بسیج دانشجویی فارس در آستانه دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با فرآیند مشارکت مردم و اهمیت اعتماد آنان به منظور انتخاب نمایندگان خانه ملت، مواضع رسمی خود را طی یک نامه رسمی به شورای نگهبان اعلام کرد.

در متن کامل این نامه سرگشاده به شورای نگهبان آمده است:

رهبر انقلاب : «اگر نماینده‌ای بر سرکار آید که قبل از ورود به مجلس، خود را وامدار دیگران کرده و مجبور باشد در مجلس وام آن‌ها را ادا کند، نان‌هایی به قرض گرفته باشد و بخواهد به مجلس که رفت، قرض خود را ادا کند، به درد نمی‌خورد.»

آیت الله احمد جنتی
دبیر محترم شورای نگهبان

سلام علیکم
از برکات انقلاب اسلامی ، دخالت مردم در اداره کشور و حکمرانی بر خود بود که بعد از سده ها حکومت سلاطین در سلسله های متعدد در ایران ، این موهبت نصیب مردم شد. حال که به فرموده رهبر معظم انقلاب ، جمهوریت و اسلامیت نظام وابسته به انتخابات است ، با توجه به انتخابات پیش رو بر خود لازم می دانیم به عنوان جریان دانشجویی مواردی را بیان می داریم. امید است شاهد انتخاباتی پرشور باشیم.
۱. تضمین پیشرفت کشور و تناور شدن نظام اسلامی در گرو افزایش شناخت و درک سیاسی جامعه است. بیان دغدغه ها و راه حل ها نسبت به نظام مسائل کشور و تضارب افکار در این زمینه در برابر دیدگان همگان ، ختم به افزایش شناخت و بصیرت سیاسی و اجتماعی مردم می شود. ایجاد رقابت و افزایش مشارکت در انتخابات نیز با میدان دادن به سلیقه های متفاوت محقق خواهد شد.
۲. در بحث تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات پیش رو ، شنیده ها حاکی از آن است که برخی جریان ها و گروه‌ها در تلاش هستند تا به بهانه هایی مثل ایجاد شور انتخاباتی و افزایش مشارکت، اشخاصی را از مجرای شورای نگهبان عبور دهند که به هیچ وجه صلاحیت لازم برای نمایندگی مردم فهیم و با بصیرت استان فارس را ندارند و به اندازه کافی دلایل لازم برای رد صلاحیت ایشان در مسائل مالی و … وجود دارد. حال محل سوال است آیا افزایش مشارکت می تواند بهانه ای برای مسامحه با افراد مسئله دار شود؟ محل تاکید است فشار جریان های مسموم باعث تایید صلاحیت و ورود افراد مسئله‌دار به خانه ملت نشود.
۳. در بحث سلامت انتخابات ، علاوه بر تعیین سقف هزینه تبلیغات نامزدهای انتخابات ، می بایست محل تامین هزینه های مذکور نیز مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد ؛ چرا که نماینده ای که وام دار به افراد سرمایه دار باشد ، در تعارض منافع نمی تواند بر آنان نظارت و حقوق ملت را استیفا نماید.
در آخر نیز ضمن دعوت مردم شریف ایران اسلامی جهت شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری و اعطای نمایندگی به افراد اصلح جهت اصلاح امور و عبور از مشکلات ، بیان می داریم شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان فارس دربرابر مواردی که مشارکت ، رقابت ، سلامت و امنیت انتخابات را تحت شعاع قرار می دهد، حساس بوده و در صورت لزوم شفاف با مردم سخن خواهد گفت.

و العاقبه للمتقین
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان فارس

/پایان متن/