و ریز پروژه در سطح منطقه تعریف شده که بیش از ۶۰ درصد آن عملیاتی شده و بخشی در پروژه دهه فجر افتتاح می‌شود.

/پایان متن/